$
משפט

בג"ץ קבע: לא יכריע כעת בשאלה אם ניתן להטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה

העליון מחק את העתירה שהגישו 67 בכירי אקדמיה והייטק בדרישה לקבוע כי לא ניתן להטיל את המנדט על ח"כ שנאשם בעבירות שיש עמן קלון. בית המשפט קבע כי "בעת הזאת העתירה מוקדמת ותיאורטית". עם זאת, קבע גם כי הנושא שפיט - ופתח פתח להגשת העתירה לאחר הבחירות

משה גורלי ועמיר קורץ 16:2802.01.20

בג"ץ מחק היום את עתירת 67 בכירי האקדמיה, הביטחון וההייטק שביקשה כי בית המשפט יורה בצו הצהרתי כי הדין אינו מאפשר להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על חבר כנסת אשר הוחלט להגיש נגדו כתב אישום בעבירות שיש עמן קלון. לחלופין ביקשה העתירה כי בית המשפט יורה ליועץ המשפטי לממשלה לחוות את דעתו בשאלה זו לאלתר.

 

השופטים, הנשיאה אסתר חיות, המשנה חנן מלצר ועוזי פוגלמן קבעו כי העתירה מוקדמת מדי ותאורטית לעת הזו. למרות שהצו התבקש בשאלה העקרונית ולא הפרסונלית – כשירות חבר כנסת-נאשם באשר הוא – קבעו השופטים כי היא מתייחסת ישירות לנתניהו שטרם ניצח בבחירות ועדיין לא התייצב בבית הנשיא לקבל את המנדט. 

הרכב השופטים שדן בעתירה - הנשיאה אסתר חיות והשופטים חנן מלצר ועוזי פוגלמן הרכב השופטים שדן בעתירה - הנשיאה אסתר חיות והשופטים חנן מלצר ועוזי פוגלמן צילום: משה גורלי

 

שתי סוכריות בכל זאת המתיקו את התוצאה. הראשונה, העתירה נמחקה ולא נדחתה כך שניתן יהיה להגישה מחדש. השניה, משמעותית אף יותר – נדחו טענות נתניהו והליכוד שהסוגיה אינה שפיטה. "אכן, הסוגיה המועלית בעתירה שלפנינו היא סוגיה עקרונית וחשובה", כותבת הנשיאה חיות, "היא נוגעת לעקרון שלטון החוק, לטוהר המידות של נבחרי הציבור ולאמון הציבור במוסדות השלטון. משכך היא נוגעת לליבת ערכי היסוד שעליהם מושתתת שיטת המשפט שלנו ועל כן אין ממש בטענת המשיב והמשיבה (נתניהו והליכוד – מ.ג.) כי מדובר בסוגיה שאינה שפיטה".

 

המשמעות היא שבבוא היום, אם וכאשר יטיל הנשיא את משימת הרכבת הממשלה על נתניהו בהחלט תיתכן פגישה מחודשת בין הצדדים באולם ג' של בית המשפט העליון. ואליה מן הסתם יצטרף גם נשיא המדינה כשדרכי הפעלת סמכותו, לראשונה מאז פרשת קו 300, ייבחנו במשקפת הדין הישראלי שעל פרשנותו הסופית אמון בית המשפט העליון. לעת הזו מסכמת חיות מדברי קהלת "לַכֹּל זְמָן, וְעֵת לְכָל-חֵפֶץ תַּחַת הַשָּׁמָיִם".

 

את נתניהו ייצג עו"ד ד"ר מרדכי ראבילו, את הליכוד עו"ד אבי הלוי, את היועץ המשפטי עו"ד ענר הלמן.

 

את העותרים ייצגה עו"ד דפנה הולץ-לכנר שהגיבה: "העותרים מברכים על ההחלטה שלא לדחות את העתירה אלא למחוק אותה בעת הזו תוך קביעה כי הסוגיה היא בעלת חשיבות ציבורית עקרונית, גם אם טרם הגיע זמנה להתברר".

x