$
חקירות בזק: התמלילים

בלעדי לכלכליסט

היועץ הסודי של אלוביץ', השכר המפנק והמיליונים בחשבון הבנק

חוקרי תיק 4000 גילו שאלוביץ' הצהיר על הלוואה של 4.1 מיליון שקל שהעניק לניר שלום, בכיר לשעבר במשרד התקשורת. בחקירה התברר כי אלוביץ' גם שילם לו 120 אלף שקל בחודש על ייעוץ עסקי־רגולטורי – ובהיקף כולל של כ־10 מיליון שקל

תומר גנון וליטל דוברוביצקי 06:4925.12.19

אחד הנחקרים המסקרנים שחמקו מתחת לרדאר בתיק 4000, ומלמד על חיבתו של בעל השליטה לשעבר בבזק, שאול אלוביץ', ליועצים חיצוניים בשכר גבוה שתרומתם לקידום עסקיו לא תמיד ברורה, הוא ניר שלום. מדובר בפעיל מפלגת העבודה לשעבר מירושלים, ששימש כראש המטה של שרת התקשורת לשעבר דליה איציק (2005) ולאחר מכן כיועץ לשר התקשורת לשעבר אריאל אטיאס (2006–2007).

 

ניר שלום. "שאול אמר לי שהמצב הכלכלי שלו לא טוב" ניר שלום. "שאול אמר לי שהמצב הכלכלי שלו לא טוב" צילום: פייסבוק

 

שמו של שלום, שאינו מופיע ברשימת 333 עדי התביעה בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו, התגלה לחוקרים במקרה, אגב בחינת הצהרת ההון של אלוביץ' לסוף שנת 2016. הם גילו בהצהרת ההון שהוגשה לרשות המסים סכום גדול של 4.1 מיליון שקל תחת סעיף "חייבים". כלומר חוב כספי של שלום לאלוביץ'. בניסיון להבין מה מקור החוב לכאורה, זומן שלום בבוקר פתיחת החקירה (18.2.18) למשרדי להב 433 בלוד לעדות פתוחה.

 

בעדותו סיפר שלום על הכספים שקיבל מאלוביץ'. "כל איזו תקופה", העיד, "הייתי מבקש ומקבל משאול אלוביץ' כספים אישיים שהיו יוצאים מחשבון הבנק שלו ונכנסים לחשבון הבנק האישי שלי. נערך חוזה הלוואה שנמצא אצל הרו"ח שלי והכספים נושאים ריבית. הייתי צריך להתחיל להחזיר את החוב ב־2016, אבל אז ראיתי כי לא אצליח להחזיר אותו ועשינו הסכם נוסף, אני ושאול, לגבי דחיית החזרת חוב ההלוואה לתחילת 2020". שלום ציין כי "לפי הסכם העסקה שלי מול שאול, הוא לא שילם לי כבר שנה לפחות, ואמרתי שכשיגיע מועד החזרת החוב, אוריד את זה מהחוב שלי".

 

"התחננתי אליו"

 

שלום גילה לחוקרים בעדותו ששימש כיועץ לאלוביץ', שהתחייב מצדו לשלם לו סכום נאה של כ־120 אלף שקל בחודש, במשך כשמונה שנים, למה שהוגדר על ידי שלום כ"ייעוץ עסקי־רגולטורי". שלום (48) סיפר כי לאחר שעזב את השירות הציבורי, חתם ב־2008 על חוזה הייעוץ מול אלוביץ'. חוזה שנחתם תחילה לשלוש שנים (2008–2011), ולאחר מכן הוארך עד לסוף שנת 2017. בסך הכל מדובר על תשלום כולל של כ־10 מיליון שקל בחוזה זה.

 

הגדרתו של שלום כיועץ רגולטורי־עסקי לאלוביץ', כאשר בחלק מהתקופה (2015–2016) לפחות שולמו במקביל מקופת בזק כספים עבור ייעוץ רגולטורי לאדם אחר – אלי קמיר, גרמה להרמת גבה בצוות החקירה המשותף למשטרה ולרשות ני"ע. החוקרים ידעו שקמיר היה מופקד על הקשר בין בזק למנכ"ל משרד התקשורת, עד המדינה שלמה פילבר. אם כך, הם תהו, על מה קיבל שלום 120 אלף שקל בחודש? ומדוע רשום סכום גבוה של 4.1 מיליון שקל בהצהרת ההון של אלוביץ' ככספים שהוא חייב לו? "אני עצמאי משנת 2008, מתעסק בנדל"ן בפורטוגל דרך חברה בשם 'פורטרה' שיושבת בעיר פורטו", סיפר שלום לחוקר המשטרה שי רוזנטל שביקש להבין במה הוא עוסק. "בארץ אני שותף ב־15% בחברת הפקות שנקראת 'פרה2פוסט', שעושה הפקות לטלוויזיה. השותף העיקרי שלי הוא המפיק בני מנשה. אני רק משקיע כספים בחברה. בנוסף אני שותף (10%) בחברה פרטית שמתמחה בהורדת תכנים מוזיקליים טלפוניים בשם 'מובייל 1'".

 

"זה הגיע לדמעות"

 

חוקר: ספר לי על החוב לאלוביץ'.

 

שלום: "ב־2008 נשכרתי על ידי אלוביץ' בחוזה למשך שלוש שנים ריטיינר חודשי עבור ייעוץ רגולטורי־עסקי. השכר היה בערך 120 אלף שקל בחודש. הייעוץ היה בלעדי לו. ב־2011 הסתיים החוזה ועשינו עוד חוזה ארוך טווח שאמור היה להסתיים בדצמבר 2017. אותם תנאים עם עלייה בשכר. לפני כשנה אלוביץ' הפסיק לשלם בטענה שכבר כמה שנים אין לו צורך בי. הוא גם התחיל להגיד שהמצב הכלכלי שלו לא כל כך טוב למרות שהיה לנו חוזה עד סוף 2017. בגלל עניינים אישיים נקלעתי למצוקה כלכלית וביקשתי מאלוביץ' הלוואות. הייתי מתחנן אליו שילווה לי כספים, באותה התקופה גם קניתי דירה".

 

שלום סיפר על מפנה שחל בין השנים ביחסים בין השניים. "בערך מ־2014 מערכת היחסים בינינו לא היתה כמו שבעבר. היינו מדברים פעם בחמישה חודשים לערך. בסוף 2016 שאול קרא לי ואמר שלמרות שיש לי תקופה של שנה פלוס לחוזה, הוא לא מתכוון לשלם לי, כי אין לו מה לעשות איתי. ובאותה נשימה אמר כי מצבו הכלכלי קשה ואמר 'בוא נחכה'... סיפרתי לו ממה החובות שלי נובעים. זה הגיע למצב של דמעות בבקשה לעזרה ולאחר מכן אני מודה שניצלתי את המצב לפחות עוד פעם או פעמיים כשביקשתי ממנו כסף. לאחר מכן הוא כבר עצר ולא הלווה לי יותר כסף".

 

שאול אלוביץ' שאול אלוביץ' צילום: אוהד צויגנברג

 

חוקר: לפי חוזה הריטיינר בינך לבין שאול אלוביץ', כמה הוא לא שילם לך?

 

שלום: "לדעתי, החוב על פי החוזה עומד על כ־2.5 מיליון שקל בהערכה גסה".

 

חוקר: לאחר הקיזוזים כמה אתה חייב לו?

 

שלום: "כמיליון וחצי שקל. אבל אין קשר בין חוזה ההלוואה לחוזה ההעסקה".

x