$
קפיטליזם 3.0
קפיטליזם 3.0 גג כתבה

קפיטליזם 3.0

תחרות המעסיק החברתי 2019 של כלכליסט: מה עושים כדי לשמור על העובדים

החל במימון לימודים גבוהים, דרך הכשרה ליום הפרישה וכלה בחופשות לידה ממושכות לגברים. עשר החברות שהגיעו לשלב הגמר בתחרות המעסיק החברתי של כלכליסט לשנת 2019 מציגות את הדרכים השונות להשקיע בעובדים ולצמצם פערים חברתיים, בלי לוותר על רווח כלכלי

נעמי צורף 09:1429.12.19

תחרות המעסיק החברתי של "כלכליסט" לשנת 2019 תגיע השבוע לסיומה עם ההכרזה על החברות הזוכות בוועידת התחזיות של "כלכליסט" שתיערך ב־31.12 בביתן 10, EXPO - בתל אביב.

 

 

לישורת האחרונה של התחרות - שנערכת זו השנה השישית ובודקת פרמטרים של העסקה הוגנת - הגיעו השנה עשר מועמדות מענפי פעילות שונים, החל מקופת חולים, דרך רשת מלונות ועד סטארט־אפ ששוויו מוערך במיליארד דולר ואפילו מועצה אזורית אחת.

 

 

איור: ערן מנדל איור: ערן מנדל איור: ערן מנדל

 

הפרמטרים שנבדקו כללו, בין היתר: קידום נשים לעמדות בכירות, העסקה וקידום של אוכלוסיות בתת־תעסוקה כמו ערבים, עולים חדשים וחרדים, מדיניות ההעסקה כלפי עובדים עם מוגבלות, היחס לעובדים פורשים, סיוע לעובדים בפיתוח מקצועי ובניית קריירה, רמת האיזון בין פנאי לעבודה, שיתוף העובדים ברווחים באמצעות בונוסים ואופציות והתחשבות במשפחות העובדים.

 

מטרת התחרות היא לעודד חברות לפתח מודלים חדשים של העסקה חברתית, שיסייעו בהקטנת פערים כלכליים בין ציבורים שונים ויספקו לעובדים הזדמנויות לצמוח ולהתקדם.

 

תנאי הסף להשתתפות בתחרות הוא ארגון שמחזור פעילותו השנתי עומד על 50 מיליון שקל לפחות, ללא הערת עסק חי בשנה האחרונה, ושלא נכנס להסדר חוב בשלוש השנים האחרונות. בעבר זכו בתואר המעסיק החברתי רשות ניירות ערך, ביטוח ישיר, שטראוס, אסם וישרוטל.

 

חבר השופטים השנה כלל את נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז בדימוס השופטת הילה גרסטל; עו"ד נעמה קאופמן־פס, משנה למנכ"ל במשרד הכלכלה; מנכ"לית קרן דואליס שרון לנדסמן; ועורכת "כלכליסט" גלית חמי.

 

התחרות לוותה על ידי רו"ח אורן גרופי, שותף מחלקת ניהול סיכונים ובקרת פנים ב־KPMG סומך חייקין.

 

חברת החשמל

העסקה מגוונת

 

חברת החשמל הציבה לעצמה מטרה לפעול להעסקה מגוונת ומכילה. היום כ־10% מעובדי החברה מגיעים מרקע מגוון: בעלי מוגבלויות, חרדים, ערבים ויוצאי אתיופיה, והחברה הציבה לעצמה יעד לפיו עד שנת 2023 אוכלוסייות אלו יהוו 16% מעובדי החברה. במסגרת מדיניות זו מנהלת חברת החשמל פרויקט המיועד לאנשים עם מוגבלות משמעותית המודרים משוק העבודה.

 

בכל שנה קולטת החברה לשורותיה 50 עובדים עם מוגבלות בתנאי העסקה ושכר זהים לאלו של יתר עובדי החברה.

העסקתם של עובדים אלו כוללת ליווי סוציאלי והתאמה והנגשה של מקום העבודה. בנוסף, במסגרת פרויקט אחר קלטה החברה בשנה החולפת 15 מהנדסים עולים מרוסיה ומאוקראינה. במסגרת הפרויקט מעסיקה החברה את המהנדסים בשכר גבוה ומסייעת בתהליך קליטתם בארץ.

 

 

מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך צילום: אוראל כהן

 

קופ"ח מאוחדת

הכשרה ליום הפרישה

 

בקופת חולים מאוחדת חלק מאחריות המעסיק הוא ליווי העובדים בפרישה ואחריה. על כן פיתחה הקופה מודל הכשרה לפרישה כבר בגיל 55.

