$
משפט

מנדלבליט הסיר התנגדותו למינוי דן אלדד למ"מ פרקליט המדינה

עו"ד אלדד, ששר המשפטים אמיר אוחנה מינה לתפקיד, לא נכלל ברשימת המועמדים של מנדלבליט; היועמ"ש כתב: "האינטרס הציבורי במניעת פגיעה נוספת בעבודת פרקליטות המדינה, מחייב כי לא אעמוד על התנגדותי למינוי, לעת הזו"; עם זאת לדבריו, קיימת מניעה משפטית למינוי

שירות כלכליסט 19:3005.02.20

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע הערב כי הוא מסיר את התנגדותו למינוי עו"ד דן אלדד לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה. המינוי הזמני הוא לשלושה חודשים עם אפשרות להארכה נוספת.

 

ביום ראשון הודיע שר המשפטים אמיר אוחנה כי החליט למנות את אלדד, מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, למ"מ פרקליט המדינה.

 

אלדד נמנה על השמות הראשונים שהעלה אוחנה, שהעדיף על פניו את עו"ד אורלי בן ארי - אשר לבסוף הסירה את מועמדותה. מנגד, אלדד מעולם לא היה מהמועמדים שהזכיר מנדלבליט שתמך תחילה רק בעו"ד מומי למברגר ובהמשך הרחיב את הרשימה, אך לא כלל בה את אלדד. 

  

למרות שאוחנה התייעץ עם מנדלבליט, היועת התנגד למינוי - ואף עדכן את השר שהתנגדותו עלולה לעלות עד כדי מניעה משפטית למינוי.

 

 

אוחנה ומנדלבליט אוחנה ומנדלבליט צילומים: יואב דודקביץ, דנה קופל

 

דן אלדד דן אלדד צילום: משרד המשפטים

 

ואולם הערב כאמור חזר בו מנדלבליט מהתנגדותו למינוי. הוא כתב כי "מתוקף תפקידי כמי שעומד בראש מערכת אכיפת החוק, החלטתי - לא בלי היסוס - כי במצב הדברים הנוכחי, האינטרס הציבורי במניעת פגיעה נוספת בעבודת פרקליטות המדינה, מחייב כי לא אעמוד על התנגדותי למינוי עו"ד אלדד לתפקיד, לעת הזו".

 

עם זאת, היועמ"ש ציין כי אכן קיימת מניעה משפטית למינוי: "סטייה מעמדת היועץ המשפטי לממשלה בעניין ללא הנמקה משכנעת, לא כל שכן ללא הנמקה בכלל, עולה כדי מניעה משפטית בקשר למינוי". מנדלבליט קבע כי מינויו של אלדד סוטה מהנורמות המשפטיות המחייבות ומעלה חשש כבד ביחס לאמון הציבור בעצמאות התביעה.

  

עו"ד אלדד מכהן כ-27 שנים בפרקליטות בשורה של תפקידים שונים החל מטרום ההתמחות ועד לתפקיד הרם בו הוא מכהן כעת.משנת 2013 הוא חבר בכיר בהנהלת הפרקליטות מתוקף תפקדו כמנהל המחלקה הכלכלית. הוא צבר ניסיון רב ועשיר בעיקר בתחום הפלילי, אך גם בתחומים הביטחוניים, האזרחיים, המנהליים והכלכליים.

 

 

x