רכב

סמוטריץ' לחברות האוטובוסים: התנהלות הממשלה כושלת, נעביר את הכסף אחרי החגים

שר התחבורה פנה אמש במכתב למפעילי חברות האוטובוסים, במטרה למנוע עיצומים השבתה של שירותי התחבורה הציבורית במהלך החג; לפני כשבוע הודיע החשב הכללי שיעביר לחברות רק 80% מתשלומי הסובסידיה שמגיעים להן - והן הודיעו בתגובה על שורה של פעולות מחאה

ליאור גוטמן 13:1316.10.19

"מאחר ומשרדי הממשלה אינם עובדים במהלך החג, ומאחר והחשב הכללי אינו בארץ, אנחנו מתקשים לפתור את העניין באופן מידי. אני מבקש מכם לגלות אחריות ומעט אורך רוח, לסמוך על שר האוצר ועלי ולאפשר לנו עוד מספר ימים, עד אחרי החג, כדי לפתור את העניין, מבלי לשבש את העבודה הסדירה ומבלי לפגוע בציבור, שלא אמור לשלם את מחיר ההתנהלות הכושלת של הממשלה. אני מבקש מכם לדחות את הצעדים שבכוונתכם לנקוט ולאפשר לנו להביא את הסוגיה לפתרונה. אם חלילה ניכשל, תמיד תוכלו לחזור לדרך העיצומים" - כך כתב אתמול (ג') בערב שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' למפעילי חברות האוטובוסים, במטרה למנוע פגיעה בציבור והשבתה או עיצומים של שירותי התחבורה הציבורית במהלך החגים.

  

 

   צילום: נמרוד גליקמן

 

כזכור, לפני כשבוע הודיע החשב הכללי שיעביר לחברות רק 80% מתשלומי הסובסידיה שמגיעים להם, מה שיצר אצלם "בור תקציבי" של כ-60 מיליון שקל. החברות הודיעו על פעולות מחאה, שכללו בין השאר שיירת אוטובוסים שהייתה אמורה לעלות הבוקר לירושלים. המהלך נמנע אתמול בשעות הלילה, כנראה גם בשל פניית השר האמורה לחברות ההסעות השונות.

 

בפניה של השר, שהגיעה לידי כלכליסט, מודה סמוטריץ' ש"בערב החג נודע לי על סירובו של החשב הכללי להעביר חלק מהסכום שעל המדינה להעביר לכם ומיד נכנסתי לטיפול בעניין מול שר האוצר ואגף התקציבים. מדובר בכשל בירוקרטי שאין בכוונתי לקבל לאורך זמן. אנחנו דורשים מכם עמידה בתנאי המכרז והצד השני של המטבע מחייב אותנו כמדינה לעמוד בחלקנו בהסכם ולהעביר את התשלומים בזמן, בוודאי כאשר אין שום בעיה תקציבית אמיתית ומדובר בבירוקרטיה במערך היחסים המשולש של אגף התקציבים, ועדת הכספים של הכנסת והחשב הכללי".  

 

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' צילום: אלכס קולומויסקי

 

סמוטריץ' ביקש בפנייתו "להודות לכל אחד ואחת מכם על שיתוף הפעולה במאמץ המשותף שלנו לשיפור שירותי התחבורה הציבורית לטובת הציבור הישראלי", והסביר שהוא "מייחס לזה חשיבות עליונה, והשיח השוטף המתקיים בינינו תורם רבות לעמידתנו במשימה. יש לנו עוד דרך ארוכה לעבור עד לאופטימיזציה של מערך התחבורה הציבורית, חלק ממנה באחריותנו וחלק ממנה באחריותכם, ובעזרת השם נעשה אותה ביחד בנחישות ובהתמדה".

 

לסיכום סיפר שר התחבורה ש"גם שר האוצר, שאיתו שוחחתי שוב אתמול בערב, וגם אגף התקציבים מיושרים איתנו ב100% ועומדים מאחורי הדרישה החד משמעית שלנו מהחשב הכללי לשחרר את התשלומים במלאום באופן מידי. כאמור, בראייתי יש כאן כשל בירוקרטי שיש לפתור - הן ברמה המיידית, והן כמדיניות במבט צופה פני עתיד בכדי למנוע הישנות של מקרים כאלה, וכך בכוונתי בעזרת השם לעשות".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לדברים כי "הנושא נמצא בטיפול ובהתאם להנחיית שר האוצר, החשב הכללי והממונה על התקציבים פועלים למציאת פתרון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x