$
משפט

ביהמ"ש המחוזי: "מיקי גנור לא יוכל לצאת מהארץ בשל חשש כבד שיימלט"

השופטת קיבלה את ערר הפרקליטות וקבעה שעד המדינה לשעבר והחשוד המרכזי בפרשת הצוללות, לא יוכל לצאת לחו"ל לטפל בהסתבכות עסקיו, לפחות ב-60 הימים הקרובים. נציג הפרקליטות: "החלטה עקרונית בעניינו של גנור כבר התקבלה, ותוך שבועות ספורים יישלח לו מכתב הזמנה לשימוע"

עמיר קורץ 10:5607.10.19

מיקי גנור, עד המדינה לשעבר והחשוד המרכזי ב"פרשת הצוללות" (תיק 3,000), לא יוכל לצאת מהארץ ולטוס לוינה ולבודפשט לטפל בהסתבכות עסקיו, לכל הפחות ב-60 הימים הקרובים. כך פסקה הבוקר שופטת בית המשפט המחוזי מרכז יסכה רוטנברג שקבעה: "טענת המדינה כי קיים סיכון ממשי שגנור עלול להימלט מאימת הדין מקובלת עלי".

 

 

 

בכך קיבלה השופטת באופן חלקי את הערר שהגישה הפרקליטות על החלטה קודמת מלפני שבועיים של בית משפט השלום בראשון לציון, שאמנם האריך את צו איסור היציאה מהארץ נגד גנור למשך 180 יום נוספים, אולם פתח עבורו פתח, חרף הצו, לצאת לחו"ל בתנאים מסוימים הכוללים הגשת בקשה מסודרת עם מועדי ויעדי הטיסה והצגת שלושה ערבים שיחתמו על ערבות כספית צד ג' שתבטיח את חזרתו.

 

אתמול נחשף בכלכליסט כי המדינה הצהירה בבית המשפט בדיון שנערך ביום שישי, כי היא מתכוונת לזמן את גנור, החשוד בעבירות שוחד, מס והלבנת הון, לשימוע בטרם הגשת כתב אישום בתוך כחודש ימים עד כמה שבועות ספורים.

 

"יש סיכון שגנור יימלט"

 

עו"ד אלעד פנחס מפרקליטות מיסוי וכלכלה אמר בדיון בערר כי הוכן כבר כתב חשדות מפורט נגד גנור, שהועבר לפרקליט המדינה שי ניצן ונמצא אצלו בדיונים מואצים, כי החלטה עקרונית בעניינו של גנור כבר התקבלה, ותוך שבועות ספורים יישלח לגנור מכתב הזמנה לשימוע.

 

הפרקליטות טענה כי יש סיכון שגנור יימלט אם ייצא מהארץ מסיבות רבות: העובדה שהוא עומד בפני כתב אישום חמור ביותר בפרשת השוחד המסועפת, שמרכז חייו העסקיים נמצא באירופה ויש לו שם נכסים בשווי עשרות מיליוני שקלים, שבבעלותו דרכון גרמני זר וכי לא ניתן לתת בו אמון לאחר שחזר בו מהודעות שמסר ומהסכם עד המדינה שנחתם עמו.

 

 

מיקי גנור מיקי גנור צילום: אוראל כהן

 

גנור, המיוצג בידי עורכי הדין בועז בן צור, כרמל בן צור ומאיר ארנפלד, טען כי יש לאפשר לו לצאת מהארץ ולטפל בעסקיו מהם הוא מנותק מעל לחצי שנה, מה שעלול לגרום לו לקריסה כלכלית. זאת בין השאר לאחר שלאחרונה החלו הליכי הוצאה לפועל כנד חברה שלו בבודפשט.

 

 

מימין: עוה"ד בועז בן צור ומאיר ארנפלד מימין: עוה"ד בועז בן צור ומאיר ארנפלד צילום: יובל חן

 

הוא טען כי הוא מופלה לרעה אל מול שאר החשודים בפרשה שמתאפשר להם לצאת מהארץ, כי מרכז חייו בישראל בה יש לו ילדים ונכדים ולכן אין סכנה שיברח, וכי כבר הוכיח בעבר, בתקופה בה היה חתום על הסכם עד המדינה בטרם בוטל, שניתן לסמוך עליו כי הוא יוצא מהארץ ושב אליה.

 

כאמור, השופטת רוטנברג קיבלה את עמדת הפרקליטות וקבעה כי יש "חשש כבד" שגנור יימלט. בהחלטתה כתבה כי "הודעת העוררת (המדינה) שהחקירה הסתיימה ובקרוב מאוד יימסר למשיב (גנור) כתב חשדות שמשמעותו שכפוף לשימוע, יוגש נגדו כתב אישום, מגבירה את החשש הגבוה ממילא מפני הימלטות".

 

השופטת מצאה ש"יש להתערב בהחלטת בית משפט השלום (בין היתר על פי לוח הזמנים שהציגה לה הפרקליטות לגבי זימונו של גנור לשימוע), ולשנותה באופן שהתנאי האוסר על יציאת המשיב מהארץ יעמוד בתוקפו, ללא אפשרות יציאה מהארץ, למשך 60 יום נוספים".

 

היא כתבה כי ההערכה לפיה בתוך חודש ימים יגובש כתב החשדות ויישלח לגנור, מטה את הכף ומחייבת את הארכת תוקף התנאי האוסר את יציאתו מהארץ, לפרק זמן נוסף ומוגבל – עד 6 בדצמבר הקרוב. בתום תקופה זו, קבעה השופטת, יסוייג התנאי האוסר על יציאתו מהארץ, על פי התנאים שקבע בית משפט השלום בראשון לציון בהחלטתו הקודמת, והוא ידון בכל בקשה שיגיש גנור על פי שיקול דעתו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x