שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

הישראבלוף של תוצאות הפיז"ה

ההישגים של ישראל במבחן בינוניים, אבל המצב האמיתי גרוע בהרבה. המבחן אמור לכלול את כלל בני ה־15 בישראל. אלא שלא השתתפו בו כמעט בכלל בנים חרדים הלומדים בישיבות לגילאי תיכון, שבהן אין לימודי ליבה

שחר אילן 08:0505.12.19

השבוע נחשף כי מערכת החינוך הישראלית נכשלה כישלון מהדהד במבחני פיז"ה: התלמידים היהודים מדשדשים באותו מקום מ־2012, התלמידים הערבים רשמו ירידה ממוצעת של 22 נקודות בשלושת מקצועות המבחן ונוצר פער שיא - של 124 נקודות בממוצע - בינם לבין היהודים. התוצאות כואבות במיוחד דווקא משום שפיז"ה אינו מבחן ידע כמו הבגרות, אלא מבחן יישום ויצירתיות, שבודק את כישורי המאה ה־21.

 

הבעיה היא שההישגים הבינוניים עד כושלים הללו לא משקפים את המצב האמיתי. הוא גרוע בהרבה. המבחן אמור לכלול את כלל מחזור בני ה־15 בישראל. אלא שלא השתתפו בו כמעט בכלל בנים חרדים הלומדים בישיבות לגילאי תיכון, שבהן אין לימודי ליבה.

 

מסמך שחשף "כלכליסט" במאי 2018 גילה שבתי הספר החרדים שהסכימו להשתתף בבחינות המיצ"ב הארציות ב־2016 קיבלו 90 נקודות מתחת לממוצע במתמטיקה, וכ־70 נקודות מתחת לממוצע בעברית. אם החרדים היו משתתפים בפיז"ה, סביר להניח שישראל היתה מתדרדרת מהמקום הנוכחי שלה, קרוב לתחתית המדינות המפותחות, אל המקומות האחרונים בעולם.

 

 

ארכיון ארכיון צילום: גדי קבלו

 

הסירוב של ההנהגה החרדית למבחנים הוא רק סימפטום לבעיות הקשות יותר: הסירוב לאפשר לימודי ליבה לבנים והכניעה של המפלגות החילוניות. נבחרי הציבור יודעים בדיוק עד כמה הבעיות האלה מזיקות לעתיד המשק - ועדיין הן נמשכות.

 

אי אפשר לכפות על הורים וילדיהם ללמוד נושאים או להיבחן עליהם בניגוד לרצונם. אבל אפשר וחייבים לנהוג כמו יתר מדינות המערב, ולא לממן חינוך כזה. מכיוון שאי אפשר להפסיק את המימון בבת אחת, צריך לעשות את בהדרגה ולהציע תמריצים גדולים למי שיסכימו לאמץ את תוכנית הלימודים הממלכתית והמבחנים שלה. בדיוק לשם כך דרושה ממשלת אחדות אזרחית. עד שהחרדים ישתלבו בלימודי הליבה ובמבחני פיז"ה, הציונים של ישראל הם לא יותר מישראבלוף.

x