$
דעות

מדינה בלי אהבה: איראן נגד חגיגות הוולנטיין

לא כולם היו שותפים לחגיגה העולמית של יום האהבה בשבוע שעבר. באיראן הכריזו השלטונות, כי "עסקים שימכרו לבבות, חצאי לבבות או ורדים - ייסגרו לחצי שנה"

דורון פסקין 14:4216.02.20

לא כולם היו שותפים לחגיגה העולמית של יום האהבה, שצוין בסוף השבוע. באיראן, למשל, הכריזו השלטונות כי מדובר ב"מנהג מערבי מושחת המהווה איום תרבותי". השלטונות לא הסתפקו בגינוי, והורו לבעלי חנויות להפסיק למכור בלונים ולבבות אדומים, ועוד שורה של מוצרים שהפכו לסמלי היום עבור צעירי טהראן. למקרה שמישהו לא הבין את הרמז, הממשל פיזר איומים במאסר ממושך נגד סוחרים שיפרו הוראה זו.

 

זה אמנם לא אקט ראוותני כמו התגובה של דאעש, שלפני כמה שנים ערפו ראש של בובת דוב ביום האהבה, אבל האיסור החמור הזה מסכן את פרנסתם של אנשים בשר ודם.

 

עלי חמינאי מנהיג רוחני של איראן עלי חמינאי מנהיג רוחני של איראן צילום: רויטרס

 

אפשר לגחך על הסיפור הזה, ולראות בו עוד סממן לתפיסת העולם החשוכה של המנהיג העליון עלי ח'מינאי וריחוקו משכבת הצעירים האיראנים, ואורח חייהם המתירני יותר. אבל צחוק בצד. האיסור הוא עסק רציני, כי הוא עוזר להבין את מידת הנחישות לפעולה מצד משטר האייתולות, גם בזירה הפנימית וגם בזו החיצונית.

 

למרות לחץ גובר, הנהגת איראן אינה מוכנה לשום פשרות או אפילו למחוות הקטנות ביותר כלפי אזרחיה, המשוועים למעט נורמליות במדינה שבה המצב הכלכלי מחריף מדי יום.

 

בהיבט זה יכולים אזרחי איראן להתקנא דווקא בשכניהם הסעודים. הממלכה, המשתחררת אט־אט מכבליה השמרניים וקורצת למערב, נצבעה בוולנטיינ'ס באדום. סעודיה, כמו איראן, רחוקה מאוד מדמוקרטיה וליברליות, אבל קצת שפיות בוודאי לא יכולה להזיק לאזור.

 

x