שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

דעה

הקרב על הביטחון: מלחמת התשה תקציבית

כמו תמיד, הפופוליזם של פוליטיקאים והרצון שלהם למצב את עצמם כאנשי ביטחון משמשים יתרון לאנשי צה"ל. אבל הגירעון העצום טורף את הקלפים: הוא אולי הכלי היעיל ביותר שהיה בידי פקידי האוצר זה עשרות שנים

עמרי מילמן 19:4824.08.19

תקציב 2020 עוד רחוק מהעין, ובשלב זה כלל לא ברור מי ירכיב אותו, אולם דבר אחד ברור: נדיב הוא לא יהיה. אחרי הפזרנות שהוביל בשנים האחרונות שר האוצר משה כחלון בגיבוי ראש הממשלה בנימין נתניהו, התקציב הבא יהיה קשוח. במערכת הביטחון כבר נערכים לקרב בלימה. הרי ברור לכל שהכסף הגדול נמצא שם. ההבנה הזו לא נעלמת מעיני בכירי צה"ל, כפי שאינה נעלמת מעיניהם של פקידי האוצר. שני הצדדים, שכבר מתחילים בהכנות, מדגישים כי אפילו לא החל המשא ומתן, וכבר ברור לכולם כי הוא לא יהיה קל. במשרד האוצר יראו לנגד עיניהם את החריגה האדירה בגירעון ויחפשו דרך לסגור אותה, ובמערכת הביטחון כבר מתכננים את התוכנית הרב־שנתית (תר"ש) הבאה, "תנופה", שאמורה להתחיל ב־2020 ובתקווה להגדיל את התקציב כמו התר"ש הקודמת.

 

בסוף השבוע חשפו בכירי צה"ל ב־ynet תוכניות של האוצר שכוללות ביטול פנסיית הגישור, פיטורים של מאות אנשי קבע וקיצור שירות החובה לשנתיים וארבעה חודשים. הבכירים מיהרו להגדירם כ"צעדים הרסניים". ברור שצעדים אלו, שהם ללא ספק החלום הוורוד של פקידי האוצר, לא יבוצעו כלשונם, ולא בטוח שאפילו יוצעו בסופו של דבר באופן רשמי. ההמלצה לקצר את השירות, עוד לפני שהחלטות קודמות בנושא שהתקבלו בוצעו בפועל, כמעט מגוחכת.

נתניהו וכחלון נתניהו וכחלון צילום: אוהד צויגנברג

 

פנסיות הגישור הן מראש פשרה בין דרישת מערכת הביטחון לשמור על הפנסיה התקציבית של אנשיה, לבין מסקנות ועדת לוקר, שהמליצה לתת מענקים לפורשים לגמלאות מהצבא בשנות ה־40 לחייהם, כדי שיפתחו קריירה שנייה בחוץ. גם הסיכום המקורי לגבי פנסיית הגישור מעולם לא הושלם. משרדי האוצר והביטחון הזדרזו להתגאות בסיכום, אבל ארבע שנים חלפו מאז נחתם ועדיין לא ברור איך פנסיות הגישור יינתנו ובאילו היקפים. לכן, גם אם במשרד האוצר מייחלים לביטול פנסיות הגישור, לא סביר שזה יקרה. ועדיין, במערכת הביטחון לא יכולים לנוח על זרי הדפנה, שכן הגירעון הגבוה מאיים על כולם. לא סתם כבר לא שומעים את כחלון ונתניהו מבטיחים בתקופת הבחירות הזו תוספות נדיבות למערכת הביטחון.

 

אז כן, כמו תמיד, הפופוליזם של פוליטיקאים והרצון שלהם למצב את עצמם כאנשי ביטחון משמשים יתרון לאנשי צה"ל. אבל הגירעון העצום טורף את הקלפים: הוא אולי הכלי היעיל ביותר שהיה בידי פקידי האוצר זה עשרות שנים כדי לנסות לרסן את תקציב הביטחון. ראש הממשלה ושר האוצר הבאים ייכנסו לשדה קרב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x