$
דעות

פרשנות

סלקום מחפשת מנכ"ל: העבודה הקשה תחכה לבא בתור

ניר שטרן, שהיום נחשף מעברו הצפוי לפז, עובר לחברה שפועלת תחת רגולציה כבדה יותר, אבל היא גם חברה רווחית שיש לה עתיד ברור והיא פועלת בשלל תחומים: קמעונאות, זיקוק, סחר ותעשייה. חשוב לא פחות, זו חברה ללא גרעין שליטה, החלום של כל מנכ"ל

גולן חזני 22:0218.12.19

מעבר מניהול חברת סלולר לקבוצת קמעונאות ואנרגיה אינו דבר שכיח. למרות זאת, ועדת האיתור של דירקטוריון פז בחרה אתמול במנכ"ל סלקום בניר שטרן לתפקיד, במקום יונה פוגל.

 

הוועדה - שכללה את אריק שטיינברג, אריק שור, עמי שפרן ואברהם ביגר - העדיפה מועמד חיצוני על פני המועמד הפנימי יורם אייל, שהוביל את הצמיחה של רשת חנויות ילו. ההפתעה בשתי החברות עם הפרסום היתה עצומה. בדירקטוריונים של פז, סלקום ובעלת השליטה בה דסק"ש לא ידעו על המינוי.

 

הבחירה של פז אמנם מפתיעה, אולם מהצד השני בכלל לא קשה להבין מה מניע מנכ"ל של חברת סלולר לעבור ענף. כל אחד מהמנכ"לים של חברות הסלולר הגדולות היה שמח ללכת בדרכו של שטרן, ולצאת מהתחום, שסובל ממבנה שוק שקשה מאוד להרוויח בו, עד כדי שחיים סבן ויתר על השליטה בפרטנר המתחרה.

 

 

ניר שטרן ניר שטרן צילום: נמרוד גליקמן

 

 

שטרן עוזב חברה שהפסידה 53 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2019, שעומדת לצמצם את השקעותיה ולפטר מאות עובדים. גם אחרי צעדים כאלה, ספק אם תצליח לעבור לרווחיות.

 

שטרן עובר לנהל חברה שפועלת תחת רגולציה יותר כבדה, אבל חברה רווחית שיש לה עתיד ברור ופועלת בשלל תחומים: קמעונאות, זיקוק, סחר ותעשייה. חשוב לא פחות, זו חברה ללא גרעין שליטה, החלום של כל מנכ"ל. שטרן ייכנס לנעליים הגדולות של פוגל, שהיה מאוד דומיננטי ועזב על רקע עימותים עם הדירקטוריון. אחד המבחנים שלו יהיה מידת העצמאות שיקבל או שיקח, ואם יהפוך לסוג של עוזר ליו"ר אברהם ביגר.

 

מבחינת ביגר, הוא גם הצליח לגייס מנכ"ל בעל שם, וברמה האישית גם יכול לראות בכך נקמה קטנה ביו"ר סלקום עמי אראל. שניהם כיהנו כמנהלים תחת נוחי דנקנר, בעל השליטה הקודם בדסק"ש, ויחסיהם עלו על שרטון לאחר שדנקנר דחק את ביגר החוצה מתפקיד יו"ר מכתשים אגן, היום אדמה.

 

x