$
משפט

פרסום ראשון

החשד לדיווחים מטעים בקרן הגשמה: בכירה במשרד עוה"ד הרצוג, פוקס נאמן נחקרה באזהרה

עו"ד אילנית לנדסמן יוגב, שותפה ומנהלת תחום שוק ההון וני"ע במשרד הרצוג, פוקס נאמן, ואחת המומחיות הבכירות בתחום, נחקרה ברשות ני"ע בעקבות טענת יו"ר הגשמה, חנן שמש, כי היא ייעצה לקרן לא לדווח למשקיעים על ההסתבכות בארה"ב של השותף האמריקאי – סוגיה שנמצאת במרכז החקירה בחשד לביצוע עבירות דיווח. הגשמה הסכימה להסרת חיסיון עו"ד-לקוח על הייעוץ המשפטי שקיבלה מלנדסמן-יוגב

תומר גנון ורחלי בינדמן 12:3312.09.19

החשד לדיווחים מטעים של קרן הגשמה: עו"ד אילנית לנדסמן יוגב, שותפה ומנהלת תחום שוק ההון וני"ע במשרד הרצוג, פוקס נאמן, ואחת המומחיות הבכירות בתחום, נחקרה באזהרה ברשות ני"ע - כך נודע ל"כלכליסט".

 

לנדסמן-יוגב נחקרה בעקבות ייעוץ משפטי שנתנה לכאורה לבכירי החברה לא לדווח למשקיעים על ההסתבכות הפלילית והאזרחית של השותף האמריקאי, גארי דרגול, במיזם נדל"ן מניב במישיגן. במסגרת החקירה הודיעו בקרן הגשמה לרשות על הסכמתם לוותר על חיסיון-לקוח מול משרד עורכי הדין הרצוג, פוקס נאמן, על מנת שיקבלו את כל ההתכתבויות הרלוונטיות, וכן על מנת שיוכלו לחקור את לנדסמן-יוגב על הייעוץ המשפטי שנתנה.

 

נציין כי בחודש אפריל, לאחר חשיפת "כלכליסט" על כך שהגשמה לא דיווחה על המידע המהותי לכאורה למשקיעים, התראיין יו"ר הגשמה, חנן שמש, ל"כלכליסט" וטען כי היועצים המשפטיים אמרו לחברה לא לדווח למשקיעים על ההסתבכות של איש העסקים האמריקאי.

 

עו"ד אילנית לנדסמן-יוגב עו"ד אילנית לנדסמן-יוגב צילום: עידן גרוס

 

"אתה מגלה על כתב האישום במאי ובכל זאת לא מפרסם דיווח?", שאלה את שמש בראיון הכתבת, רחלי בינדמן, שחשפה את הפרשה. שמש השיב: "בסוף מאי (לאחר פגישה עם היזם בחו"ל, ת.ג), התייעצנו מיד עם עורכי הדין במשרד הרצוג, פוקס נאמן. שאלנו מה עושים. יש לי שיחות יומיומיות עם עו"ד אילנית לנדסמן מהמשרד. החלטנו לדבר עם עו"ד של היזם ולבקש את כל מה שאמרו לנו בארה"ב כתוב. הם דיברו על זה שהם במגעים מול רשות ני"ע האמריקאית להגיע להסדר עם תשלום כופר, והיתה שאלה איך ישפיע הפרסום הזה על הסדר כזה. הבנו שזה הולך לכיוון פשרה".

 

שמש וברקוביץ' נחקרו כחשודים

 

בין התנאים המגבילים שהוטלו על שמש וברקוביץ', בעקבות חקירתה של לנדסמן-יוגב, הוא איסור יצירת קשר איתה או עם משרד הרצוג, פוקס נאמן במשך 30 יום. שלשום, עיכבה רשות ניירות ערך לחקירה את שמש, ואת מנכ"ל הקרן, רו"ח רון ברקוביץ', בחשד לביצוע עבירות דיווח בקשר להסכם התקשרות עם היזם האמריקאי דרגול. בית המשפט הטיל על השניים תנאים מגבילים. במקביל ערכו החוקרים חיפוש במשרדי החברה.

 

הגשמה, כך על פי ממצאי החקירה עד עתה, הקימה במהלך 2018 תאגיד בארה"ב בשם "הגשמה לנסינג מישיגן". התאגיד התקשר עם חברת יזם מקומי בשליטת היזם דרגול, למטרת רכישת נכס נדל"ן מניב במישיגן ארה"ב אשר רכישתו הושלמה במאי 2017. הגשמה פרסמה בהמשך תשקיף שבו מכרה יחידות השתתפות (יה"ש) לפרויקט.

