שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

ביהמ"ש: עדיין אין החלטה על זהות הרוכשת של אבידר

בתום דיון שנמשך כמעט 6 שעות השופטת בטינה טאובר סירבה להחליט מי תהיה הרוכשת של חברת השמירה שמעסיקה 1,600 עובדים וקבעה שהדיון יתחדש בעוד יומיים. הנאמנים ביקשו למכור אותה לחברה הציבורית ג'י וואן שמעסיקה אלפי עובדים ונטען כי תוכל לקלוט את הפעילות בהצלחה. מולה מתמודדת חברת ר.ג.א

ענת רואה 22:4126.01.20

שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה בטינה טאובר לא קיבלה החלטה מי תרכוש את פעילותה של חברת השמירה והאבטחה אבידר שנקלעה להקפאת הליכים לפני שבועיים וחצי, ובתום דיון שנמשך היום כמעט 6 שעות, החליטה לשלוח את הצדדים לבדוק שוב את הצעותיהם והדיון יתחדש בעוד יומיים (יום ג').

 

חברת אבידר שמעסיקה 1,600 עובדים ומספקת שירותי שמירה ואבטחה בין היתר לשורת גופים בסקטור המוסדי ממשלתי כולל משרד ראש הממשלה, משרד הביטחון וחברת החשמל, נקלעה לטענתה לקושי תזרימי והיקף התחייבויותיה עומד על 74 מיליון שקל. החברה ביקשה למנות את עו"ד שלמה נס כנאמן והשופטת צירפה אליו את רו"ח שלומי פיליבה. השניים ניהלו מו"מ עם מספר מציעות ולבסוף הודיעו כי ההצעה הטובה ביותר לרכישת החברה היא של החברה הציבורית ג'י וואן שהסכימה לשלם 3 מיליון שקל תמורת רכישות פעילות החברה וכן 1.8% מהמחזור של החברה במשך שנתיים.

 

מול ההצעה הזו היתה הצעה נוספת של חברת ר.ג.א שירותים וניקיון, חברה פרטית שלדבריה פעילה מעל שלושים שנה בתחום התברואה ואיכות הסביבה (פינוי אשפה, ניקיון רחובות, תחבורה ציבורית ומוסדות) וכן לאספקת כוח אדם לתחום הניקיון. החברה הציעה בתחילה סכום נמוך יותר מהצעת ג'י וואן אך לפני ובמהלך הדיון שיפרה את הצעתה והעמידה אותה לבסוף על 4 מיליון שקל וכן 1.8% מהמחזור, כלומר מיליון שקל יותר מההצעה של ג'י וואן.

 

במסגרת הדיון הממושך נבחנו שורה של פרמטרים שנטען שצריך לשקול אותם בבחירה בין שתי המציעות: מי מהשתיים יכולה לקלוט 1600 עובדים? ג'י וואן שיוצגה בידי עו"ד אודי גינדס טענה כי היא מעסיקה כבר כעת 5500 עובדים ויש לה רישיון לביצוע עבודות שמירה עם נשק ורישיונות מהמשטרה ולכן ברור כי היא עדיפה. לעומתה חברת ר.ג.א שמיוצגת בידי עו"ד עדי בראונשטיין וגיל הירשמן טענה כי היא מעסיקה כ-1000 עובדים ושהצעתה אינה דורשת אישור של הממונה על ההגבלים ושיש לה איתנות פיננסית.

 

 

אבידר אבידר צילום: עמית שעל

 

מתוך 1,600 עובדים ישנם כ-925 עובדים שמיוצגים באמצעות עורכי הדין גלילה ואלון הורנשטיין. חלק לא מבוטל מהדיון היום התמקד בגורלם של 12 עובדי מטה, לאור דרישתם שהרוכשת תקלוט אותם ולא תפגע בתנאיהם הנוכחיים. לפי המידע שנמסר בדיון עלות העסקת 12 העובדים הללו מסתכמת ב2.8 מיליון שקל בשנה.

חברת ר.ג.א הסכימה לדרישת 12 עובדי המטה ואמרה שהיא מוכנה להתחייב להעסיק אותם. לעומתה חברת ג'י וואן, לא הסכימה ואמרה שאם יהיה עליה להעסיק את 12 עובדי המטה הרי שהיא מבקשת להפחית 1 מיליון שקל מהצעתה. הבקשה של החברה להפחית מהצעתה לאור התנאי של 12 העובדים לא היתה לרוחה של השופטת טאובר שניסתה לשכנע את החברה שלא להפחית את הצעתה.

 

לבסוף החליטה השופטת שהדיון ימשך מחרתיים ולמעשה הדיון הסתיים הערב ללא הכרעה כלשהי.

 

בתוך כך הגישה הבוקר חברת החשמל הודעה קצרה לבית המשפט ובה ביקשה להבהיר כי היא אינה רואה את עצמה כבולה למכירת הפעילות של אבידר למציעה זו או אחרת, שכן הסכמי האבטחה עם חברת החשמל הם הסכמים למתן שירותים אסטרטגיים "בעלי רגישות ברמה הלאומית המחויבים באבטחה בהתאם להנחיות הרגולטור". לפי הנטען רישוי העסק עבור אתרים אלו מותנה בין היתר באבטחת האתרים בהתאם להנחיות משטרת ישראל.

 

סביר להניח שבפועל הלקוחות של אבידר שיש להם דרישות או רגישויות מיוחדות, יבחרו בעצמם עם איזו חברה ברצונם להתקשר בהמשך ואין ביטחון שיסכימו להתקשר עם מי שתוכרז כזוכה ביום שלישי.

x