$
משפט

חשיפת כלכליסט

תמלילי החקירה בפרשת סודהסטרים נחשפים: “עשית אחלה קופה היום, הארוחה עלייך"

איילה כהן, החשודה בשימוש במידע פנים במניות סודהסטרים, אותו קיבלה מהמנכ"ל לשעבר דניאל בירנבאום, טוענת: “אף פעם לא קניתי על דעת עצמי". סנגורו של בירנבאום: “עיסוק בחלקי אמירות"

תומר גנון 07:0706.10.19

העייפות ניכרה היטב בפניה של איילה שרח כהן. השעה היתה סמוך לתשע וחצי בערב, והסטודנטית (30) לתואר שני מאוניברסיטת תל אביב, שמתפרנסת כמתווכת ויועצת נדל"ן, השתוקקה לחזור הביתה. זה כבר שעות ארוכות שהיא יושבת בחדר החקירות הקטן במשרדי רשות ניירות ערך בתל אביב, ומשיבה למבול השאלות שהמטירו עליה החוקרים.

 

גם הבוקר של אותו יום, לפני כשבועיים, נפתח עבורה בסערה. חוקרי הרשות הגיעו בשעה מוקדמת לדירתה עם צו חיפוש, שבו נכתב שהיא חשודה בשימוש במידע פנים. כהן, בחורה אינטליגנטית לדברי אדם המכיר אותה, הבינה מיד מה קרה ועל מה מדובר.

 

עוד לפני שהשם נאמר במפורש, כך עולה מתמלילי חקירתה של כהן ברשות ניירות ערך שחלקים מהם נחשפים כאן לראשונה, היה לה ברור שהאיש שהרשות בעקבותיו הוא יו"ר חברת סודהסטרים, דניאל בירנבאום. המנכ"ל המיתולוגי של חברת המשקאות במשך 12 שנה, והבוס הגדול שלה בתקופה שעבדה בחברה, שכבר מספר שנים היא נמצאת איתו בקשר קרוב.

ברשות ני”ע מייחסים לפרשת מידע הפנים בסודהסטרים חומרה רבה, לאור תפקידו ומעמדו הרם בשוק ההון של בירנבאום. על פי החשד כאיש פנים בסודהסטרים, מסר בירנבאום לכהן מידע מהותי בטרם דיווחו למשקיעים בשלושה מקרים שונים (ראו הרחבה בהמשך).

 

במהלך החיפוש החוקרים החרימו לכהן את הטלפון הנייד, לאחר שטענו שהתעסקה בו. הם הטיחו בה שהם חושדים שהיא ניסתה לשבש את החקירה, בכך שמחקה מהטלפון תמונות והתכתבויות שלה עם בירנבאום. חשד שאותו הכחישה כהן.

 

איילה כהן בבית המשפט איילה כהן בבית המשפט צילום: אוראל כהן

 

"בסופו של דבר יש לך הזדמנות לספר את הסיפור שלך", אמר לכהן המותשת מנהל יחידת החקירות ברשות, לביא אבנת, לקראת סיומו של יום החקירה בשעות הערב המאוחרות.

 

זמן קצר לפני כן אישר בית משפט השלום בת"א את שחרורה של כהן בתנאים מגבילים, בהם איסור יצירת קשר עם בירנבאום למשך שלושה חודשים, ואבנת חתר לשמוע את גרסתה הסופית לחשדות שהוטחו בה, לפני שתעזוב את משרדי הרשות.

 

”תגידי שאני המנטור שלך”

 

"דניאל אמר שזה יעלה וזה טוב לקנות", אמרה כהן לחוקרת סיוון סבן, דקות לאחר שמנהל יחידת החקירות יצא מהחדר. זאת בתשובה לשאלה על רכישת מניות סודהסטרים שביצעה זמן קצר לפני הדיווחים על תוצאות חיוביות שהחברה תפרסם. "סיפור המסגרת היה שצריך לקנות ברבעון הזה ושהמניה תעלה", היא אמרה. "אני אף פעם לא קניתי על דעת עצמי".

 

בירנבאום, כך טענה כהן בחקירה, צחק איתה על העסקאות הפיקנטיות לאחר ביצוען כשהם נפגשו. "הוא אמר לי 'עשית אחלה קופה היום, הארוחה עליך'", סיפרה כהן לחוקרת. "אבל כשהיינו מדברים על המניה הוא היה נזהר", היא הוסיפה. "הוא תמיד היה נותן לי את הקרדיט".

 

בהמשך החקירה, כך עולה מהתמלילים, סיפרה כהן לחוקרת שבשלב מסוים א', אדם המקורב אליה שהכיר את פעולות המסחר שביצעה, החל לחשוד שהעסקאות המוצלחות שהיא מבצעת במניית סודהסטרים מבוססות על מידע פנים שהיא קיבלה מבירנבאום.