עובדים בגיל זה מקבלים ידע וכלים להיערכות לפרישה מבחינה כלכלית או פיננסית ומבחינה אישית־חברתית. בנוסף לכך 46% מעובדי ההנהלה הבכירה הם נשים. אחת הבעיות שאיתן מתמודדת קופת חולים מאוחדת היא מחסור בכוח אדם מיומן, ולכן היא משקיעה בהבאת רופאים ואחיות עולים מארה”ב, מצרפת ומאוקראינה. העולים מקבלים מהקופה ליווי מקצועי ואדמיניסטרטיבי עד קבלת רישיון העבודה בארץ. כמו כן קופת חולים מאוחדת מפילה תוכנית שבמסגרתה היא מכשירה עובדות ועובדים בתחום הסיעוד תוך מימון מלא של הלימודים.

 

 

מנכ"לית קופת חולים מאוחדת סיגל רגב רוזנברג מנכ"לית קופת חולים מאוחדת סיגל רגב רוזנברג צילום: דנה קופל

 

 

מלונות פתאל

שילוב בעלי צרכים

 

כחלק מתקני האיכות ויישום ערך המעורבות בקהילה רשת מלונות פתאל חרתה על דגלה לשלב אנשים בעלי צרכים מיוחדים בעבודה במלונות הרשת. שילוב אנשים בעלי צרכים מיוחדים ברשת מלונות פתאל החלה עם היווסדה של החברה. כיום משולבים 150 אנשים בעלי צרכים מיוחדים ברשת בכלל המחלקות בבתי המלון. עשרות מהם מועסקים בחברה יותר מחמש שנים.

 

 

אביה מזרחי מגן מנכלית פתאל ישראל אביה מזרחי מגן מנכלית פתאל ישראל צילום: אוראל כהן

 

 

 

הכשרה ביטוח

מימון לימודים גבוהים

 

הכשרה חברה לביטוח הקימה את קרן המלגות ע"ש חלל צה"ל מתן גוטליב ז"ל, שנפל במבצע צוק איתן. כל עובד שהשלים שנתיים של עבודה בחברה זכאי להגיש בקשה למימון חלק משכר הלימוד ללימודים גבוהים. החברה מעניקה עדיפות לעובדים שיבחרו ללמוד נושאים הקשורים לעבודתם השוטפת.

 

בנוסף, 5.4% מעובדי החברה הם בני מיעוטים, ו־4.13% מעובדי החברה הם בעלי מוגבלויות. החברה שואפת לקידום שוויון זכויות בגיוס עובדים הן בשלב פרסום המשרה והן בשלבי הגיוס. החברה מעניקה לעובדיה ביטוח בריאות על חשבונה, ומאפשרת לעובדות להאריך את משך תקופת שעת ההנקה לעד שנה מיום הלידה.

 

 

שמעון מירון הכשרה ביטוח שמעון מירון הכשרה ביטוח צילום: הכשרה

 

 

אינטל

דגש על שילוב ערבים

 

באינטל 4.5% מעובדי החברה הם בני מיעוטים, בדגש על המגזר הערבי. על פי הנתונים שהציגה אינטל, היא המעסיקה הפרטית הגדולה ביותר במגזר הערבי מקרב חברות ההייטק.

 

לאחרונה הקימה החברה קהילת עובדים מהחברה הערבית שמטרתה לפעול לזיהוי והסרת חסמים מיוחדים לאוכלוסייה הערבית בתהליך הגיוס וההשמה בחברה, כדי לשלבם במרכזי הפיתוח והייצור של אינטל ברחבי הארץ, לקדם ולפתח מקצועית את העובדים הערבים באינטל, ולדאוג להגביר את הפעילות של אינטל בחברה הערבית בישראל.

 

החברה מספקת שירותי הסעה לעובדים דרוזים מהצפון אל המפעל בקריית גת, ובכך תורמת לפתרון בעיית המרחק של עובדים אלה.

בנוסף עובדים מהרשות הפלסטינית שולבו ומשולבים בפרויקטים שונים של אינטל במודל העסקה של מיקור חוץ.

 

 

יניב גרטי מנכ"ל אינטל ישראל יניב גרטי מנכ"ל אינטל ישראל צילום: עמית שעל

 

 

אל על

תמיכה במשפחות

 

אל על שמה דגש על רווחת משפחות העובדים לא פחות מאשר על רווחת העובדים. במסגרת פרויקטים תומכי משפחה החברה מקצה לכל עובד ובני משפחתו כרטיסי טיסה בהנחה משמעותית כדי לאפשר חופשה משותפת לכל המשפחה.

 

בנוסף החברה מקיימת בכל שנה קייטנה לילדי העובדים בעלות סמלית במתחם החברה כדי לסייע למשפחות בפרק זמן שבין סיום הקייטנות הממסדיות לבין תחילת שנת הלימודים, ומאפשרת לנשים יולדות לסיים את יום עבודתן בשעה 13:00 בשנת ההנקה הראשונה, וזאת כמובן ללא פגיעה בשכרן. החברה גם מחלקת מלגות ללימודים אקדמיים לילדי העובדים.

