$
משפט

החקלאי נפטר מחשיפה לגג אסבסט שקיבל במתנה מהמדינה - הביטוח הלאומי יפצה את אלמנתו

חקלאי שקיבל מחסן מהסוכנות היהודית נפטר ממחלת הסרטן עקב חשיפה לגג האסבסט שלו. אלמנתו הגישה תביעה לביטוח הלאומי, שהכיר לאחרונה בקשר הסיבתי בין חשיפה לאסבסט למחלת הסרטן ממנה נפטר, והוא ישלם לאלמנה גמלה חודשית לכל ימי חייה

בילי פרנקל 08:2124.12.19

המדינה נתנה מתנה קטלנית, וכעת תפצה את האלמנה. חקלאי שקיבל מחסן במתנה מהסוכנות היהודית נפטר ממחלת הסרטן עקב חשיפה לגג האסבסט שלו. אלמנתו הגישה תביעה לביטוח הלאומי, שהכיר לאחרונה בקשר הסיבתי בין חשיפה לאסבסט למחלת הסרטן ממנה נפטר, והוא ישלם לאלמנה גמלה חודשית לכל ימי חייה - כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

ביטוח לאומי ביטוח לאומי צילום: טל שחר

 

בתביעה, שהוגשה בינואר על ידי עו"ד טל אלבוים ממשרד מרקמן את טומשין, התבקש הביטוח הלאומי להכיר במחלתו של המנוח כפגיעה בעבודה, ובאלמנתו כתלויה בנפגע עבודה. המנוח עבר להתגורר בתחילת שנות ה־80 ביישוב חקלאי כדי לעסוק בחקלאות, וקיבל מהסוכנות היהודית מחסן במתנה, כנהוג באותה תקופה.

 

החקלאי גידל פרחים, ירקות ופירות, ושהה מדי יום במחסן למשך שעות ארוכות לשם מיון התוצרת. עם השנים החל הגג להתפורר, ולקראת סוף אותו עשור שיפץ המנוח את המחסן באופן עצמאי, כולל חיתוך, ניסור וקדיחה בגג. מכיוון שלא היתה בתקופה זו מודעות לסכנות הכרוכות בחשיפה לאבק האסבסט, הוא עשה זאת ללא כל שימוש באמצעי הגנה ונשם את החומר המסוכן. גגות המחסנים ביישוב פורקו ב־2008.

 

ב־2011 נפטר החקלאי מסרטן ריאות מסוג מזותיליומה, ובתביעה צוין כי מחקרים הוכיחו זה מכבר כי למעלה מ־80% ממקרי המחלה קשורים בחשיפה לאסבסט.

 

הביטוח הלאומי קיבל את התביעה בחודש שעבר, בהחלטה שתזכה את האלמנה בקצבה חודשית של כ־6,000 שקל, לפני קיזוז קצבת הזקנה.

 

בתוך כך היא קיבלה גם קצבה רטרואקטיבית לתקופה שבין פברואר 2018 לסוף 2019 בגובה של 127 אלף שקל (שהם 5,800 בחודש), ולאחר קיזוז קצבת הזקנה עמד הסכום הסופי על כ־78 אלף שקל.

x