$
משפט

פרשנות

אוחנה ומנדלבליט ממשיכים להתקוטט - איך הם יירדו מהעץ?

היועמ"ש הציע למנות את ליאת בן ארי לממלאת מקום פרקליט המדינה, וסחט משר המשפטים שורה של עקיצות והטרלות; מי המועמד שעשוי להיות מקובל על שניהם?

משה גורלי 10:3523.12.19

שר המשפטים אמיר אוחנה הגיב בהומור הראוי להצעת היועץ המשפטי לממשלה לשקול את מועמדותה של ליאת בן ארי לממלאת מקום פרקליטת המדינה. לאחר שישן לילה על ההצעה המפתיעה ניסח אוחנה תשובה: "שמחתי לראות כי מתחם הסבירות התרחב עוד מעט בעיניך". עקיצה מספר אחת. תזכורת לכך שמנדלבליט, במכתבו הראשון לשר בעניין המינוי מצא את עו"ד שלמה למברגר כמועמד הסביר היחיד בעיניו למינוי הזמני.

 

 

 

עקיצה מספר שתיים: "כיצד יתנהלו העניינים הכלכליים בפרקליטות המדינה ביעילות כאשר המשרה החשובה והנחוצה תיוותר לא מאוישת". בעצם, נארזו כאן שתי עקיצות. ראשית, המשרה "החשובה והנחוצה" - מדובר במשנה הכלכלי שלא היתה מאוישת כשנתיים מאז פרש ממנה עו"ד יהודה שפר. השנייה, המערכת בראשות ניצן עשתה מאמץ עילאי לבחור את ליאת בן ארי לתפקיד המשנה הכלכלי.

 

"אביע תמיהה על כי ביניהן (המועמדות שהציע מנדלבליט, בהן בן ארי – מ"ג) מי שזה עתה זכתה במכרז שעמלתם כה קשה לשכנע את נציב שירות המדינה מדוע הוא נחוץ עד מאוד...", מוסיף אוחנה עקיצה רביעית במספר במכתב שמשתרע על פחות מעמוד.

 

מנדלבליט קנה בדין את המכתב הזה. לאחר שהודיע שרק למברגר הוא היחיד ואין בלתו, נפתח את ברז המועמדים מטעמו שעומד עד כה על חמישה במספר: ציון אילוז, אורית קוטב, נורית ליטמן, ליאת בן ארי ומן הסתם למברגר עצמו.

 

מימין אמיר אוחנה ואביחי מנדלבליט מימין אמיר אוחנה ואביחי מנדלבליט צילומים: יואב דודקביץ, דנה קופל

 

ומהם ההסברים האפשריים לשפעת השמות הזו.

 

הסבר אפשרי ראשון: למה לא לתקוע אצבע בעין של השר לאחר שהוא עשה זאת קודם. הוא בחר בן ארי משלו, אורלי, ומנדלבליט גומל בבן ארי מטעמו, ליאת. מועמדת היישר מהצנטרום של ה'דיפ סטייט' של 'הפרקליטות בתוךהפרקליטות'. אוחנה מבטיח שיראיין גם אותה "בלב פתוח ונפש חפצה" (ביטוי נפוץ שבו השתמש מנדלבליט בנוגע לשימוע של ראש הממשלה בנימין נתניהו). עקיצה מספר חמש?

 

הסבר אפשרי שני: מנדלבליט חש את העלבון והביקורת אצל בכירי הפרקליטות על בחירתו בלמברגר כראוי והמתאים היחידי. אז הנה הוא מצא בכירים נוספים שמתאימים. מאוחר מדי, אם כי לא מעטים מדי.

 

הסבר אפשרי שלישי: השר אוחנה, לאחר שיתעשת קמעה מהמהלומה הכפולה שספג - צו הביניים של בג"ץ ונטישת אורלי בן ארי - יחזור עם שמות חדשים. ועכשיו, במכתבו הוא מבטיח למצוא גם כאלה שמחוץ לפרקליטות וזה יהיה עליית שלב בקרב כיפוף הידיים והאצבעות בעיניים. מנדלבליט מעוניין להפגין כעת רוחב לב בשמות שהוא מציע כדי שלא ייתפס כמגביל את מרחב התימרון של כבוד השר. אבל, יש להניח, שאוחנה לא יבחר מהמועמדים של היועץ. יראיין, אבל לא יבחר.

 

ותמיהה אחרונה. היועץ לא הזכיר בין השמות החדשים שלו את עו"ד דן אלדד, מנהל המחלקה הכלכלית. זהו המועמד היחיד, בנוסף ללמברגר, שגם היה ברשימה המקורית של השר אוחנה. אלדד היה סיכוי לא רע לסיים את הקטטה האווילית הזו, אבל נראה שהשניים ממש מעוניינים להמשיך אותה.

x