שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

דעה

הגיע הזמן לחזור למסטינג הישן והטוב

שורות פחים המתפקעים עד גדותיהם בערימות כלי אוכל חד פעמי, הופכות לסימן ההיכר של ארוחה צבאית מוצלחת; חבל, כי בעולם שהולך וטובע בזיהום ובפלסטיק, אין טוב מצה"ל להוביל את המתקפה הישראלית נגד גייסות החד"פ

בן ציון טלפוס 07:3807.09.19

הצבא אולי צועד על קיבתו, אבל את המזון הוא אוכל בצלחות פלסטיק חד פעמיות. בעיסוקיי השונים יצא לי לאכול לאחרונה רבות במסגרת הצבאית, והמסקנה שלי היא אחת: כלים חד פעמיים הפכו לברירת מחדל נוחה ואוטומטית, כפתרון לאילוצי המטבח הצ"הלי.

 

נכון, במטבחים הצבאיים הצלחות הכחולות (חלבי) והאדומות (בשרי) הן עדיין סימן היכר אולטימטיבי של הגסטרונומיה הצ"הלית, אך במקרים רבים הן נעדרות. באימונים בשטח, בפריסה חגיגית בבסיס, או במקרים של תקלה במכונת שטיפת הכלים, ברירת המחדל היא כלי אוכל חד"פ (חד פעמיים). אף שמעתי על גדודי מילואים, שבשל מחסור בכוח אדם בתעסוקה מבצעית, פונים לחד"פ כפתרון להיעדר שוטפי כלים. המשותף לכל אלו הוא ששורות פחים המתפקעים עד גדותיהם בערימות כלי אוכל חד פעמי, הופכות לסימן ההיכר של ארוחה צבאית מוצלחת.

 

כלים חד פעמיים כלים חד פעמיים צילום: שאול גולן

 

זה נשמע אולי מבדח, אבל הרבה פחות משעשע כשחושבים על המשבר האקלימי המתעצם ועל עולם שהולך וטובע בפלסטיק, עד כדי חלקיקי פלסטיק בטיפות הגשם. גם במטמונות בנגב, בים, בנחלים ובכל פינה בארץ ובעולם, הפלסטיק הולך ומכלה כל חלקה טובה מהטבע ופוגע במשאבי כדור הארץ. לכאורה, מחזור היה אמור לפתור את הבעיה, אבל המציאות הפשוטה היא שאי אפשר למחזר כל צלחת וכוס חד פעמית, כל שכן כשניהול המחזור בארץ התגלה כעוד בלוף ישראלי.

 

הפתרון הלאומי חייב להיות מעבר לצמצום ואז הפסקת השימוש בכלים חד פעמיים. בעולם, לפחות זה שעוד אכפת לו, כלים חד פעמיים הולכים בדרכם של שאר מזיקים שמוצאים אט-אט אל מחוץ לחוק. הגיע הזמן שישראל תלך באותה דרך - ואין טוב מצה"ל להוביל את המתקפה נגד גייסות החד"פ.

 

הפתרונות יכולים וצריכים להיות מגוונים: הצבא יכול, למשל, לחייב את חברות הקייטרינג שעובדות עמו להפסיק לספק מזון בצלחות חד פעמיות ולהעמיד סט כלים רב פעמי (כשר חלבי ובשרי) לכל ארוחה. במקומות בהם זה פחות אפשרי, הגיע הזמן לחזור למסטינג. צחוק בצד, כן, הגיע הזמן לחזור לאותה פינכה משעשעת שהשתרשה כמטבע לשון המודדת עומקן של חברויות.

 

זו כמובן לא חייבת להיות אותה ערכת כלים חבוטה מאלומיניום של ימי "ספיחס". אין סיבה שהצבא, לצד זוג נעליים, כומתה ומדי דקרון, לא יספק לכל מתגייס גם ערכת כלים חדשנית ומודרנית (מגוון של אלו נמכר בכל חנות מטיילים) שכמובן תכיל ערכה חלבית ובשרית. ערכה כזו תלווה כל חייל (גם למילואים), והיא תוכל לשמש אותו לאותם מקרים בהם, כיום, נשלפים כלי אוכל חד פעמיים. ומה במקום אותה שורות פחים לקליטת צלחות הפלסטיק? במקומן יוצבו פחים לאשפה אורגנית ולצידם שוקת רחצה עם סבון כלים וספוג קרצוף בהם כל חייל ינקה את כלי האוכל שלו.

 

נכון, הצבא הוא לא המזהם היחיד שעושה שימוש בפלסטיק חד פעמי. יש עוד דרך עצומה לעבור לשינוי במקומות עבודה, באירועים חברתיים ובסתם יציאה משפחתית למנגל בפארק. אבל הצבא כבר הוכיח במספר יוזמות מבורכות שמודעות סביבתית לא זרה לו, וכי לפחות מאמץ לשינוי קיים. למהלך שכזה יש גם ערך חינוכי, שכן הצבא הוא עדיין ציר מהותי בחיי צעירים רבים במדינה ויכול להיות עוד שלב שמחנך למודעות סביבתית גבוהה יותר על ידי פעולה פשוטה של רחיצת כלים עצמית. מעבר לכך, לכו תדעו כמה מריבות זוגיות זה יכול לחסוך בעתיד. אז כן, הגיע הזמן שניתן למסטינג סיכוי נוסף ונחזור לאכול מאותו המסטינג, לו רק בשביל ישראל - ועולם - נקיים יותר.

 

הכותב הוא ד"ר ליחסים בין לאומיים ואיש מילואים פעיל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x