שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בחירות 2020

עכשיו זה סופי: ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה

חברי הכנסת לא הצליחו לגבש רוב למועמד להקמת ממשלה, ובחצות תם המועד האחרון לכך. מוקדם יותר אושר קיום הבחירות ב-2 במרץ בקריאה ראשונה. בהמשך הלילה: הוועדה המסדרת תכין את הצעות החוק להצבעה בקריאה שנייה ושלישית

צבי זרחיה ו-ynet 00:0912.12.19

המערכת הפוליטית רותחת: אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, הכנסת תחליט היום על הקדמת הבחירות; זאת תהיה מערכת הבחירות השלישית בתוך שנה, לאחר הבחירות באפריל ובספטמבר.  

 

 

24:00 - עכשיו זה סופי: חברי הכנסת לא הצליחו לגבש רוב למועמד להקמת ממשלה, ובחצות תם המועד האחרון לכך. בהמשך הלילה יצביעו הח"כים בקריאה שנייה ושלישית על פיזור הכנסת ה-22 ועל קביעת תאריך הבחירות ל-2 במרץ.

 

22:30 - פיזור הכנסת ה-22 וקיום הבחירות ב-2 במרץ אושרו בקריאה ראשונה בתמיכה של 91 תומכים וללא מתנגדים. בהמשך הלילה: הוועדה המסדרת תכין את הצעות החוק להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. נתניהו, שמתלבט אם להיעדר מההצבעה: "כחול לבן כפו עלינו בחירות חדשות, צריך לנצח בגדול"

 

22:00 - לאחר פעילות מאומצת של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מול אגף התקציבים באוצר ובמשרד החינוך סוכם כי תקצוב ארגוני הנוער יועבר במלואו כפי שהיה בשנים קודמות. מדובר בארגוני נוער שהמדינה תומכת בהם באמצעות משרד החינוך על מנת להרחיב את שעות פעילות החינוך ואת המענה החינוכי לנוער בכלל ובפריפריה בפרט. בשנה האחרונה הוחלט על קיצוץ דרסטי בתקציבם, ועתיד ארגוני הנוער היה לוט בערפל, ח"כ גפני נכנס לעובי הקורה, ולאחר פעילות ממושכת מאמציו נשאו פרי וסוכם שתקצוב יועבר במלואו.

 

20:25 - ראש הממשלה ויו״ר הליכוד בנימין נתניהו: "בשעות האחרונות כחול לבן עושים מבול של ספינים. הם רוצים להסתיר את העובדה שהם עשו הכל כדי להימנע מהקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה שהייתה מספחת את בקעת הירדן, מחילה את הריבונות הישראלית על היישובים ביו״ש. הם ניסו לעשות הכל כדי להקים ממשלת מיעוט עם תומכי הטרור איימן עודה ואחמד טיבי וגם בזה הם נכשלו. הם כפו עלינו בחירות חדשות. זה מיותר וכדי למנוע שזה יחזור על עצמו עוד פעם יש רק דבר אחד לעשות וזה לנצח ולנצח בגדול - וזה מה שנעשה"

 

 

20:00 -  הדיונים במליאת הכנסת בהצעת החוק לפיזורה יימשכו גם לאחר חצות אז יפוג המנדט של 21 ימים להרכבת הממשלה על ידי אחד מחברי הכנסת. כך קבע היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון. כתוצאה מכך, אישורו של החוק בקריאה השנייה והשלישית יעשה מאוחר מאוד בלילה ואולי רק לפנות בוקר.

 

ממש לפני פיזור הכנסת, יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני הגיע לסיכום לפיו הילדים האלרגיים ימשיכו להיות מתוקצבים גם בשנת 2020. התקציב בסך 10 מיליון שקלים יועבר למשרד העבודה והרווחה מעודפי תקציב משרד מבקר המדינה. גפני הגיע לסיכום עם אגף התקציבים במשרד האוצר ועם מבקר המדינה מתניהו אנגלמן. מדובר בבשורה של ממש, בכך הוסר החשש ברגע האחרון מהשארת כ-450 ילדים אלרגיים מכל רחבי הארץ בבית החל מ-1 בינואר 2020.

