$
דעות

תמ"א 38 לא תלויה בכחלון

גם לו היה כחלון מחליט להאריך את תוקף התוכנית, לא היתה להחלטה משקל רב, והיא היתה לכל היותר מספקת אמירה עקרונית, ולא הרבה מעבר לכך. ברור לכל כי גורלה של תמ"א 38 נתון בידי הממשלה הבאה

נמרוד בוסו 08:5809.09.19

הכל היה מוכן לקראת החלטה שקובעת כי יש להאריך את תוקפה של תמ"א 38, תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. יו"ר מטה הדיור זאב ביילסקי הכריז על כך מעל כל במה אפשרית, הקבלנים כבר חגגו את ניצחונם, וכל מה שנותר לשר האוצר משה כחלון הוא לקבל על כך החלטה רשמית בישיבה שכונסה לשם כך אתמול. אלא שבטוויסט מפתיע בעלילה, ההחלטה שיצאה אתמול מהישיבה בראשות שר האוצר היתה שונה בתכלית כאשר למעשה החליט כחלון שלא להחליט.

 

 

 

בכך, אישר שר האוצר כחלון קו עם המציאות והיא שכך או כך ההחלטה האם להאריך את תמ"א 38 כבר אינה בידיו. תוקפה של התוכנית צפוי לפוג במאי 2020, אלא שבעוד כחודשיים מהיום מרבית הסיכויים שמערכת התכנון תועבר לאחריותו של שר ממונה אחר. כך שגם לו היה כחלון מקבל את עמדת הקבלנים ומחליט להאריך את תוקף התוכנית, לא היתה להחלטה זו משקל רב. החלטה כזו היתה לכל היותר מספקת אמירה עקרונית של השר היוצא כי הוא בעד המשך קיומה של התוכנית, ולא הרבה מעבר לכך. ברור לכל כי גורלה של התוכנית נתון בידיה של הממשלה הבאה.

 

משה כחלון משה כחלון צילום: רויטרס

 

את החודשיים שנותרו עד למינויו של שר ממונה חדש על מינהל התכנון לנצל לגיבושה של תוכנית חדשה שתירש את תמ"א 38 ותעשה זאת באופן שיאפשר את המשך קצב הבנייה שהעניקה התוכנית, לכל הפחות, ולצד זאת תטפל בחולייה המרכזיים ובראשם אי הרלבנטיות לפריפריה והיותה עול כספי על הרשויות המקומיות שלא זוכות בהיטלי השבחה.

 

על הקבלנים, שרשאים להרגיש מאוכזבים היום, לקחת חלק ולשתף פעולה עם מינהל התוכנית בגיבושה של תוכנית זו, משום שאחרי הכל הם אלה שנדרשים לבצע את הבנייה בסופו של דבר.

 

לצד כל אלה, על כל הגורמים המעורבים, ובכללם גם הרשויות המקומיות, למצוא את הדרך להאיץ את המסלול הנכון יותר להתחדשות עירונית, מסלול הפינוי־בינוי. שכן רק מסלול זה מספק תשתיות נאותות לציפוף האוכלוסייה.

 

למרבה הצער, הסיבה שתמ"א 38 כה פופולרית היא פרקי הזמן הבלתי אפשריים של התמשכות פרויקטים מסוג זה, המגיעים לעשר ואף 15 שנה. את האתגר הזה משאיר כחלון לזה שיחליף אותו כשר הממונה על מערכת התכנון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x