 

היא תיארה באוזני החוקרת שיחה עם א', שבה הוא רמז לה שהיא עלולה להסתבך. החוקרת ניסתה להבין כיצד הגיב בירנבאום לשיחת האזהרה שקיבלה כהן מא'.

 

חוקרת: “הוא (בירנבאום) אמר לך 'בחיים שלך אל תגידי שאמרתי לך'”?

 

כהן: “מרגע שא' קרא לי והוא ידע מזה, אז דניאל אמר: 'תגידי שהייתי המנטור שלך'”.

 

חוקרת: “ספרי לי על השיחה אחרי שא' דיבר איתך”.

 

כהן: "א' מאוד סמך עלי בכל התקופה הזאת. הוא התקשר אלי ואמר לי: 'קיוותי שזה לא אותו בן אדם'. דניאל בא אלי באותו ערב ואמר לי מה צריך להגיד. הוא אמר: 'תגידי שאני המנטור שלך. שהאמנת בי. שהאמנת במניה'".

 

החוקרת התעקשה לחפור בפרטי השיחה. "אחרי שא' מדבר איתי דניאל מגיע", שיחזרה כהן. "הוא אמר לי באיזשהו שלב 'זאת עבירה שלך. תנסי לעזור לעצמך. (אמר) שאני סחרתי ואני צריכה להצדיק את עצמי. הוא ניסה להגיד ולסובב את זה".

 

דניאל בירנבאום מגיע לחקירה דניאל בירנבאום מגיע לחקירה צילום: אוראל כהן

החוקרת המשיכה ללחוץ על כהן לשחזר בדיוק את הפרטים והשיחות עם בירנבאום לגבי מניות החברה. "אני סומכת עליך שתעשי את המקסימום", עודדה אותה.

 

כהן: “הוא אמר שברבעון הזה המניה תעלה בכמה וכמה אחוזים”.

 

חוקרת: “כשהרווחת, מה היה קורה”?

 

כהן: “אז היה מגיע ונותן לי את הקרדיט. למרות שידוע לשנינו שבלעדיו לא הייתי עושה את זה”.

 

חוקרת: “זה, הכוונה (שלך) הכל מכירות וקניות”?

 

כהן: “כן”.

 

עסקת ענק ורווח ענק

 

על פי החשד של רשות ניירות ערך, בירנבאום נתן למקורבת אליו יתרון לא הוגן על חשבונם של שאר המשקיעים, כדי שתוכל להרוויח כסף קל במסחר. עבירה שהעונש עליה עבור איש הפנים בחברה הוא חמש שנות מאסר, ועבור מקבל המידע שנתיים מאסר.

 

המקרה הראשון, כך החשד, היה דיווח מיידי מהותי וחיובי של סודהסטרים מסוף אוגוסט 2018 על עסקת ענק שבה ירכוש אותה תאגיד המזון פפסיקו. פפסיקו הסכימה לשלם 3.2 מיליארד דולר לאחר שרכשה את כל המניות של סודהסטרים במחיר של 144 דולר למניה. פרמיה של כ־11% על מחיר המניה בנאסד”ק ערב העסקה. בעקבות הדיווח עלה שער מנית סודהסטרים בשיעור חד.

 

זמן קצר לפני ההודעה, כך ממצאי החקירה, רכשה כהן מניות של סודהסטרים בכ־300 אלף שקל. על פי החשד היא עשתה זאת לאחר שבירנבאום שיתף אותה במידע הסודי טרם הדיווח. לאחר ההודעה על המיזוג עם פפסיקו, שער המניה של סודהסטרים הנרכשת זינק, וכהן רשמה רווח פנטסטי של כ־150 אלף שקל על הטיפ השמן שקיבלה. רווח של כ־50% על ההשקעה.

 

חשד נוסף הוא שזמן קצר לפני הודעת המיזוג עם פפסיקו, כהן קיבלה טיפ אחר מבירנבאום שבגללו רכשה מניות. מידע על דיווח חיובי של החברה מתחילת אוגוסט 2018, שהתייחס לתוצאותיה הכספיות החיוביות לרבעון השני. גם כאן מדובר בפועל במידע שהיה צפוי שמניות החברה יעלו בעקבותיו.

 

חשד דומה שלישי של שימוש במידע פנים שמסר בירנבאום לכהן עלה גם כלפי פעילות קודמת שלב במניית סודהסטרים, טרם דיווח חיובי של החברה בפברואר 2017 על דו”ח תקופתי ושנתי טוב של החברה לשנת 2016. על פי החשד על סמך הטיפ מבירנבאום, גרפה כהן רווחים כספיים אסורים בחשבונה בסך כולל של כ־28 אלף שקל.