 

 

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין מנכ"ל אל על גונן אוסישקין צילום: עמית שעל

 

 

 

Ex libris

ביטוח בריאות לעובדים

 

ב־Ex libris יותר מ־40% מהעובדים הם נשים. ההנהלה הבכירה של החברה מורכבת מ־33% נשים, ו־6.7% מעובדי החברה הם בני מיעוטים. בנוסף לכך ישנה גמישות בשעות העבודה ובאפשרות של עבודה מהבית כדי לאפשר להורים להצליח לעמוד באחוזי המשרה.

 

החברה מספקת ביטוח בריאות לכלל עובדיה, הלוואות על חשבון החברה ומסבסדת סיוע נפשי על פי צורך. בנוסף החברה מספקת לעובדיה שיעורי פילאטיס, ואפשרות להשתתף בקבוצות ריצה ובקבוצות כדורגל וכדורסל. במסגרת הליכי פיתוח ושימור עובדים החברה משתתפת באופן משמעותי בשכר הלימוד ללימודים גבוהים.

 

בר ויינשטיין נשיא Ex libris בר ויינשטיין נשיא Ex libris צילום: Miryam Brand

 

 

 

לייטריקס

התחשבות בהורים

 

בלייטריקס 36% מעובדי החברה הם נשים, וזהו גם חלקן בהנהלה הבכירה. החברה, שמעסיקה כיום 350 עובדות ועובדים, פועלת רבות לרווחת העובדים, ומתגאה בעובדה שלאורך שש שנות קיומה רק 18 עובדים פוטרו או התפטרו. החברה מעניקה לעובדיה את האפשרות לקחת ימי מחלת ילדים ללא הגבלה, ימי חופש מעבר לקבוע בחוק, לעובדות ניתנת אפשרות לחזור מחופשת הלידה בחלקיות משרה לתקופת זמן מסוימת, וגם העובדים הגברים יכולים לצאת לחופשת לידה מעבר לקבוע בחוק.

 

בכל שלב שעובד רוצה הוא יכול לבקש לצאת לחופשה ללא תשלום של חצי שנה, שבה יוכל להשקיע את עצמו בעיסוקים אחרים ומשרתו תישמר לו עד שישוב. כמו כן החברה מספקת לעובדיה שיעורי יוגה, שירותי מניקור־פדיקור ומספרה בעלות מופחתת, הסעות מתל אביב וסביבתה ושיעורי עברית לעובדים שאינם דוברים את השפה.

 

ד"ר זאב פרבמן, מנכ"ל חברת ההייטק לייטריקס ד"ר זאב פרבמן, מנכ"ל חברת ההייטק לייטריקס צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

חבל מודיעין

הכשרות מעצימות

 

אחד הדברים המרכזיים שעליהם שמה דגש המועצה האזורית חבל מודיעין הוא נושא ההכשרות והלמידה המתמדת. העובדים זוכים לשני סוגי הכשרה: הכשרה מחייבת הנובעת מעצם תפקידו המקצועי של העובד; ו"הכשרה מעצימה", שנועדה להכשיר את העובד בתחומים אישיים ומקצועיים שלא קשורים לתפקידו במועצה.

 

כך למשל עובד מועצה שחובב מוזיקה או מעוניין ללמוד שפה נוספת יוכל לקבל שיעורים בתחום שמעניין אותו על חשבון המועצה. במקרים מסוימים, למשל בתחום הצילום, המועצה שוכרת את שירותיו של האדם לאחר שהוכשר, ובכך מאפשרת לו לקבל שעות נוספות ולהגדיל את משכורתו.

 

שמעון סוסן ראש המועצה חבל מודיעין שמעון סוסן ראש המועצה חבל מודיעין

 

 

 

קבוצת כהנא

קליטת חסרי ניסיון

 

קבוצת כהנא עוסקת בענף החשמל, האלקטרוניקה והבקרה מאז נוסדה ב־1935, וכיום נחשבת מהמובילות בתחום. לקבוצה מגוון תחומי פעילות ושירותים למגוון רחב של לקוחות, מפרטיים ועסקים קטנים ועד חברות ומפעלים גדולים.

 

מבחינת היחס לעובדים, הקבוצה שמה דגש על קליטת עובדים חסרי ניסיון והכשרתם למקצועות החשמל באופן ייעודי לצרכים המשתנים בעולם טכנולוגי דינמי. הקבוצה מבקשת לתת מקום לעובדיה להביע את יצירתיותם, ומנהלת פורומים של חשיבה בתוך הארגון.

 

קבוצת כהנא: מימין מיכאל כהנא רועי כהנא עוז כהנא קבוצת כהנא: מימין מיכאל כהנא רועי כהנא עוז כהנא

 

 

 

x