$
בחירות 2020

הקרב הבא של ראש הממשלה: בלימת ההצבעה בוועדת הכנסת

היועץ המשפטי של הכנסת ניפץ אתמול את הנחת העבודה שעמדה בבסיס בקשת החסינות של נתניהו וקבע: יו”ר הכנסת אינו יכול למנוע את הדיון בבקשה, והוא יתקיים לפני הבחירות. נתניהו למוד ניסיון בעיכוב ההליכים המשפטיים נגדו ויבקש למשוך זמן גם הפעם

צבי זרחיה 06:5613.01.20

השורה התחתונה של יום האתמול (א') עבור ראש הממשלה בנימין נתניהו היא חדשות לא טובות. אם בשבוע שעבר נדמה היה כי אפשרות הקמתה של ועדת כנסת שתדון בבקשת החסינות של ראש הממשלה עוד לפני הבחירות קלושה, אתמול הפכה הקמת הוועדה לבלתי נמנעת. לראש הממשלה אין לפי שעה רוב פוליטי לאישור חסינות, ולכן מטרתו כעת היא למנוע הצבעה. זאת בתקווה שאחרי הבחירות יגבש רוב של 61 חברי כנסת, שיאפשר לו לא רק להרכיב ממשלה, אלא גם לזכות בחסינות בוועדת הכנסת ובמליאה.

  

 

המכשול האחרון שעמד בפני הקמתה המידית (כמעט) של ועדת כנסת הוסר כשהיועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, הודיע אתמול כי יושב ראש הכנסת לא יוכל למנוע דיון על בקשת החסינות. היו”ר אדלשטיין כינה את כחול לבן “מאפיה”, משום שאיימו להדיח אותו אם יעכב את המהלך.

 

 

המתח לקראת פרסום חוות דעתו של ינון ניכר בראש הממשלה כבר במוצאי שבת, כשפרסם סרטון ובו הטיח ביקורת בינון ובבת זוגו, עו”ד עמית מררי שהיתה חברה בכירה בצוות שטיפל בתיקיו במשרד המשפטים. אתמול בבוקר עתר חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד לבג”ץ באמצעות היועץ המשפטי של המפלגה ועורך הדין של משפחת נתניהו (וכך נצבע העניין בגוון מפלגתי ולא רק אישי) בטענה שינון פועל בניגוד להסדר ניגוד העניינים שלו. כמה שעות אחר כך דחה בית המשפט בקשה לצו שאמור היה למנוע את פרסום חוות הדעת של ינון.

 

בקשת הצו והעתירה הן החוליות האחרונות בשרשרת הפעולות של ראש הממשלה שנתפסות כקניית זמן. גם אם נתניהו וחברים בליכוד מאמינים שינון פעל בניגוד עניינים, פעולות קודמות שנקט ראש הממשלה היו הרבה יותר שנויות במחלוקת: בקשת החסינות שנועדה לדחות את תחילת משפטו של נתניהו עד לאחר הבחירות, ההחלטה ללכת לסבב בחירות שלישי, ההיאחזות במנדט להרכבת הממשלה בספטמבר בידיעה כי אין באפשרותו להקים ממשלה, – כולם נועדו לשרת את לוח הזמנים המשפטי של ראש הממשלה.

 

כעת ינסה ראש הממשלה באמצעות מקורביו בליכוד למשוך זמן, באמצעות פיליבסטרים בדיוני הוועדה המסדרת, ובוועדת הכנסת עצמה, במטרה, כאמור, למנוע הצבעה בוועדה שבה צפוי רוב למתנגדי החסינות מסיעות כחול לבן, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו, העבודה-גשר, ומרצ. סמיכות בין ההצבעה למועד הבחירות עלולה למנוע אותה, אז יטען הליכוד שכפי שקבע ינון במקרה קודם כי לא ניתן להצביע סמוך לבחירות. כן, אותו ינון שנמצא כעת על המוקד בניסיון לפגוע ביושרתו המקצועית בכל מחיר.

x