$
דעות

פרשנות

ממשלת החשודים: עוד סטירה לשלטון החוק

במינויו לשר של דוד ביטן, החשוד בלקיחת שוחד, נתניהו מראה למערכת החוק שהוא מצפצף על חקירותיה. כעת מונה הממשלה לא רק ראש ממשלה תחת כתב אישום אלא גם שלושה שרים שממתינים להחלטת היועמ"ש בעניינם

צבי זרחיה 08:1006.01.20

מינויו לשר החקלאות של דוד ביטן, הממתין לשימוע אצל היועמ"ש בשעה שהוא חשוד בלקיחת שוחד, היא תקיעת אצבע בעינה של מערכת אכיפת החוק. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמינה את ביטן משדר בעיקר למשטרה (ביטן עדיין ממתין לשימוע, שרק אחריו יוחלט אם להגיש נגדו כתב אישום) שהוא מצפצף על חקירותיה.

 

 

הזלזול הבוטה של נתניהו כלפי מערכת אכיפת החוק הפך לעובדה ידועה. כשהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם בנובמבר את החלטתו להגיש כתב אישום נגד נתניהו בשלושה תיקים, ראש הממשלה מיהר להאשים את מערכת אכיפת החוק ב"ניסיון הפיכה שלטונית, עלילות שווא וחקירות מזוהמות".

 

כעת מונה ממשלת המעבר של נתניהו לא רק ראש ממשלה תחת כתב אישום אלא גם שלושה שרים שממתינים להחלטת היועמ"ש על כתב אישום בעניינם. כבר בנובמבר 2018 המליצה המשטרה על הגשת כתב אישום נגד יו"ר ש"ס שר הפנים אריה דרעי בעבירות מרמה, הפרת אמונים העלמות מס והלבנת הון. בשבוע שעבר מינה נתניהו את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) לשר במשרדו, חמישה חודשים לאחר המלצת המשטרה להעמידו לדין בשתי פרשות.

נתניהו וביטן נתניהו וביטן צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

 

 

כעת מצטרף לחבורה גם ביטן, לתפקיד שהתפנה אך ורק משום שנתניהו נאלץ לוותר עליו בעצמו לאחר שהיועמ"ש הורה להעמידו לדין. אם לאחר הבחירות יחליט מנדלבליט על הגשת כתב אישום נגד ביטן, ביטן הוא ייאלץ להתפטר מהממשלה. שלא במפתיע גורמים משפטיים הביעו הסתייגות מהמינוי.

 

ואם כל זה לא מספיק, החליט נתניהו להעביר את שרת השיכון בשנה האחרונה יפעת שאשא־ביטון למשרד הרווחה. שאשא־ביטון מכולנו, נכנסת למשרד לאחר שחיים כץ התפטר ממנו, בעקבות החלטת היועמ"ש להעמידו לדין באוגוסט. משחק הכסאות המוזיקליים הזה משונה לכשעצמו, גם אם כשר.

x