 

בא כוחו של דניאל בירנבאום עו”ד עמית בכר, מסר בתגובה: “אנו מצרים מאוד על הדלפות מחקירה, ועוד בשלב כה מוקדם באופן שעלול אף לשבש ולזהם אותה. ראוי לנקוט זהירות יתירה מעיסוק בחלקי אמירות שנמסרו בחקירה פלילית של מי שמצאה עצמה לראשונה בחייה כחשודה. המקום היחיד שבו ראוי להגיב למכלול הדברים הוא משרדי רשות ניירות ערך, כך נוהג מר בירנבאום וכך ראוי שינהגו כל שאר הגורמים המעורבים. מניסיוני, פעמים רבות תמונת המצב המצטיירת בתחילת בדיקה או חקירה משתנה בתכלית עם סיומה. הדברים שכיחים במיוחד בחשדות לשימוש במידע פנים על ידי מקורבים כאלה או אחרים”.

 

רשות ניירות ערך: "יש ראיות משמעותיות"

 

"מאז שחרורה של איילה כהן היתה התפתחות נוספת בחקירה ועוצמת הראיות משמעותית". כך אמר בסוף השבוע עו"ד אבי ארוניס, היועץ המשפטי של מחלקת החקירות ברשות ני"ע, במסגרת דיון שנערך בבית המשפט בבקשתה של כהן להאריך את צו איסור הפרסום שהוטל על שמה עם תחילת החקירה.

 

בדיון המליץ לכהן שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב ציון קאפח, לוותר על הבקשה משום שהיא לא הציגה שום נזק מיוחד שיגרם להם מעצם הפרסום, והצו הוסר. "כלכליסט", שעתר נגד הארכת הצו, יוצג בדיון על ידי עו"ד פז מוזר ממשרד ליבליך מוזר. רשות ני"ע, באמצעות עורכי הדין ארוניס והדס נאמן, תמכה בפרסום השם.

במהלך הדיון ביקש סנגורה של כהן, עו"ד אייל לביא, להקטין את הערבות שתפקיד במסגרת תנאי השחרור שלה. רשות ני"ע, כך התברר בדיון, הקפיאה 600 אלף שקל בחשבונה של כהן, כספים שעל פי עו"ד ארוניס שימשו לפי החשד למסחר שלה במניית סודהסטרים שהיה מבוסס לכאורה על מידע פנים.

 

הבנקאי של כהן מסר עדות ברשות לגבי היכולות הכלכליות שלה אך השופט קאפח החליט להקל מעט על כהן והקטין את הערבות ל-350 אלף שקל. כהן סירבה להצעתו של השופט קאפח להחתים ערבים נוספים שיקטינו את גובה הערבות שלה. "אני לא רוצה לערב בזה אף אחד", אמרה כהן לשופט.

 

לאחר שהסתיים הדיון, היא פנתה לסנגור של בירנבאום עו"ד עמית בכר שנכח בדיון, והוסיפה במבוכה קלה: "תמסור לדניאל שנה טובה, ושאני מצטערת על כל הבלגן".

  

 

עו"ד אייל לביא עו"ד אייל לביא צילום: תומר גנון

 

מענק של 34 מיליון דולר

 

בירנבאום, שנחשב לאדריכל העסקה שהכניסה את סודהסטרים לפנתיאון האקזיטים הישראלי, היה אחד המרוויחים הגדולים מהמיזוג עם פפסיקו. בעקבות מימוש המניות והאופציות שלו במסגרת המכירה, קיבל בירנבאום התחייבות לסכום של כ־60 מיליון דולר.

 

לאורך השנים הוא היה גם בין המנהלים המתוגמלים בישראל עם עלות שכר שנתית של כ־3 מיליון דולר. מעבר לכך היה אמור בירנבאום לקבל מענק של 34 מיליון דולר. המענק מורכב מ־4 מיליון דולר במזומן, 10 מיליון דולר נוספים על פני תקופה של שלוש שנים ואפשרות ל־20 מיליון דולר נוספים בכפוף לעמידה ביעדים שנקבעו על ידי פפסיקו.

במסמכי אישור המענק, אין התייחסות לאפשרות עזיבתו של בירנבאום את סודהסטרים, מעבר לכך שכדי לקבל את מלוא הסכום הוא חייב להישאר שלוש שנים. בשלב זה חלפה פחות משנה מהשלמת העסקה.

 

לאחר עסקת המיזוג הוגשה תביעה ייצוגית נגד סודהסטרים, שבה נטען בין היתר כי בירנבאום סחר במניית החברה כשבידו מידע פנים. בתביעה שהגישו עורכי הדין יעקב סבו, חגי קלעי ואוהד רוזן, הם ציינו כי ב־15.5.2018 ו־1.6.2018 רכש בירנבאום מניות סודהסטרים בסכום כולל של מעל ל־6 מיליון דולר. "במועד רכישת המניות כבר החלו מגעים לרכישתה של סודה סטרים", נטען בתביעה, "והדבר היה ידוע לבירנבאום, לחברי הדירקטוריון ואולי גם לנתבעים נוספים, אך לא פורסם ולא היה ידוע לציבור".

 

בירנבאום וסודהסטרים טרם הגישו כתב הגנה לתביעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x