$
משפט

פרסום ראשון

שופט דחה בקשת עבריין לתבוע את שותפו: "לא אתן יד להסדרת סכסוך בין גנבים"

בימ"ש השלום בת"א דחה תביעה תקדימית במסגרתה ביקש עבריין שגנב רכב לתבוע את מי שלטענתו היה שותף שלו לדבר העבירה על מנת שיחלוק עמו בפיצוי לבעלת הרכב

בית משפט השלום בת"א דחה היום (ב') תביעה תקדימית במסגרתה ביקש הנתבע, עבריין שגנב רכב, לתבוע את מי שלטענתו היה שותף שלו לדבר העבירה על מנת שיחלוק עמו בפיצוי לבעלת הרכב בגין נזקים שגרם לה כתוצאה מגניבת רכב. הנתבע הורשע על פי הודאתו בגניבת הרכ. כך נודע לכלכליסט.

 

התיק התקדימי הזה הגיע להכרעתו של השופט עזריה אלקלעי שקבע כי "מדובר בתביעה תקדימית שכמוה לא מצאתי, למרות שייגעתי וחיפשתי, שכן ככל הנראה עד כה לא היתה לאף עבריין שהיה שותף לגניבה שבה הוא הורשע, את עזות המצח לנסות ולגייס לצידו את בית המשפט, כדי לסייע בידו לגבות את מחצית הפיצוי שאותו נאלץ לשלם עקב הגניבה, ממי שלטענתו היה שותפו לאותה גניבה".

 

השופט עזריה אלקלעי השופט עזריה אלקלעי צילום: אתר בית המשפט

השופט עזריה מציין בפסק דינו כי בתיק זה, עליו להכריע בשאלה העקרונית האם עבריין שהורשע על פי הודאתו בגניבת רכב, רשאי לעתור מלפני בית המשפט לסעד כספי נגד מי שלטענתו היה שותפו לעבירת גניבת הרכב, בתביעה כי בית המשפט יחייב את שותפו לגניבה במחצית מסכום פסק הדין שניתן נגדו כ"מעוול במשותף", לפי דיני הנזיקין.

 

השופט דחה את התביעה "ולו משום שתביעה מסוג זה מהווה עלבון לחוש הצדק ולמצפון ואני סבור כי אל לו לבית המשפט להוות אכסניה לסכסוכים בין עבריינים ולתת את ידו לעבריין שהורשע בביצוע עבירה כדי לבוא חשבון עם שותפו לביצוע העבירה, בגין 'הנזקים' הישירים שהניבה העבירה. עסקינן בעיקרון משפטי וותיק ומושרש היטב ולפיו 'מעילה בת עוולה לא תצמח זכות תביעה'. שכן, לא יעלה על הדעת כי בית המשפט יושיט סעד למבצע העבירה, לאחר שהורשע בגין ביצוע אותה עבירה על פי הודאתו, נגד מי שלטענתו היה שותף לביצוע אותה העבירה יחד עמו.

 

"יסודו של כלל זה בסלידת בית המשפט מלהושיט עזרה לבעל דין המבסס את תביעתו או הגנתו על מעשה הנוגד את החוק או את תקנת הציבור... משזו המסקנה אליה הגעתי, אין בכוונתי להכריע בשאלה האם הצד השלישי היה שותף לגניבה ומה מידת מעורבותו

בגניבה, שכן בית משפט לא ייתן ידו להסדרת סכסוך בין גנבים", נקבע בפסק הדין.

 

מפסק הדין עולה כי השותף לכאורה של העבריין הכחיש כי היה מעורב בגניבה ואף כתב אישום שהוגש נגדו בגין גניבת רכב בוטל.

x