$
משפט

כתב האישום נגד נתניהו הוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים

לאחר שראש הממשלה משך הבוקר את בקשת החסינות שהגיש, היועמ"ש מנדלבליט הגיש את כתב האישום בפרשות 1000, 2000 ו-4000 לבית המשפט. במקביל הגישה הפרקליטות בקשה להוצאת תעודת חיסיון על חומרים מודיעיניים

שירות כלכליסט 13:5328.01.20

אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו משך הבוקר (ג') את בקשת החסינות מהכנסת, הפרקליטות הגישה את כתב האישום נגדו לבית המשפט המחוזי בירושלים.

 

לכתב האישום במלואו לחצו כאן

 

 

 

נאשמים נוספים הם המעורבים בתיקים 2000 ו-4000, שאול ואיריס אלוביץ' ונוני מוזס.

 

בהודעת משרד המשפטים נאמר כי "כידוע, ביום 21.11.19 החליט היועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה ואחרים בפרשות המכונות '1000', '2000' ו-'4000'. בהתאם להוראות חוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם, כתב האישום לא הוגש לבית המשפט, על מנת לאפשר דיון בבקשת ראש הממשלה מהכנסת לקבלת חסינות.

 

במקביל להגשת כתב האישום הפרקליטות הגישה בקשה להוצאת תעודת חיסיון על חומרים מודיעיניים. הוצאת תעודת חיסיון נדרשת על מנת שהמידע לא יועבר להגנה משיקולי חשיפת שיטות פעולה וממקורות מודיעניים.

 

  צילום: רויטרס

 

"בעקבות הודעת ראש הממשלה מהיום כי הוא מושך את בקשתו לקבל חסינות מהכנסת, אנו מעדכנים כי כתב האישום הוגש לפני זמן קצר למזכירות בית המשפט המחוזי בירושלים, כמתחייב בחוק".

 

בפוסט שפרסם נתניהו הבוקר כשהודיע על ביטול בקשתו לחסינות הוא כתב: "בשעה גורלית זו לעם ישראל, בעת שאני נמצא בארה"ב בשליחות היסטורית לעצב את גבולות הקבע של ישראל ולהבטיח את ביטחוננו לדורות הבאים, צפוי להיפתח בכנסת מופע נוסף בקרקס הסרת החסינות. זהו המשך הרדיפה האישית האובססיבית כלפיי מצד אנשי 'רק לא ביבי'. במקום להבין את גודל השעה ולהתעלות מעל שיקולים פוליטיים, הם ממשיכים לעסוק בפוליטיקה זולה שפוגעת ברגע מכריע בתולדות המדינה".

 

פרקליטיהם של שאול ואיריס אלוביץ', ז'ק חן ומיכל רוזן עוזר, מסרו: "עתה, משהוגש כתב האישום, הדברים יבחנו במסגרת הליך הוגן ופומבי. עם מעבר התיק לבחינה שיפוטית, אנו תקווה כי יחדל מסע ההשמצות וההדלפות הברוטאליות שנמשך כשנתיים, וההליך המשפטי יחזור למקומו הנכון בו תתברר האמת. אנו סמוכים ובטוחים כי גם בית המשפט הנכבד יגיע לכלל מסקנה כי הראיות מעידות על כך ששאול ואיריס אלוביץ' לא ביצעו את העבירות ואת המעשים אשר מייחסת להם הפרקליטות".

 

 

היועמ"ש, אביחי מנדלבליט היועמ"ש, אביחי מנדלבליט צילום: ynet

 

 

החלטת מנדלבליט בנובמבר החולף

 

בחודש נובמבר 2019 הודיע מנדלבליט כי החליט להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים. מדובר בפעם הראשונה בתולדות המדינה שבה מועמד ראש ממשלה מכהן לדין.

 

בהודעת היועמ"ש אז נאמר כי החלטת היועץ המשפטי לממשלה לגבי ראש הממשלה התקבלה לאחר בחינה מקיפה ויסודית של הטענות הרבות שהועלו ע"י באי-כוחו של ראש הממשלה במהלך ארבעת ימי השימוע שנערך בראשית חודש אוקטובר 2019. כל הטענות נבחנו לעומקן בתהליך עבודה סדור שנפרס על פני שעות עבודה רבות מאוד, שבמסגרתו הוגשו ע"י הפרקליטות חוות דעת מעמיקות של מאות עמודים, המתייחסות לטענות שהועלו בשימוע.

 

עם תום בחינת כל הטענות נמצא, כי אין בטענות שעלו בשימוע כדי לשנות את העבירות שיוחסו לראש הממשלה בכתב החשדות. יחד עם זאת, חלק מהטענות הביאו לשינויים בכתב האישום, גם אם לא לשינוי בסעיפי העבירה עצמם, נאמר בהודעת היועמ"ש.

 

x