 

במאי 2019 פרסמה החברה האם הגשמה, שגייסה עד ספטמבר 2018 באמצעות תאגידים יעודים 2.8 מיליארד שקלים מכ-6,000 משקיעים, תשקיפים לגיוס פרויקטים שונים בחו"ל. בספטמבר דיווחה החברה שמונה מנהל מיוחד לנכסים של איש העסקים דרגול וחברות בשליטתו, כחלק מהליכים פליליים (הגשת כתב אישום) ואזרחיים (תביעות) שנוהלו נגדו בארה"ב.

 

על פי החשד של רשות ני"ע, הדיווח על ההסתבכות של דרגול היה מטעה וחסר ובכוונתה הייתה להטעות את ציבור המשקיעים. כמן כן על פי החשד דיווח זה כלל מידע שהיה בידי הגשמה מספר חודשים - והיא נמנעה מלדווח עליו.

 

חנן שמש יו"ר קרן הגשמה חנן שמש יו"ר קרן הגשמה

 

בדצמבר 2018, פרסמה הגשמה דיווח מידי נוסף לפיו הין היתר ממשיך צוות היזם בניהולו השוטף של הנכס תחת פיקוחו של המנהל המיוחד ובשיתוף פעולה איתו. על פי החשד שחוקרת הרשות, גם דיווח זה היה חסר ומטעה והוא פורסם בכוונה להטעות את ציבור המשקיעים.

 

הרצוג, פוקס נאמן: "לא מוסרים פרטים על לקוחות"

 

מקרן הגשמה ונשואי המשרה, המיוצגים על ידי עו"ד נתי שמחוני, נמסר: "ככל הידוע לנו, חקירת הרשות מתמקדת בהשקעה נקודתית הנוגעת לפרויקט במישיגן. הגשמה פועלת על מנת להשלים פרויקט זה, כשטובת משקיעיה לנגד עיניה. הגשמה מנהלת כ-240 פרויקטים בהיקף של כ-13.5 מיליארד שקל. מתוכם כ-107 פרויקטים הושלמו.

"הגשמה היא חברה רווחית ויציבה בעלת הנהלה מקצועית ורבת ניסיון. החברה ממשיכה לפעול בשקיפות, במקצועיות וביושרה לטובת משקיעיה וכל בעלי העניין בה. אנו משתפים פעולה עם רשות ניירות ערך על מנת להביא לבירור מלא ומהיר של הנושאים הנבדקים".

 

ממשרד הרצוג פוקס נאמן נמסר: "איננו מוסרים פרטים על לקוחותינו ועל הטיפול בהם".

 

בתוך כך, עו"ד נתי שמחוני, בא כוחו של חנן שמש, השותף בקרן הגשמה ונחקר על ידי רשות ניירות ערך בחשד להטעיית משקיעים, היה עד יולי שותף במשרד הרצוג פוקס נאמן. לפי תנאי השחרור המגבילים של שמש נאסר עליו ליצור כל קשר עם עורכי דין בהרצוג המעורבים בחקירה. מובן כי שמחוני ממילא לא קשור לחקירה אך עדיין מדובר במי שהיה עד לפני זמן קצר מצוי בקשר שוטף עם בכירי המשרד, חלקם מעורבים בחקירה.

 

נזכיר כי טיעון ההגנה של שמש על איחור של מספר חודשים רבים בדיווח על הסתבכות שותף של הגשמה בפרויקט במישיגן ארה"ב בפלילים הוא שהגשמה הסתמכה על ייעוץ משפטי שקיבלה ממשרד הרצוג פוקס נאמן. בראיון שהעניק שמש לכלכליסט לאחר שחשף את הפרשה הוא אמר כי היה בקשר שוטף עם עורכי הדין בהרצוג פוקס נאמן שהיו מודעים לכלל ההתפתחויות בפרויקט ואלו הבהירו לו כי אין חובת דיווח מיידי על הסתבכות היזם גארי דראגול שלבסוף חלקו בפרויקט נלקח ממנו על ידי כונס נכסים שמינה בית משפט בארה"ב ונמכר בהמשך ליזם חדש.

 

בהגשמה לא רואים בעיה בייצוג של שמחוני שכאמור לא היה מעורב בעניינים נשוא החקירה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x