$
תיירות

סודות החופשה

דניאל, לא דני: מה קורה כשמזמינים טיסה לא בשמכם המלא

אנשים רבים מתייחסים לעצמם בכינוי ולא בשם שמופיע בתעודת הזהות, מה שגורר אי נעימויות במקרי הזמנת כרטיסי טיסה. איך מתקנים טעות כזו, כמה זה עולה ואילו חברות יהיו סובלניות יותר מאחרות בעניין?

שירות כלכליסט 08:0421.09.19
אנשים רבים מוכרים יותר בשם החיבה שלהם מאשר בשם הרשמי שכתוב להם בתעודת הלידה, הדוגמאות הבולטות ביותר בימינו הן כמובן ביבי נתניהו ובני גנץ, שרבים שוכחים שבכלל ההורים שלהם קראו להם בנימין. בהתנהלות היומיומית זו לא בהכרח בעיה, אבל כשבאים להזמין טיסה, הבלבול הזה עלול לעלות לא מעט כסף.

 

 

תלוי לאן טסים ובאיזו חברת טיסה - אך אם השם שכתוב בכרטיס העלייה למטוס אינו זהה לשם שבדרכון, ייתכן ולא תורשו לעלות על הטיסה, ואם כן אז תאלצו לשלם קנס או אפילו לקנות כרטיס חדש לגמרי.

 

בנימין, בני, בניה, ביבי? בי-מן? בנימין, בני, בניה, ביבי? בי-מן? צילום: שאטרסטוק

 

 

בעוד שליעדים כמו בודפשט קרוב לוודאי שתוכלו להיכנס גם אם יש פער בין השמות, בארה"ב חוקי פיקוח הגבולות הם מהנוקשים ביותר, כך שאפילו הטעות הקטנה ביותר תעלה ביוקר. למשל, ביולי נוסע נאלץ לשלם אלף דולר לאחר שבכרטיס הטיסה התחלף הסדר בין השם הפרטי והשם האמצעי שלו.

 

מכיוון שהכרטיס הוזמן דרך סוכנות נסיעות הוא נדרש לבטל ולהזמין מחדש, הבעיה היא שבטיסות בינלאומיות המחירים עולים ככל שמתקרב מועד הטיסה ולכן נאלץ להוסיף כסף. באופן כללי רצוי לזכור את השם האמצעי כשבאים להזמין טיסה. בבלוג thepointsguy פרסמו ב-2017 את סיפורו של אריק שהזמין טיסה בטורקיש איירליינס מארה"ב לישראל, אך בעת ההזמנה שכח להוסיף את שמו האמצעי. הוא עלה על הטעות כשבוע לאחר ההזמנה וגם במקרה הזה התבקש לבטל את הכרטיס ולהזמין חדש במחיר יקר. לרוע מזלו של אריק הוא השתמש בנקודות הנוסע המתמיד שלו בקניית הכרטיס המקורי, כך שהנקודות האלה ירדו לטימיון.

 

הבעיה באה לידי ביטוי לעיתים קרובות אצל זוגות שרק נישאו ונוסעים לירח דבש. זאת משום שבמקרים רבים האישה מחליטה לשנות את שם המשפחה, אך אפילו אם עדכנה בזמן את משרד הפנים ייתכן ובזמן הזמנת כרטיסי הטיסה לפני החתונה השתמשה בשם הנעורים. או להיפך, הכרטיס הוזמן כבר על השם החדש אך הבירוקרטיה עדיין לא השלימה את התהליך והשם בדרכון הוא השם הקודם.

 

לכל חברת תעופה מדיניות שונה בעניין. ריאנאייר לדוגמה גובה מהנוסעים 130 דולר לשינוי השם דרך האינטרנט ו-190 דולר אם זה נעשה בשדה התעופה. לעומת זאת, נורוויג'ן אייר גובה 70 דולר בטיסות קצרות ו-130 דולר בטיסות טרנס אטלנטיות, ועוד 25 דולר דמי שירות אם השינוי מבוצע בדרך הטלפון או בשדה התעופה.

 

 

 

בטיסות של אמריקן איירליינס השינוי יכול לעלות בטווח הרחב בין 50-700 דולר, תלוי ביעד ובסוג הכרטיס. בווירג'ן אטלנטיק מנסים לבוא לקראת הנוסעים, ומסכימים לשנות עד שלוש אותיות בשם בכרטיס ללא עלות. באופן כללי, ככל שאתם עולים על הטעות מוקדם יותר, כך היא תעלה לכם פחות. חברות רבות מאפשרות גם לבטל ללא עלות כרטיסים תוך 24 שעות מרגע ההזמנה, לכן רצוי לבדוק בזהירות את כל המידע בזמן הזה כדי שתוכלו לשנות במקרה הצורך בלי לשלם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x