משפט

אוחנה על פרישת בן ארי: "הניחו לה אקדח על השולחן"

בתגובה לוויתור של עו"ד אורלי בן ארי גינזברג על המינוי לממלאת מקום פרקליט המדינה, קרא שר המשפטים לבדיקה של האופן שבו מתנהלת מערכת המשפט: "הפרקליטות שיכורת כוח". לדבריו, הופעלו עליה לחצים כבדים לפרוש

טובה צימוקי, ידיעות אחרונות 20:3621.12.19
שר המשפטים אמיר אוחנה קרא הערב (שבת) ל"בירור ובדיקה" של האופן שבו מתנהלת מערכת המשפט - בתגובה לוויתור של עו"ד אורלי בן ארי גינזברג על המינוי לממלאת מקום פרקליט המדינה. אוחנה טען כי "היו לחצים כבדים, הניחו לה סוג של אקדח על השולחן". 

 

 

בריאיון לפגוש את העיתונות הבהיר אוחנה: "אני לא יודע מה הוא האקדח ומי הניח אותו בדיוק. אבל זה מצער אותי מאוד שככה מתנהלת המערכת". בריאיון לחדשות 13 הוסיף: "הפרקליטות שיכורת כוח, אצטרך לחשב מסלול מחדש".

 

בן ארי גינזברג הודיעה אתמול לאוחנה כי ויתרה על המינוי - לאחר שההחלטה עליו עוררה עימות חזיתי וחסר תקדים בין אוחנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שהתנגד למינוי באופן נחרץ. 

שר המשפטים אמיר אוחנה והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שר המשפטים אמיר אוחנה והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צילומים: יואב דודקביץ, דנה קופל

 

בהמשך לפרסום באולפן שישי, בן ארי גינזברג מסרה כי "בימים האחרונים, אחרי כשלושה עשורים של עבודה מקצועית ומסורה בפרקליטות, אשר יקרה לי כל כך ושבה אני מאמינה, מתנהל 'מחול שדים' במערכת המשפט, שבעל כורחי אני חלק ממנו. נבחרתי על ידי שר המשפטים לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה, ואני סמוכה ובטוחה ביכולתי ובכישוריי למלא תפקיד זה בהצלחה. 

 

"הניסיון להפוך את הבחירה בי לעניין פוליטי ולהציגו כחלק ממהלך שנועד לפגוע בשלטון החוק, או בעצמאות שיקול הדעת של הפרקליטות - הוא מצער וסותר את התנהלותי וערכיי מאז ומתמיד". 

 

עורכת הדין, שמשמשת כיום המשנה לפרקליטת מחוז מרכז, הוסיפה: "האווירה שנוצרה מאיימת לפגוע באמון הציבור בפרקליטות - ולשחוק אותו עוד יותר. אינני מוכנה שעל גבי תיגרם למערכת המשפטית פגיעה נוספת, כל עוד בכוחי למנעה. למרות הזכות הכרוכה בחובה להוביל את הפרקליטות בתקופה רגישה זו, אני רואה לנכון להעדיף את טובת הציבור והאינטרס הציבורי, על פני שאיפותיי האישיות. אי לכך, אני חוזרת בי מהסכמתי לעמוד בראש הפרקליטות, היקרה לי כל כך. אמשיך, כפי שפעלתי עד כה, לתרום למערכת ככל יכולתי בכל תפקיד שיוטל עליי. אני מודה לשר המשפטים על האמון שנתן בי, מודה לכל הפרקליטים ולגורמים רבים גם מחוצה לה, שקיוו כי אנווט את הספינה, אך בעת הזו - המערכת ואמון הציבור בה חשובים לי יותר".

 

בעקבות החלטתה של בן ארי, שאמורה הייתה להחליף את שי ניצן כפרקליט המדינה, מחר צפויים להתחדש המגעים בין היועמ"ש לבין שר המשפטים לגבי איתור מחדש של ממלא מקום. מאז יום רביעי, אז ניצן סיים את תפקידו, אין לישראל פרקליט מדינה. מחר צפויה הנהלת הפרקליטות חהתכנס בלשכתו של היועמ"ש, כדי לחלק את העבודה של פרקליט המדינה בינתיים בין ראשי המחלקות השונות והיועץ המשפטי לממשלה - עד שייבחר ממלא מקום לתפקיד. 

 

החלטתו של אוחנה ביום שלישי השבוע על מינויה של בן ארי גינזברג כממלאת מקומו של ניצן - שביום רביעי סיים את תפקידו - באה בניגוד גמור לדעתו של היועמ"ש מנדלבליט. היא התקבלה במשרד המשפטים כהכרזת מלחמה על מנדלבליט, שמעוניין למנות לתפקיד את המשנה לפרקליט המדינה שלמה (מומי) למברגר. 

 

היועץ לא כפר בסמכותו החוקית של השר למנות ממלא מקום, אולם היה סבור שמינויה של בן ארי נגוע ב"אי סבירות קיצונית". בין הסיבות שהציג היועץ: לבן ארי אין הכישורים והניסיון הנדרש למינוי כה מורכב, כיוון שלא כיהנה כלל כפרקליטת מחוז. לא יעלה על הדעת, הוא טוען, ככלל ולא כל שכן בעת בחירות, ששר פוליטי ימנה פרקליט מדינה שאמור לעבוד עם היועץ בצמידות - בניגוד לדעתו.

 

מנדלבליט טען כי בעת הזו, בנסיבות המיוחדות שבהן שרויה המדינה, יש לצמצם כליל את את ההשפעה הפוליטית של מינוי ממלא המקום כדי שתובטח עצמאותו, אי תלותו בגורם הממנה ואת אמון הציבור בטוהר ההליכים. הוא רומז שכשפרקליטות המדינה עוסקת בתיק ראש הממשלה, לא סביר ששר המקורב במיוחד לנתניהו ימנה את ממלא מקום הפרקליט בלי הסכמתו.

 

למרות ההתנגדות הרבה למינוי במערכת המשפט, אוחנה התעקש על המינוי וטען שהחוק מעניק לו סמכות בלעדית לבחור ממלא מקום, וכי הוא כלל לא זקוק לחוות דעת מצד היועמ"ש בסוגיה. ביום רביעי, דקות לפני הטקס שבו אמורה הייתה בן ארי גינזברג להיכנס לנעליו של ניצן, הוציא בג"ץ צו שעיכב זאת בעקבות עתירות נגד המינוי. אלא שאוחנה טען שהמינוי נכנס כבר תוקף, ושלכן לצו אין משמעות. רק בצהריים פנה היועמ"ש לבג"ץ וקרא לו להשאיר את הצו על כנו, ושהוא "דרוש כדי למנוע פגיעה בתפקודה התקין של פרקליטות המדינה".

x