$
דעות

מינוי מנכ"ל משרד המשפטים: בין "פולישוק" ל"בית הקלפים"

הננזף העיקרי היה היועמ"ש אביחי מנדלבליט, שהיה הכתובת המרכזית לביקורת. אוחנה פנה אליו ונענה בעצה שגויה, המגובה במנטרה החביבה - "יש קשיים משפטיים אבל אין מניעה"

משה גורלי 08:1422.08.19

האירוע שהתקיים אתמול בבית המשפט העליון חורג מעבר לתוצאה הפורמלית שלו — צו על תנאי נגד שר המשפטים אמיר אוחנה, שמעכב משמעותית ואולי גם ימנע את החלפת המנכ"לים במשרדו.

 

כשבוע לאחר שבית המשפט העליון פסק נגד הפרדת גברים ונשים במרחב הציבורי, הוכח שוב שיש שופטים בירושלים שאינם מתקפלים בפני השלטון. אתמול, חדורי רוח קרב, הם הציגו את השר אוחנה ואת מחלקת הבג"צים במערומיהם. "מהלך החלפת המנכ"לים", אמר השופט מני מזוז: "סותר חזיתית כל שורה בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה ואת פסיקת בית המשפט העליון בנושא. להיתלות בטענה שהעתירה מוקדמת מדי זה מביך".

 

nמימין: שי ניצן, אמי פלמור, אביחי מנדלבליט ואמיר אוחנה בטקס חילופי השרים במשרד המשפטים nמימין: שי ניצן, אמי פלמור, אביחי מנדלבליט ואמיר אוחנה בטקס חילופי השרים במשרד המשפטים צילום: אוהד צויגנברג

 

 

אבל, הננזף העיקרי לא היה השר וגם לא נציגי הפרקליטות, אלא היועמ"ש אביחי מנדלבליט, שלא נכח כלל באולם אבל היה הכתובת המרכזית לביקורת. כמקובל וכנדרש פנה אליו השר אוחנה בתחילת התהליך ונענה בעצה שגויה, המגובה במנטרה החביבה — "יש קשיים משפטיים אבל אין מניעה". יועץ נחוש יותר היה מבהיר לאוחנה: רד מזה, כי לפני בחירות, כשאתה במינוי זמני, אינך יכול להחליף מנכ"ל אלא אם ממש אין ברירה, וגם אז המחליף צריך להיות זמני ומתוך שירות המדינה.

אוחנה הבין שיש לו אור ירוק ושכנע את נציבות שירות המדינה (עוד שומר סף שהתגלה ככושל) שאין מנוס מסילוק המנכ"לית אמי פלמור ושלא מצא מועמד מתאים. הכל הסתדר לו עד המפגש אתמול עם שופטי בג"ץ שעדיין לוקחים ברצינות הנחיות, נהלים ותרבות משפטית. ועכשיו הם רוצים להשתכנע שהתנאים אכן התמלאו: למה המשרד לא יכול לתפקד עם פלמור עד אחרי הבחירות, ולמה אין אף מועמד בכל השירות הציבורי שמשתווה בכישוריו למינוי של אוחנה, עו"ד אופיר כהן.

 

כהן הוא מועמד ראוי שהיה עובר במינוי רגיל של שר קבוע בממשלה נבחרת. אבל זה לא המצב ולכן הוא לא הסיפור. אנחנו פה כדי לבדוק את התהליך, לא את כהן או פלמור, הבהירו השופטים.

 

במשחק השחמט הזה, ביקשה המדינה להרוויח זמן ולטעון שהעתירה מוקדמת מדי, כי כהן טרם אושר בממשלה. ועכשיו השופטים השתלטו על לוח הזמנים ובידם להפיל את המינוי — במועדי הדיון שיקבעו או לגופו של עניין. שילוב של פולישוק ובית הקלפים, סיכם בכיר במשרד המשפטים את הסיפור. ופלמור, שכבר חגגו לה טקס פרידה מרשים ביותר, עדיין איתנו ולא לזמן קצר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x