$
רכב

בלעדי לכלכליסט

שירותי ההסעות השיתופיים מגיעים לבסיס הקריה

משרד הביטחון יפעיל בשנה הבאה ניסוי שימוש בשירותי הסעות שיתופיים לפי הזמנה, כדי להקל על עומס החניה בבסיסי הקרייה ותל השומר

תומר הדר ואודי עציון 07:2504.12.19

משרד הביטחון יחל בשנה הבאה בפיילוט מיוחד לקו שאטלים "חכם" שיפעל בין מחנה הקריה לבין מחנה תל השומר, כך נודע לכלכליסט.

 

הקו יפעל החל ממרץ במשך חצי שנה, במה שמוגדר על ידי משרד הביטחון כתקופת ניסיון. בהמשך עשויה הפעילות בקו השאטלים להתרחב, בהתאם למידת הצלחת הפיילוט. כך עולה מפניה מיוחדת של משרד הביטחון לספקי שירותי תחבורה ואפליקציות תחבורה חכמה שהגיעה לידי כלכליסט.

 

 

בניין משרד הביטחון בניין משרד הביטחון צילום: טל כהן

 

השאטלים ישמשו להסעות של קציני צה"ל ונגדים בין צמד המחנות ויפעלו, לפי לשון הפניה, "על בסיס טכנולוגיית תחבורה שיתופית באמצעות שימוש באפליקציה המבוססת על מיקום וזמינות". בדומה לשירות כדוגמת "באבל דן", גם במערך ההסעות של משרד הביטחון יוכלו הנוסעים "להזמין" מראש שאטל, כשתחנות איסוף הנוסעים ימוקמו בתוך בסיס הקריה ובסיס תל השומר.

 

עוד עולה מנוסח הפנייה כי מערך השאטלים החכמים של משרד הביטחון יתבסס על עשרת קווי האוטובוסים הקיימים של חברות האוטובוס שעובדות כיום עם משרד הביטחון, שיצטרכו לחבור למפעיל האפליקציה שיבחר במהלך השנה הקרובה. בפועל, שישה מיניבוסים מיוחדים ישמשו בשירות השאטלים, שיפעל מדי יום בין השעה שבע בבוקר לשבע בערב - וארבעה נוספים יעמדו בהיכון למקרה של תקלה או למקרה של עלייה בהיקף הנסיעות.

 

לפי משרד הביטחון, האפליקציות שיתמודדו במכרז הן כאלה שכבר קיימות כיום - כך שגורמים המפתחים אפליקציה ייעודית לא יוכלו להתמודד. בניגוד לאפליקציות תחבורה ציבורית רגילות, האפליקציה שתשמש את מערך השאטלים החכם הניסיוני תצטרך לעבור תהליכי קידוד מיוחדים כדי שתוכל לעמוד בתנאי ביטחון שדה.

 

לדברי אורלי רכטמן, ראש חטיבת תובלה והיסעים באגף אמון במשרד הביטחון: "כיום אנו חווים מצוקת חניה בקרייה ובתל השומר, בדקנו שירותים דוגמת באבל דן כדי למצוא פתרון הולם, ובין היתר הדבר עלה בסקרים שקיימנו בנושא בקרב חיילים. בסך הכול אנו צופים תנועה של כאלף משתתפים ביום בשירות, שיסעו באופן שיתופי ומהיר יותר בנתיבי תחבורה ציבורית. בהמשך נבחן הרחבת השירות לבסיסים נוספים בישראל".

x