שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

שמגר לא ייקבר בחלקת גדולי האומה

לפי החוק, בחלקה בהר הרצל זכאים להיקבר רק נשיאים, ראשי ממשלה, יו"ר הכנסת ובנות זוגם. ואולם, אליעזר קפלן וטדי קולק נטמנו במקום לאחר שניתנו לכך אישורים מיוחדים. נשיא העליון המנוח שמגר ייקבר בגבעת שאול

איתמר אייכנר 13:4620.10.19

מדוע נשיא בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר, שהלך לעולמו ביום שישי  ונחשב לאחד מגדולי המשפטנים שהיו כאן אי פעם, ייקבר בבית העלמין בגבעת שאול בירושלים ולא בחלקת גדולי האומה בהר הרצל - כפי שרבים היו ודאי מצפים?

 

 

 

על פי החוק, בחלקת גדולי האומה שנחנכה בשנת 1952, זכאים להיקבר רק נשיאים, ראשי ממשלה, יו"ר הכנסת ובני זוגם. הרעיון היה שבחלקה ייקברו בעלי תפקידים ממלכתיים שמבטאים את ריבונות המדינה. 

 

נשיא בית המשפט העליון בדימוס מאיר שמגר נשיא בית המשפט העליון בדימוס מאיר שמגר צילום: גיא אסיאג

 

 

ואולם, במרוצת השנים היו שני חריגים שלא ענו על ההגדרה בחוק: תחילה היה אליעזר קפלן שכיהן כשר האוצר הראשון של ישראל וסגן ראש הממשלה. הוא הראשון שנקבר בחלקה בשנת 1952, עוד לפני שהוחלט מי ייקבר שם. ואילו השני היה טדי קולק, ראש העיר של ירושלים במשך 28 שנה שנקבר בחלקה בשנת 2007 על פי החלטת ממשלה מיוחדת "בשל פועלו הייחודי למען בירת ישראל". לידו נקברה גם אשתו.

 

בחרו לא להיקבר בחלקה: בן גוריון, ויצמן, בן-צבי, שרת ובגין

 

מנגד, יש לא מעט אישים שעונים על ההגדרה בחוק שבחרו לא להיקבר שם. כך, לדוגמה, דוד בן־גוריון קבור בשדה בוקר בנגב, חיים ויצמן קבור באחוזה שלו ברחובות, יצחק בן־צבי ביקש להיקבר כאחד האדם בהר המנוחות, משה שרת קבור עם מייסדי תל־אביב בבית הקברות טרומפלדור ומנחם בגין קבור על פי בקשתו ליד מאיר פיינשטיין ומשה ברזני, שניים מעולי הגרדום, בהר הזיתים.

איש יחסי הציבור רני רהב העלה בסוף השבוע את הסוגיה בפוסט שבו פנה בפומבי לשרת התרבות ויו"ר ועדת השרים לסמלים וטקסים, מירי רגב: "הגיע הזמן לתקן עוול נוראי, שנשיא בית המשפט העליון ייקבר גם הוא בחלקת גדולי האומה".

  

השופט שמגר הלך לעולמו ביום שישי והוא בן 94. ארונו יוצב ביום שלישי ברחבת המבואה של בית המשפט העליון בירושלים, והציבור יוכל לעבור על פני הארון בין השעות 10:30 עד 13:00.

  

טקס האשכבה יתקיים ברחבת המבואה בבית המשפט העליון בשעה 14:00 ובסיומו תתקיים הלוויה בבית העלמין בגבעת שאול בחוג המשפחה. ביקורי תנחומים בבית משפחת שמגר, רחוב אופיר 20 בתל אביב, בין השעות 10:00 ל-14:00 ובין 16:00 ל-21:00.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x