$
דעות

ביבי נתן גז בניוטרל

ראש הממשלה חגג השבוע בפוסט בפייסבוק את הורדת מחירי החשמל, אבל כשבוחנים את התמונה במהלך כל העשור האחרון - לא מוצאים את הירידה ב־20% שנתניהו מתהדר בה

ליאור גוטמן 10:5806.02.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו חגג השבוע בפוסט בפייסבוק את הורדת מחירי החשמל, לכאורה ב־20%, בזכות זה ש"הוצאנו את הגז" מהים. היינו שמחים לחגוג אלא שהמציאות אפעס קצת שונה, ומחירי החשמל לא ירדו. ממש לא ירדו.

 

בינואר השנה המחיר אמנם ירד, אבל ב־4.13%. בתחילת 2019 לעומת זאת המחיר דווקא עלה ב-2.9%. מה היה לנו לפני כן? בתחילת 2018 המחיר ירד ב־2.3%, בתחילת 2017 עלה ב־4.63% וב־2016 לא זז מילימטר. סך הכל מאז 2016 המחיר עלה בקצת פחות מאחוז. גם כשבוחנים את התמונה במהלך כל העשור האחרון - לא מוצאים את הירידה ב־20% שנתניהו מתהדר בה תוך כשהוא מחבר בין הוצאת הגז ממאגר לוויתן בסוף 2019 להפחתה של 20% בתעריף החשמל - דבר שלא קרה מעולם.

 

הפוסט של נתניהו בפייסבוק השבוע הפוסט של נתניהו בפייסבוק השבוע

 

 

בנוסף, לא ראש הממשלה ולא אף משרד ממשלתי אחראי ישירות לתעריף, שמי שקובעת אותו היא רשות החשמל - רשות עצמאית - ולפי נוסחה קבועה המשקללת מרכיבים שונים. הירידה מהחודש שעבר למשל נובעת גם בשל רכש זול יחסית מלווייתן.

 

הדבר העצוב פה, מעבר לכך שראש הממשלה טועה ומטעה, הוא שבאופן תיאורטי מחיר החשמל באמת יכול היה לרדת, אלא שבמתווה הגז נתניהו נתן חסינות לחוזה הגז העקום של חברת החשמל עם מאגר "תמר" (של נובל אנרג'י, דלק קידוחים, ישראמקו, תמר פטרוליום ואחרות), וככה נתקענו עם מחיר גבוה מדי לתקופה ארוכה מדי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x