$
רכב

מחקר חדש: עתידו של הרכב האוטונומי בישראל אינו ודאי

לפי דו"ח ראשון מסוגו שפירסם היום מרכז מחקר והמידע של הכנסת - לא ניתן לצפות מתי המדינה תהיה ערוכה לתפעול רכבים אוטונומיים ומתי אלה יהיו בשלים לשיווק; מכשולים נוספים: החרפת הגודש בכבישים ואיון הכנסות המדינה ממסי קניית רכבים

תומר הדר 17:2716.12.19

בניגוד להצהרות שנשמעות הן מצד גורמים פוליטיים והן מצד גופים הפועלים במגזר העסקי, מדינת ישראל עדיין אינה מוכנה להטמעה של רכב אוטונומי, כך עולה ממחקר ראשון בתחום אשר מתפרסם על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת.

 

 

לפי רועי גולדשמידט, מחבר המחקר "כלי רכב אוטונומיים - מדיניות ממשלתית, אתגרים והזדמנויות", רכבים אוטונומיים אמיתיים - כלומר רכבים שנמצאים ברמה 4 ורמה 5 המאפשרים לנהג בפועל להסיר ידיו מן ההגה לחלוטין, אינם נחשבים לבשלים לשיווק. בפועל קובע המחקר כי לא ניתן לצפות מתי הרכבים יגיעו לבשלות כזו.

רכב אוטונומי של מובילאיי ופורד בניסוי בירושלים רכב אוטונומי של מובילאיי ופורד בניסוי בירושלים צילום מסך: מובילאיי

 

יודגש כי כיום רוב יצרני הרכב הגדולים – כדוגמת ב.מ.וו, דיימלר ואחרים הודיעו על גניזה או לסירוגין עצירה משמעותית של תוכניות לפיתוח רכב אוטונומי, או בגלל היעדר תקציב או בגלל קשיי רגולציה.

  

הדו"ח, המבוסס בין היתר על נתונים של משרד התחבורה, דלויט וגם של המועצה הלאומית לכלכלה קובע עובדה בעייתית נוספת. כך, לפי מחברי הדו"ח: "תחבורה אוטונומית כשלעצמה איננה מבטיחה צמצום הגודש בכבישים.

 

"יש אף הגורסים כי היא עלולה להגביר את הגודש מסיבות שונות בהן: 1. מעבר של משתמשי דרך מתחבורה ציבורית לרכב פרטי או לשירותי ניידות; 2. האפשרות להורות לרכב לנסוע לשם מילוי משימות שונות כמו איסוף ילדים, קניות וכדומה; 3. מצב בו עלות הנסיעה תהיה נמוכה מעלות החניה ותגרום להעדיף כי כלי הרכב ימשיך לנוע". עם זאת, לפי המחברים, מעבר למגמות של שיתוף רכב יאט את המגמה.

 

עוד קובע הדו"ח כי מעבר לרכב שיתופי ואוטונומי יפגע קשות בהכנסות המדינה ממסי קניה, זאת לנוכח העובדה ששימוש ברכבים אוטונומיים שיתופיים יביא לירידה ברכישה של מכוניות על ידי צרכנים פרטיים - ורכישה של רכבים חשמליים תגרום למה שהדו"ח מגדיר כ"היעלמות מלאה של הכנסות ממיסוי על דלק".

 

בנוסף מדגישים מחברי הדו"ח כי כיום עדיין קיימות שאלות פתוחות בנושא פרטיותם של המשתמשים עקב ריבוי חיישנים ומצלמות, בנושא כיסוי ביטוחי במקרה תאונות וגם בנושא הגנות סייבר ברכב אוטונומי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x