 

 

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: עמית שעל

 

18:30 - ח"כ יאיר לפיד, מספר 2 בכחול לבן, אמר לפני ההצבעה: "תרחיקו את הילדים מהטלוויזיה, יש בחירות. הבחירות הולכות להיות פסטיבל של שנאה ואלימות, אז שהילדים לא יהיו ליד הטלוויזיה ולא יראו מה אומרים נבחרי העם. חגיגה דמוקרטית הופכת להיות רגע הבושה של הבית הזה. לבחירות האלה יש שלוש סיבות: שוחד, מרמה, הפרת אמונים".

 

17:00 - הוועדה המיוחדת שהוקמה לצורך כך בכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיזור הכנסת ה-22 ואת הצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23. הצעות החוק יועלו לדיון והצבעה במליאת הכנסת בקריאה ראשונה. לאחר מכן תוחזר הצעת החוק לועדה לצורך הכנתה להצבעה בקריאה השנייה והשלישית.

 

15:57 - ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים בשעות האחרונות (יום ד') התייעצויות ושוקל להצהיר כי יוותר על החסינות. המטרה: "לגלגל את הכדור" לכחול לבן ולדרוש מיו"ר כחול לבן בני גנץ שיישב איתו בממשלה, כשנתניהו יכהן ראשון ברוטציה. ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) אמר כי "בכחול לבן יודעים היטב שוויתור על בקשת החסינות משמעו סופו של עידן נתניהו. לכן אני קורא שוב לראש הממשלה: הגש את בקשת החסינות וכך נקבל אותך רגוע ושקט לעבודתך למען אזרחי ישראל ונמנע מהתקשורת ומהשמאל את החגיגות על חשבוננו. אין לי ספק שתוכיח את חפותך מיד בתום כהונתך". בליכוד הכחישו את הטענות שלפיהן נתניהו שוקל לוותר על החסינות (מורן אזולאי, ynet וצבי זרחיה). 

 

13:11 - יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בישיבת סיעת ישראל ביתנו כי "שתי המפלגות הגדולות שיחד יש להן 65 מנדטים נושאות באחריות. את הליכוד עניין לא ממשלה רחבה ולא צרה, אלא ממשלת 61 ללא ישראל ביתנו". הוא הוסיף כי "ישראל ביתנו התנהלה באחריות. לא פסלנו אף אחד, אך אמרנו שלא ניכנס לממשלה כדי לשבת על כיסא אלא כדי להוביל שינויים. פרשתי ממשרד הביטחון בגלל מדיניות הכניעה לטרור. הפקירו את תושבי הדרום". ליברמן ציין עוד: "הליכוד וכחול לבן שיחקו משחק כפול. כחול לבן התנהלו בצורה מחפירה ורימו את הבוחרים שלהם".

 

12:30 - יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר בדיון בכנסת כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין להגיע לרוב שיאפשר לו לקבל חסינות בבחירות הקרובות לכנסת. "ההקשר של החסינות יצא מכל פרופורציה. המאבק על החסינות מתמשך לכל שלושת מערכות הבחירות כדי להגיע לרוב שיבטיח את החסינות", אמר גנץ. "אנחנו נפעל ככל שאפשר על מנת שהדבר הזה לא ימוצה. אנשים חושבים שהחקירות הן פוליטיות, אך אני מציע להתרחק מהאזור הזה. אנחנו אנשי חוק שפועלים על-פיו, ואני חושב שאין מקום לחסינות במקרה הזה".

 

 

בני גנץ בני גנץ צילום: אי פי איי

 

 12:09 - הוועדה המסדרת בראשות ח"כ אבי ניסנקורן קבעה ואישרה את הרכב הוועדה המיוחדת שתדון בהצעת חוק התפזרות הכנסת ה-22 והצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23. כעת נדרש אישור המליאה להקמת הוועדה המיוחדת והרכבה.

