$
תיירות

ניצחון ל-Airbnb: בית הדין העליון של האיחוד פסק נגד הגבלתה בצרפת

בתי מלון בצרפת בקשו לפסוק ש-Airbnb תהיה כפופה לחוקים ולכללים לפיהם פועלים סוכני נדל"ן; ביה"ד של האיחוד קבע כי "צרפת אינה יכולה לדרוש מ-Airbnb לקבל רישיון לביצוע עסקאות נדל"ן"

שירות כלכליסט 16:3619.12.19

בית הדין העליון של האיחוד האירופי דחה היום (ה') בקשה של מלונאים בצרפת להכפיף את Airbnb וקבע כי החברה לא תהיה נתונה לאותו פיקוח נוקשה לו זוכים סוכני דירות צרפתיים.

 

 

 

התביעה הוגשה לבית הדין בצרפת בידי התאגדות רחבה של בתי מלון, ביניהם גם רשתות כמו Best Westren שטענו כי החוקים והכללים תחתם פועלים סוכני נדל"ן  צריכים להיות תקפים גם ל-Airbnb האמריקאית הרשומה באירלנד. תעשיית המלונאות בצרפת, כמו דומותיה ברחבי העולם, מאשימה את הפלטפורמה המקוונת בתחרות לא הוגנת.

 

בעלי המלונות דרשו כי Airbnb תחויב, כמו שאר התעשייה, לתת דין וחשבון על הכנסותיה ולהכפיף אותה לכללים הפיננסיים ותקנות הביטוח שהם סטנדרט בענף. Airbnb טענה מצדה כי אינה סוכנות נדל"ן.

 

 

שלט של Airbnb, על הפרמידה של הלובר בפריז בחודש מרץ השנה שלט של Airbnb, על הפרמידה של הלובר בפריז בחודש מרץ השנה צילום: רויטרס

 

בפסיקתו, קבע בית הדין העליון כי עפ"י הוראת האיחוד האירופי ביחס למסחר מקוון, Airbnb צריכה להיות מקוטלגת כ"חברה למתן שירותי מידע" אשר מקשרת בין אורחים פוטנציאליים לבעלי דירות. בית הדין קבע כי "צרפת אינה יכולה לדרוש מ-Airbnb להחזיק ברישיון לעריכת עסקאות נדל"ן".

 

בשנים האחרונות בכירים בעיריית פריז האישמו את Airbnb בעליית דמי השכירות בעיר. מוקדם יותר השנה, העירייה נקטה בפעולות משפטיות נגד החברה וביקשה לקנוס אותה ב-12.5 מיליון יורו על שאפשרה לבעלי דירות להשכיר את נכסיהם מבלי שהדירות נרשמו באופן ראוי.

 

ב- 2012 היו לחברה 4,000 דירות רשומות באזור פריז. מספר זה קפץ ליותר מ-40 אלף בשנת 2015, כאשר מנכ"ל Airbnb, בריאן צ'סקי, הוזמן והתקבל בבית העירייה. בשנה האחרונה, כך לפי עיריית פריז, היו בעיר 60 אלף דירות רשומות ב-Airbnb .

 

ראשת עיריית פריז, אן אידלגו, מתכוונת לערוך משאל שעשוי לצמצם את נוכחות החברה ברבעים התיירותיים ביותר של העיר אם היא תזכה בכהונה נוספת בשנה הבאה.

 

Airbnb מסרה בתגובה לפסק הדין: "אנחנו מברכים על הפסיקה הזאת ומעוניינים להתקדם הלאה ולהמשיך לעבוד בשיתוף פעולה כדי לבסס כללים ברורים שמעמידים את המשפחות והקהילות המקומיות במרכז התיירות של המאה ה-21. אנו רוצים להיות שותפים טובים ועד כה עבדנו עם למעלה מ-500 גופי שלטון על מנת לעזור למארחים לחלוק את בתיהם, לעמוד בתקנות ולשלם מסים".

x