$
דעות

סאגת הנישוב: המדינה צריכה להרגיע - ולא לבלבל

המשרד להגנת הסביבה ניתב מאמצים להסברה שהמזהמים שייפלטו מהאסדה לא צפויים להגיע לקו החוף, אך לרוב המוחלט של התושבים אין את הידע המקצועי לנתח את מודל פיזור המזהמים שמציגה נובל אנרג'י

ענת רואה 07:5529.12.19

הרבה שיקולים נבחנו במהלך ההחלטה למקם את אסדת לווייתן 9.7 ק"מ מערבית לחוף דור (ולא 130 ק"מ כפי שדרשו התושבים) אך נתון אחד כנראה לא הובא מספיק בחשבון והוא הטבע האנושי, או במילים אחרות: החרדה הצפויה של תושבי האזור.

 

המשרד להגנת הסביבה ניתב מאמצים להסברה שהמזהמים שייפלטו מהאסדה לא צפויים להגיע לקו החוף, אך את הציבור זה לא ממש הרגיע. מטבע הדברים, לרוב המוחלט של התושבים אין את הידע המקצועי לנתח את מודל פיזור המזהמים שמציגה נובל אנרג'י בפני המשרד להגנת הסביבה, מה גם שדברי ההרגעה שהופצו הם של השורה התחתונה בלבד ("לא יהיה זיהום") ולא שוחרר אף מסמך רציני שמתיימר באמת להסביר לציבור הרחב למה לא צריך לחשוש.

 

לווייתן לווייתן צילום: אלבטרוס

כשאין ודאות שהאוויר יהיה נקי ושהבנזן שייפלט יישאר באסדה ולא יגיע לגני הילדים והשעשועים, לא צריך אף גורם אינטרסנטי רב עוצמה שיצית את הפאניקה בקרב התושבים, ורבים ההורים הצעירים שנלחצו וחששו מהמצב. אם לוקחים בחשבון שחלק נכבד מתושבי חוף הכרמל עברו לשם בשאיפה לאיכות חיים באזור כפרי, אפשר להבין את הכעס של התושבים ואת חוסר האמון שלהם.

 

המשרד ניסה להרגיע דרך הצבת עמדות ניטור, אך צריך להבין מה המשמעות של העמדות האלה: אפילו אם נמדדות חריגות, גם קיצוניות, ברמות המזהמים, בכדי שהן "ייספרו" החריגה צריכה להיות יממתית, כלומר 24 שעות של חריגה. אם ישנה חריגה של חמש שעות נניח, אך בשאר היממה הערכים היו רגילים והממוצע מתחת לרף המקסימלי - זה בכלל לא ייחשב. וגם אז נדרשות שבע יממות כאלה כדי שהדבר ייחשב להפרה של החוק!

 

במשרד להגנת הסביבה לא מפנימים שצריך להרגיע את התושבים ולא לבלבל אותם עוד יותר, ורגע לפני כניסת השבת נמסרה הודעה על מועד נישוב חדש, אך גם הפעם הוא אינו סופי וניתן לביטול ברגע האחרון. אז יהיה או לא יהיה נישוב ביום שלישי?!

x