 

11:54 - ח"כ פנינה תמנו (כחול לבן) "זה יום עצוב וקלון לפוליטיקה הישראלית. אנחנו נראים מנותקים מהעם רק כיון שיש אדם אחד שככל שעשה הרבה למעו מדינת ישראל, היה צריך לעשות עוד דבר אחד, לפרוש ולשחרר אותנו מהמצב. אני שומעת הבוקר את ראש הממשלה שאומר על שר הביטחון לשעבר שהוא סוכן של גורמים זרים. עד היכן הגענו? דבריה עוררו חילופי דברים וצעקות".

 

ח"כ מיקי זוהר השיב לתמנו ואמר, התרגלנו להסתה. אני אומר לכם שכבר אף אחד לא מאמין לכם. ואלו שמאמינים לכם, זה לא ממניע אידאולוגי אלא כתוצאה מהסתה. עצוב לי לראות שהמפלגה שלך צוברת תאוצה כתוצאה מהסתה ולא מערכים או אג'נדה. תפנימו, השנאה הביאה עלינו כבר שתי מערכות בחירות. לא נרד לרמה שלכם אנחנו נשתוק ולא נגיב נגיד לציבור, תכריעו בין הסתה לתוכן וערכים.

 

11:49 - ח"כ גדעון סער צייץ: "‏מברך על המועד המוסכם שנקבע לבחירות המקדימות לראשות הליכוד ב-26/12. מודה ליו״ר המרכז ח״כ חיים כץ על מאמציו להגיע למועד מוסכם. אקיים קמפיין חיובי, נקי וענייני ואציג בו סדר-יום לעתיד ישראל. יש צורך לאומי במפנה שיאפשר לסיים את המשבר הפוליטי המתמשך, להקים ממשלה חזקה ולאחד את עם ישראל".

 

 

נתניהו וסער נתניהו וסער צילום: EPA, אבי מועלם

 

יו"ר הימין החדש, שרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד אמרה הבוקר במפגש החירום בכנסת בנושא: "שומרים על שלטון החוק", ביוזמת ח"כ רויטל סויד: "אני מכירה היטב את היועץ המשפטי לממשלה, את שופטי בית המשפט העליון ואת נשיאת בית המשפט העליון, עבדתי איתם כ-4 שנים, הם אנשים שהמדינה יקרה להם.

כמו כן אני מכירה היטב את ציבור הימין אותו אני מייצגת ולכן אני אומרת - קביעה של מערכת המשפט שרוה"מ לא יכול להתמודד ולקבל את המנדט להרכבת ממשלה, זו השתלטות עויינת של מערכת המשפט. הציבור לא יקבל את זה ואני יודעת שזה לא יקרה. לא יכול להיות שהחוק מאפשר לרוה"מ לכהן ובאה מערכת המשפט וממציאה חוקים חדשים. אני אומרת לכם, זה לא יעבור בשקט ואני מבקשת, אל תעשו דבר כזה. תנו לעם להחליט, הוא לא פחות חכם משופטי בג"ץ".

 

 

איילת שקד איילת שקד צילום: אלכס קולומויסקי

 

11:44 - מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק התפזרות הכנסת העשרים ושתיים, של חברי הכנסת אבי ניסנקורן, מכלוף מיקי זוהר וקבוצת חברי כנסת. על פי ההצעה מוצע לפזר את הכנסת העשרים ושתיים ולקיים בחירות לכנסת העשרים ושלוש ביום ו' באדר התש"ף (2 במרץ 2020). כמו כן אישרה המליאה בקריאה טרומית את הצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23 (הוראות מיוחדות), התש"ף-2019 של חברי הכנסת אבי ניסנקורן, מכלוף מיקי זוהר וקבוצת חברי כנסת.

 

בהצעה לפיזור הכנסת תמכו 50 ללא מתנגדים, בהצעת הבחירות לכנסת ה-23 תמכו 50 ו7 התנגדו. שתי ההצעות יועברו לוועדה המסדרת לקביעת הוועדה שתדון בה. הוועדה המסדרת תתכנס בשעה 12:00.

