$
בחירות 2020

פרסום ראשון

עובדי סיעוד זרים לא יקבלו שכר כפול ביום הבחירות הקרובות

ועדת הכספים אמורה לאשר מחר את התקנות בנושא ולאחר חתימת שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס הן יכנסו לתוקף. אקוניס: "מטרתנו היא להקל על מעסיקי עובדי סיעוד זרים, שבכל מקרה אינם בעלי זכות בחירה בבחירות הכלליות לכנסת"

בילי פרנקל 13:5704.02.20

עובדי סיעוד זרים לא יקבלו שכר כפול ביום הבחירות הקרובות ב-2 במרץ. ועדת הכספים אמורה לאשר מחר את התקנות בנושא ולאחר חתימת שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס הן יכנסו לתוקף.

 

יום הבחירות הוא יום שבתון ומי שעובד בו מקבל תוספת שכר של 200%. התעוררה שאלה סביב הקושי של קשישים וחולים שמעסיקים מטפלים זרים, לשלם להם שכר כפול ביום הבחירות, על אף שאינם מצביעים. הדיון בנושא התעורר כבר בסבב הבחירות הקודם.

 

במהלך הדיונים על פיזור הכנסת האחרונה (ה-22) תוקן חוק הבחירות ואושר סייג שמסמיך את שר העבודה והרווחה באישור ועדת הכספים לקבוע את שיעור השכר שישולם לעובד שאינו אזרח ישראל שמועסק על ידי יחיד ביום הבחירות בבחירות לכנסת ה-23. נקבע כי עובד בסיעוד לא יזכה לתגמול מיוחד משום שהוא עובד ביום הבחירות

 

השר אקוניס מסר כי "מטרתנו היא להקל על מעסיקי עובדי סיעוד זרים, שבכל מקרה אינם בעלי זכות בחירה בבחירות הכלליות לכנסת. מדובר בנטל מיותר ואני מבקש מחברי ועדת הכספים לאשר השבוע את בקשתי, כך שאוכל לחתום בהקדם על התקנות".

 

 

השר אופיר אקוניס השר אופיר אקוניס צילום: גיא אסיאג

 

עו"ד אלון נוי, שותף בנ. פינברג ושות', מציין כי תשלום שכר בשיעור של 200% לעובדים שמועסקים ביום הבחירות אינו קבוע בחקיקה אלא מבוסס על נוהג שהתפתח לאורך השנים במשק ושקיבל הכשר של בתי הדין לעבודה. "בתי הדין לעבודה אף קבעו כי גם עובד שאינו זכאי כלל להצביע מסיבות כאלו ואחרות (לרבות בשל העובדה שכלל אינו זכאי להצביע) זכאי לתשלום שכר בשיעור המוגדל, ככל שעבד ביום הבחירות", הוא מציין.

 

נוי מסכים כי עולות שאלות של אפליה כביכול ביחס לשאר העובדים במשק, אבל סבור כי הדבר יעמוד במבחן בתי המשפט.

 

x