$
בחירות 2020

אושרה הקמת ועדת הכנסת שתדון בהסרת החסינות של נתניהו וחיים כץ

מליאת הכנסת תתבקש לאשר בימים הקרובים את הרכבה של ועדת הכנסת בראשות אבי ניסנקורן מכחול לבן, שבה יהיה רוב לח"כים מהאופוזיציה - 16 מ-30 חברים; בהמשך לכך הגישה האופוזיציה בקשה ליו"ר הכנסת לכנס את המליאה בעניין באופן מיידי

צבי זרחיה 17:1213.01.20

הוועדה המסדרת של הכנסת אישרה היום (ב') את הקמתה של ועדת הכנסת, שבה יהיו 30 ח"כים - זאת לצורך דיון בהסרת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו וח"כ חיים כץ.

 

 

מליאת הכנסת תתבקש לאשר בימים הקרובים את הרכבה של ועדת הכנסת, שבה יהיה רוב לחברי הכנסת מהאופוזיציה, שהם  16 מבין 30 הח"כים: כחול לבן - 8 ח"כים, ישראל ביתנו - 2, העבודה גשר - 2, המחנה הדמוקרטי - 1, הרשימה המשותפת - 3 ח"כים. מהקואליציה היוצאת יכהנו בוועדה: הליכוד - 8 ח"כים, ש"ס - 2, יהדות התורה - 2, הימין החדש - 1, איחוד מפלגות הימין - 1.

 

ואכן 25 ח"כים מהאופוזיציה הגישו בקשה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לכנס המליאה באופן מיידי ועוד השבוע לצורך עניין זה.

 

ניסנקורן. יעמוד בראש הוועדה המסדרת ניסנקורן. יעמוד בראש הוועדה המסדרת צילום: אלכס גמבורג

  

בראש הוועדה יעמוד חבר הכנסת אבי ניסנקורן (כחול לבן). נתניהו מואשם בעבירות שוחד ומרמה והפרת אמונים בשלושה תיקים שונים, וכץ מואשם במרמה והפרת אמונים בעת שהיה שר הרווחה. בוועדה יש רוב של חברי כנסת נגד מתן חסינות לנתניהו ולכץ. הוועדה תקיים דיונים נפרדים בבקשות החסינות של שניהם. בכחול לבן מתכננים לוח זמנים צפוף, זאת על מנת להשלים את ההצבעות בשתי הבקשות בתוך כ-3 שבועות. בליכוד מתכננים לבצע פיליבסטר, כלומר עיכוב הצבעה.

 

נתניהו צפוי לבקש להביא עדים רבים לוועדה ולא רק את עורכי דינו, זאת על מנת להציג בפני חברי הכנסת את עמדתו.

 

בליכוד טוענים שמאחר שחברי האופוזיציה כבר הודיעו על התנגדותם למתן חסינות לנתניהו אז "הדיון מכור", כאשר מדובר בהליך שיפוטי שלפיו את חברי הכנסת צריכים לבחון בכובד ראש את בקשת החסינות.

 

הדיון בהקמתה של ועדת הכנסת היה סוער. יו"ר סיעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר טען בפנותו אל האופוזיציה כי הכנסת נחטפה על ידי 65 ח"כים. וח"כ פנינה תמנו שטה מכחול לבין השיבה לו: "הכנסת שייכת לאבא שלך?"

 

בדיון שנערך בבוקר בשינוי נוהל כינוס הוועדה המסדרת וועדת הכנסת בזמן פגרת הבחירות הוציא ניסנקורן את זוהר מהדיון.

x