$
תיירות

סודות החופשה

דיילות ממליצות: לעולם אל תשתו משקה חם במטוס

גורמי רגולציה בארה"ב מצאו חיידקים שונים במים שמוזרמים אל מטוסי נוסעים, ומהווים סיכון בריאותי. על אף השיפור במצב, דיילות רבות עדיין נמנעות משתיית תה וקפה במטוס, ומציעות להימנע מכך כדי שלא תתחילו את החופשה עם מחלות וכאבים

שירות כלכליסט 07:5926.10.19

טיסות מוקדמות ומאוחרות קשות לכולם; לפעמים הדבר היחיד שמייחלים לו בטיסות האלה הוא כוס חמה של תה או קפה - אבל כדאי לחשוב פעמיים לפני שמזמינים אחת במטוס.

 

 

"הדיילות לא שותות מים חמים במטוס. לא קפה ולא תה", סיפרה דיילת לביזנס אינסיידר. ומדוע? המים החמים לקפה ולתה מגיעים מברזי המטוס, ולא מבקבוק, והמים האלה עלולים להיות גרועים בצורה מפתיעה.  

מוזגות בשבילנו, אך בעצמן לא נוגעות בזה מוזגות בשבילנו, אך בעצמן לא נוגעות בזה צילום: בלומברג

 

לפי מדגם שערכה הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה (EPA) ב-2004 ב-158 מטוסים, נמצאו קוליפורמים ב-13% מהם. בשניים מהמטוסים נמצאו חיידקי אי קולי ובבדיקה נוספת של ה-EPA נמצא שמים משמונה מטוסים לא היו ראויים לשתיה. לפי איגוד הדיילות האמריקאי, המצב לא השתפר בהרבה מאז: "המים במטוס מפוקחים על ידי הסוכנות להגנה סביבתית", נמסר מהאיגוד לאינסיידר, "אך לא מספיק כדי שיהיו בטוחים לשתייה".

  

הבקטריות שבמים מגיעות אליהם בעיקר בעת הזרמתם למטוס; לפי מחקר של המגזין לבריאות הציבור ולמחקר סביבתי שנערך ב-2015, בכלי הרכב שמסיעים את המים יש יותר מיקרו-אורגניזמים מבמקור הראשוני של המים, ואלה עולים לסיפוני המטוס.

 

עגלת משקאות בקבינת מטוס עגלת משקאות בקבינת מטוס צילום: שאטרסטוק

 

במחקר אחר שנערך ע"י אוניברסיטת האנטר, נמצא ש"כנראה עדיף להימנע משתיית מים מהברז במטוס, כלומר להימנע גם משתיית קפה ותה". המחקר של האנטר מסתמך גם הוא על מחקר של ה-EPA, שמצא ב-12% מהמטוסים שבדק חיידקים צואתיים במי הברז שניתנו לנוסעים. כלומר שמדובר גם במים בהם אתם שוטפים ידיים בשירותי המטוס, ובמי המשקאות החמים שמוגשים בו.  

 

בתגובה נמסר מהאיגוד המקצועי של חברות התעופה, שמייצג מספר רב של חברות, שהן "עובדות בצמוד לסטנדרטים של הסוכנות להגנת הסביבה כדי להבטיח שהמים מגיעים ממקורות בטוחים ונשמרים נקיים, וזאת ע"י בדיקות מחמירות ועמידה בדרישות הרשויות המוסמכות". במילים אחרות, אולי כדאי להעדיף מים מינרליים, ולהשתמש בטכניקות אחרות כדי להתרענן בטיסה - כדי שלא תתחילו את החופשה עם קלקול קיבה מעצבן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x