$
תיירות

סודות החופשה

אל תשתמשו בעמדות הטעינה לטלפון בנמל התעופה - זאת הסיבה

על פי חוקרי אבטחה, פושעי סייבר יכולים לשנות את חיבורי המטענים ולהשתיל באמצעותם תוכנות מזיקות על הטלפון הנייד, או להוריד ממנו מידע מבלי שתדעו על כך. איך מצמצמים את הסיכון?

שירות כלכליסט 07:5808.02.20

עמדות הטעינה החינמיות בשדות התעופה יכולות להיראות לפעמים כמו הצלה, אבל הן עלולות להסתיר סכנה בלתי נראית. פושעי סייבר יכולים לשנות את חיבורי המטענים ולהשתיל באמצעותם תוכנות מזיקות על הטלפון שלכם, או להוריד ממנו מידע מבלי שתדעו על כך.

 

"התחברות לעמדת טעינה ציבורית זה כמו למצוא מברשת שיניים בצד הכביש ולהחליט לדחוף אותה לתוך הפה. אין לכם מושג איפה הדבר הזה היה", כך אומר קאלב ברלואו, סגן נשיא יחידת X-Force Threat Intelligence ב-IBM Security. "וזכרו שחיבור USB יכול להעביר מידע". 

הסוללה התרוקנה? תביאו מטען מהבית הסוללה התרוקנה? תביאו מטען מהבית צילום: גטי

 

 

הרבה יותר בטוח להביא אתכם את המטען הרגיל שלכם ולחברו לשקע בקיר, או לשאת אתכם מטען נייד כדי לטעון מחדש את הטלפון כשהסוללה הולכת להיגמר. אם אתם בכל זאת מתעקשים להשתמש בחיבורי הטענה ציבוריים, יש אפשרות לרכוש תוסף חיצוני, כמו שטוען ברלואו, "מעין חיבור שאפשר לחבר לכבל הטעינה שחוסם כל העברת מידע דרך הכבל ומעביר רק את החשמל".

 

 

עמדת טעינה בשדה תעופה עמדת טעינה בשדה תעופה צילום: שאטרסטוק

 

בעוד אמצעי הזהירות האלה עשויים להיראות מוגזמים לנוסע הממוצע, ברלואו אומר שכדאי לחשוש מעמדות הטעינה הציבוריות. מספר הולך ועולה של האקרים שמים להם למטרה תיירים, כך על פי מחקר מהזמן האחרון של IBM Security. מדד האיומים של X-Force מ-2019 מראה שתעשיית התחבורה הפכה ליעד מועדף עבור פושעי סייבר, ושהיא התעשייה השנייה במספר ההתקפות עליה – עליה מהמקום העשירי במדד המפוקפק הזה בשנת 2017. מאז ינואר 2018 הודלפו או נגנבו 566 מיליון פריטי מידע בפריצות למתקנים ציבוריים מהסוג הזה.

 

עוד עמדת טעינה עוד עמדת טעינה צילום: שאטרסטוק

 

בנוסף ממליץ ברלואו גם להתרחק מגאדג'טים שונים שנשכחו או נאבדו ע"י אלמונים, ובמיוחד מכבלי טעינה תמימים למראה, שנשכחו כביכול כשהם מחוברים לעמדת הטעינה, אשר עשויים להכיל צ'יפ זדוני שמדביק את הטלפון שלכם בוירוס או תוכנה מזיקה כלשהי.

x