$
משפט

חיות על פרשת השופטת כרייף: "אסור שתכתים את כל שופטי ישראל"

נשיאת ביהמ"ש העליון שיגרה הבוקר מכתב לשופטים ולעובדי מערכת בתי המשפט ובו ביקשה להתייחס להשלכות פרשת אפי נוה והשופטת אתי כרייף. "אין זו העת המתאימה לדון בשינוי הועדה לבחירת השופטים", כתבה. "חשוב לי להבטיחכם כי אם יתברר חלילה שקיימים מקרים נוספים של התנהלות בלתי תקינה, לכאורה, הטעונים בירור הדברים יבחנו ויטופלו במלוא הרצינות, תוך הסקת המסקנות הנדרשות"

ענת רואה 10:1309.02.20

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות פונה במסר לכל השופטים ועובדי מערכת המשפט ומבקשת לציין בפניהם כי פרשת אפי נוה שבה מעורבת גם השופטת אתי כרייף "עם כל המבוכה עלינו לזכור כי מדובר בפרשה אחת שאסור שתכתים את שופטי ישראל כולם או את תהליך המינוי ואת שיטת מינוי השופטים בכללותה".

 

 

 

במכתב שהופץ הבוקר כותבת הנשיאה כי מאז שהחלה לפני כשנה חקירת המשטרה הנוגעת לחומרים מתוך הטלפונים הניידים של ראש לשכת עורכי הדין לשעבר עו"ד נוה, "אנו עדים מעת לעת לחשיפה של קטעים שונים מתוך החקירה בפרשה זו". הנשיאה הוסיפה כי לאחרונה נחשפה בתקשורת התכתבות נוספת (בין כרייף לשר האוצר משה כחלון): "לא ניתן להרחיב את הדיבור בהינתן העובדה כי פרשה זו מצויה עתה בשלב של כתב חשדות לפני שימוע. אומר רק כי מיד עם תחילת החקירה בראשית 2019 חדלה השופטת כרייף לשבת בדין וכיום היא מושעית מתפקידה. לאחר שיתקיים השימוע ובהתאם לתוצאותיו, יוחלט על המשך הטיפול בעניינה". 

 

אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון צילום: אוהד צויגנברג

 

עוד הוסיפה חיות כי הועדה לבחירת שופטים אינה מתכנסת מאז דצמבר 2018 בשל שלוש מערכות הבחירות הרצופות שהמדינה נתונה בהן. על שיטת מינוי השופטים כתבה: "זוהי שיטה שבבסיסה היא שיטה טובה אשר הוכיחה את עצמה לאורך עשרות שנים ואלפי מינויים. מכל מקום נוכח תקופת הבחירות שבה אנו נתונים הוועדה אינה מתכנסת כבר למעלה משנה, כאמור, ובוודאי שאין זו העת המתאימה לדון בשינויה".

 

 

מימין: אסתר כרייף, אפי נוה ומשה כחלון מימין: אסתר כרייף, אפי נוה ומשה כחלון צילומים: אתר בתי המשפט, עידן מילמן , דנה קופל

 

הנשיאה חיות הוסיפה: "אני מבקשת לחזק את ידיכם ולהביע את הערכתי הרבה לעבודה המסורה והמקצועית שאתם מבצעים יום יום ושעה שעה, בסיועם הנאמן של כל עובדי הרשות השופטת. צר לי שפרשה זו והפרסומים שבעקבותיה מעיבים על פועלכם החשוב בעשיית משפט ובעשיית צדק בכל ערכאות השיפוט הפרוסות אורכה ולרוחבה של הארץ".

 

"אני סמוכה ובטוחה כי תמשיכו לעשות את המיטב למען הציבור ולמען החברה בישראל, בזקיפות קומה, בניקיון כפיים ומתוך תחושת שליחות. לבסוף חשוב לי להבטיחכם כי אם יתברר חלילה שקיימים מקרים נוספים של התנהלות בלתי תקינה, לכאורה, הטעונים בירור הדברים יבחנו ויטופלו במלוא הרצינות, תוך הסקת המסקנות הנדרשות ולפי הסמכויות הנתונות לי בדין", חתמה הנשיאה את המכתב.

x