$
משפט

בג"ץ דחה את עתירת רון קובי: יודח מראשות עיריית טבריה

השופט יצחק עמית קבע שאין להתערב בהחלטה של השר אלקין לסיים את כהונתו של ראש העיר טבריה בשל אי-אישור התקציב העירוני. עם זאת ציין: חלק מטענותיו של קובי מוצדקות

יעל פרידסון ואחיה ראב"ד 10:1317.02.20

בג"ץ דחה הבוקר (ב') את עתירתו של ראש עיריית טבריה לשעבר רון קובי נגד ההחלטה להדיח אותו מהתפקיד. השופט יצחק עמית קבע כי אמנם חלק מטענותיו של קובי מוצדקות, אך מאחר שהוא לא הצליח לאשר את תקציב העירייה, ובהינתן שיקול הדעת המוקנה לשלטון המרכזי – שהחליט על ההדחה - אין מקום להתערבות בג"ץ.

 

 

 

את פנייתו לבג"ץ בעקבות השימוע נימק קובי בחודש שעבר: "התקציב זה פרוצדורה. יש חוק ארכאי ומיושן, שלמעשה נותן לשר הפנים כלי להשתמש בחברי מועצה כדי להדיח ראש עיר. החוק לא לקח בחשבון שיכול להיות שר פנים מושחת, לא מקצועי ואינטרסנטי".

 

 

רון קובי רון קובי צילום: עמית שאבי

 

קובי נבחר לראשות עיריית טבריה בתום קמפיין סוער ורווי השמצות בבחירות 2018 לרשויות המקומיות. אלא שהוא לא הצליח לאשר את תקציב העירייה במועד הקבוע בחוק, וגם לא בתקופת ארכה שנתן משרד הפנים בעקבות החלטת בג"ץ. המועד האחרון להעביר את התקציב היה ב-30 לספטמבר 2019.

 

על פי סעיף 206 לפקודת העיריות, מועצה שלא מאשרת תקציב עד למועד שקבע משרד הפנים – תפוזר. משכך, הופסקה כהונת חברי המועצה והיא פוזרה. חברי המועצה וראש העיר הופיעו לשימוע בפני הפקידים הבכירים במשרד הפנים.

 

את ההחלטה על ההדחה קיבל בחודש שעבר השר לענייני ירושלים זאב אלקין, לאחר שבחן את נימוקי הדרג המקצועי באשר לכישלון אישור תקציב ובתום שימוע שערך לקובי.

 

ברקע ההדחה עמד הסכסוך בין קובי לבין שר הפנים אריה דרעי, בעקבות הקו הניצי נגד חרדים שהוביל הן כמתמודד לראשות העיר והן בתקופת כהונתו. קובי הרבה להתבטא נגד דרעי ובעבר כינה אותו "מאפיונר", וטען כי מקומו בכלא. לטענתו, דרעי החליט להדיח אותו בגלל הקו שהוביל נגד החרדים.

 

לאחר החלטתו של השר אלקין החליט השר דרעי למנות את סמנכ"ל משרד הפנים, מוני מעתוק, ליו"ר הוועדה הממונה טבריה.

 

רפאל טרבלסי, אחד מחברי האופוזיציה המרכזיים בטבריה, אמר בתגובה: "החלטה מקצועית של משרד הפנים וחתימת בג"ץ פותחות עתיד חדש וטוב יותר לטבריה. כולי תקווה ותפילה שמכאן העיר תצמח ותפרח, ויחזרו השקט, השלום והאחווה בין תושבי העיר".
x