$
בחירות 2020

בחירות 2020

הרשות להגנת הפרטיות: "האחריות להגן על פנקס הבוחרים היא של המפלגות"

במסמך שפרסמה הרשות היא דוחה את טענת הליכוד שלפיה האחריות לדליפת הענק של פרטי 6.5 מיליון ישראלים בעלי זכות בחירה מוטלת לא עליה אלא על כתפי החברה שפיתחה את אפליקציית אלקטור

עומר כביר 14:4411.02.20

האחריות להגן על פנקס הבוחרים ולמנוע את דליפתו מוטלת ישירות על המפלגות עצמן, ויישאו באחריות להפרות שביצעו ספקים חיצוניים – כך לפי מסמך הבהרות ששלחה היום הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים למפלגות בישראל.

 

 

 

בכך דוחה הרשות את טענת הליכוד שלפיה האחריות לדליפת הענק של פרטי 6.5 מיליון ישראלים בעלי זכות בחירה מוטלת לא עליה אלא על כתפי החברה שפיתחה את אפליקציית אלקטור, שממערכותיה דלף המידע.

 

השבוע התברר שפרצת אבטחה באפליקציית אלקטור, שמשמשת מפלגות לאיסוף פרטי בוחרים וקטלוגם ולהנעתם אל הקלפיות ביום הבחירות, חשפה את מאגר המידע שהעלה הליכוד למערכת, ושכלל את פנקס הבוחרים המלא והעדכני וכן פרטים נוספים שאסף הליכוד באפליקציה ובאמצעים נוספים, כמו סטטוס תמיכה של ישראלים ומספרי סלולר שלהם.

  

אפליקציית אלקטור אפליקציית אלקטור צילום: Youtube

 

בתגובה המיידית לדיווחים ניסתה הליכוד לנקות את עצמה מאחריות, וטענה בין השאר ש"מדובר בספק תוכנה חיצוני". אתמול הוסיפו בליכוד: "'אלקטור' היא ספק חיצוני שמספקת שירותים למפלגות רבות וביניהן הליכוד. האחריות המקצועית והמשפטית היא עליה".

 

ואולם, עתה סותרת הרשות להגנת הפרטיות את עמדת הליכוד ומודיעה במפורש: "האחריות לקיום הוראות חוק הגנת הפרטיות וחוק הבחירות מוטלת בראש וראשונה על המפלגות עצמן. המפלגות הן 'בעלי המאגר', אשר לפי החוק עלולות לשאת באחריות פלילית או אזרחית, גם להפרות שיבוצעו באפליקציה או בידי ספק שירות חיצוני עבור המפלגות או מטעמן".

 

בנוסף, עולה מתגובת הרשות שלמפלגות אסור לעבוד עם אפליקציות המרצת הבוחרים באופן שבו הן נוהגות כיום. "מוטלת על המפלגות ועל המתמודדים האחריות המשפטית הישירה להימנע מלעשות במידע מפנקס הבוחרים שימוש שאינו קשור להתמודדות בבחירות לכנסת ה- 23 וליצירת קשר עם הבוחר, לרבות הימנעות מהעברתו לצד שלישי לשימושים אחרים", נכתב.

 

הליכוד ומפלגות אחרות, כפי שנחשף בשבוע שעבר בכלכליסט מעבירות את פנקס הבוחרים למערכות ספקיות האפליקציות לא על מנת ליצור קשר עם בוחרים, אלא להשתמש בו כבסיס לבניית מאגר מידע מפולח ומדויק יותר של תומכיהן ומתנגדיהן – פעולה שלכאורה עומדת בניגוד לחוק.

 

הודעת הרשות, שהיא נטולת שיניים ברובה, וכן פעולת הפיקוח שביצעה אתמול במשרדי אלקטור , הן בבחינת כוסות רוח למת. המידע הבעייתי כבר בחוץ, וספק אם המכתבים הנוקבים ששולחת הרשות למפלגות היה בהם כדי למנוע את דליפתו מלכתחילה.

x