שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

דעה

הרמטכ"ל צריך פחות תנופה

כדאי לצה"ל לאותת על נכונות לוויתורים כואבים. אם בצבא לא מוכנים לכך, עדיף שיימנעו מהכרזות חד־צדדיות על תוכניות גרנדיוזיות שעולות מיליארדי שקלים

אדריאן פילוט 08:1127.10.19

בצהרי יום חמישי נפוצו שמועות שלפיהן הרמטכ"ל אביב כוכבי צפוי להעביר בקרוב תדרוך חשוב מאוד בנושא קריטי: תחילת יישום התכונית הרב־שנתית (תר"ש) תנופה, שאותה גיבש בעצמו יחד עם צמרת צה"ל. מדובר בצעד מעט תמוה בהתחשב בעובדה שאין ממשלה וגם לא תקציב ל־2020. גם בלי לדעת מה כוללת התוכנית, ברור כשמש שהיא תעלה הרבה מאוד כסף. בהתאם, היא תהיה כרוכה בוויתורים כואבים ביותר בתקציבים אזרחיים וחברתיים, דווקא בתקופה רגישה של האטה כלכלית וגירעון גואה. לכן, הדיון על התר"ש חייב לצאת מגבולות ההיבטים הצבאיים, ולכלול את ההיבטים הכלכליים המשמעותיים.

 

שר האוצר משה כחלון והרמטכ"ל אביב כוכבי שר האוצר משה כחלון והרמטכ"ל אביב כוכבי צילומים: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי

 

 

אלא ששעות ספורות אחרי שהחלו השמועות, התברר כי בכירי משרד האוצר כלל לא עודכנו בפרטי התוכנית. תר"ש תנופה – שברובה כבר גובשה - לא נידונה בין משרד הביטחון למשרד האוצר. לא בפרטים הקטנים ולא בגדולים. לא במאקרו ולא במיקרו. וכפי שההיסטוריה מוכיחה, הדיונים האלו צפויים להיות סוערים ולגרור ויכוחים מרים, כפי שעשו פעם אחר פעם בעבר. זה לא רק כי הסכומים הם אסטרונומיים - ביטחון זה מוצר יקר, אולי הכי יקר - אלא כי גם הפעם, כמו בכל תר"ש אחר, האוצר דורש שצה"ל יבצע רפורמות מבניות, יבטל הטבות וזכויות יתר ויסיט תקציבים פנימיים. הדברים האלה, מטבע הדברים, מעוררים התנגדויות עזות בצבא.

 

בצה"ל הסבירו כי לא מדובר בתחילת יישום של תר"ש אלא ב"הנחת מסילות"; שאין טעם להתחיל במשאים ומתנים מתישים ומייגעים כאשר הזהות של הפרטנרים לשיח הזה לוטה בערפל כבד; ושהמימון של אותם צעדים ראשונים נעשה "ממקורות פנימיים" ו"הסטות בתוך התקציב" של צה"ל. ובכל זאת, כדאי לצה"ל לאותת על נכונות לוויתורים כואבים גם מצדם. אם בכירי הצבא לא מוכנים לכך, עדיף שיימנעו מהכרזות חד־צדדיות על תוכניות גרנדיוזיות שצפויות לעלות לקופה הציבורית עשרות מיליארדי שקלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x