 

11:40 - ח"כ אורלי פרומן (כחול לבן) "אם נצא היום לבחירות שלישיות זה יהיה שפל חסר תקדים במדינת ישראל, ולדמוקרטיה הישראלית. אבל על הציבור לדעת מי אשם בכך - אדם שמואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. שלא מוכן לוותר על כיסאו ומתבצר בביתו".

 

11:28 - יו״ר העבודה-גשר ח״כ עמיר פרץ בפניה ל״כחול לבן״: ״הפסיקו את אשליית המגעים עם בנימין נתניהו. ביבי רוצה בחירות, נלך לבחירות, ננצח בהן ונחליף את ביבי וגם את המדיניות שלו. בואו נערך נכון וננצח אותו! פרץ אמר עוד, "הציבור אמר את דברו ומטיל את האשמה על ביבי וליברמן. אין סיבה לקבל את הצעותיו של ראש הממשלה למספר החודשים שהוא מציע. ביבי הפסיד בבחירות הקודמות, אך הפעם ההכרעה תהיה יותר ברורה - לציבור נמאס לראות את ראש הממשלה נאחז בקרנות המזבח. בלפור רשום בטאבו רק על שמו של הציבור הישראלי והגיע הזמן שגם ביבי יקבל זאת".

 

פרץ יפנה היום לכל ראשי המפלגות בגוש המרכז שמאל בכדי לתאם אסטרטגיה משותפת בה לא תהיינה התקפות הדדיות. "בבחירות הקרובות על גוש המרכז שמאל להשיג את ארבעת המנדטים החסרים כדי להגיע ל 61 , להחליף את נתניהו ולהביא תקווה חדשה לעם ישראל. אני קורא לשתף פעולה כך נוביל למהפך היסטורי לטובת אזרחי מדינת ישראל״.

 

 

עמיר פרץ עמיר פרץ צילום: קמפיין העבודה- גשר

 

11:24 - בדיון בועדה המסדרת על פיזור הכנסת אמר יו"ר הועדה ח"כ אבי ניסנקורן: "זהו יום כואב לכנסת. ההחלטה לפזר עוד לא סופית אבל חייבים להתחיל את התהליך". ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) נמנע לאחר שלא התקבלה הצעתו להעניק יום שבתון בבחירות רק למי שהצביע. ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) תקף את כחול לבן ואמר, "עצוב לי לראות את כחול לבן, מפלגה שמתעצמת משנאה לאדם אחד שקוראים לו בנימין נתניהו. לא מערכים ולא מאידיאולוגיה. אתם תכפישו ואנחנו נפנה לציבור ונבקש שיכריע". ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) העיר "תמיד אמרתי שיש לך חוש הומור".

 

בתוך כך מסתמן שהפריימריז על ראשות הליכוד יתקיימו ב-26 בדצמבר 2019. ח"כ גדעון סער המתמודד מול נתניהו דרש שהבחירות יהיו ב-6 בינואר כדי שיוכל להתארגן . נתניהו הציע את ה-22 בדצמבר וההסכמה המסתמנת היא במהלך חג החנוכה - 26 בדצמבר.

 

בנימין נתניהו ו גדעון סער בנימין נתניהו ו גדעון סער צילום: EPA, אבי מועלם

 

10:55 - הוועדה המסדרת אישרה הבוקר מתן פטור מחובת הנחה של הצעת החוק לפיזור הכנסת. המשמעות היא שמליאת הכנסת תחל הבוקר בדיון בהצעת החוק וכן בהצעות חוק נילוות שמסדירות את הבחירות לכנסת ה-23. הח"כים צפויים לדיון מרטוני: לאחר שהצעת החוק תתקבל בקריאה הטרומית, תוחזר לוועדה שתכין אותה להצבעה לקריאה הראשונה. לאחר מכן המליאה תאשר את הצעת החוק והיא תשוב לוועדה המיוחדת לצורך הכנתה להצבעה בקריאה השנייה והשלישית. ההצבעה על פיזור הכנסת צפויה בשעות הלילה המאוחרות.

 

 

 

 

 

x