$
משפט

מכה לשר אוחנה: בג"ץ אישר הקפאת מינויו של עו"ד אופיר כהן למנכ"ל משרד המשפטים

המשמעות היא שאמי פלמור, שאותה הדיח השר, היא עדיין המנכ"לית. "מרכז הכובד של העתירה איננו התאמתו של כהן, אלא הליך ההחלפה בתקופת בחירות", אמר השופט מני מזוז בתגובה לעתירה שהוגשה בעניין

משה גורלי 10:4821.08.19

שר המשפטים אמיר אוחנה ומחלקת הבגצ"ים שייצגה אותו הבוקר (ד') בבג"ץ ספגו מכה ונזיפה מהשופטים, כאשר בית המשפט העליון הוציא צו על תנאי נגדם בעתירת התנועה לאיכות השלטון נגד מינויו של עו"ד אופיר כהן למנכ"ל משרד המשפטים. המשמעות היא שהצו שמקפיא את כניסת כהן לתפקידו עומד בעינו ואמי פלמור, שאותה הדיח השר, היא עדיין המנכ"לית. השופטים ניל הנדל, מני מזוז וג'ורג' קרא נזפו במדינה על שלא השיבה לעתירה לגופה והסתפקה בטענת סף שמוקדם עדיין לדון במינוי כיוון שהממשלה טרם אישרה אותו.

 

 

 

"מרכז הכובד של העתירה איננו התאמתו של כהן, אלא הליך ההחלפה בתקופת בחירות. השאלה היא אם היו נסיבות שהצדיקו זאת והצדיקו מינוי מחוץ לשירות המדינה", אמר מזוז שהיה החריף שבמבקרים, "המהלך הזה סותר כל שורה בהנחיית היועץ ואת פסיקת בית המשפט העליון בנושא. להיתלות בטענה שהעתירה מוקדמת מדי זה מביך".

 

עו"ד אופיר כהן עו"ד אופיר כהן צילום: גיא קרן

 

נציג המדינה עו"ד נחי בן אור ניסה להגן על עמדתה: "החלטות ועדת החריגים וועדת המינויים שאישרו את מועמדות כהן משיבות לטענות. עמדתנו היא שבג"ץ אינו אמור לדון במינויים כל עוד הממשלה לא אישרה אותם".

 

השופטים שללו שוב עמדה זאת. "מנגנון ההחלפה וחוקיותו עומדים על הפרק ולא עצם ההחלפה, ועל כך לא השבתם", אמר הנדל, ומזוז הוסיף: "זה שאמי פלמור אינה מעוניינת להמשיך אינה מאיינת את שאלת חוקיות ההליך".

 

עו"ד אליעד שרגא ב"כ העותרים סיכם: "אין לנו שום דבר פרסונלי נגד כהן. הבעיה היא שאין בפנינו עמדה של היועץ המשפטי לממשלה שהנחייתו נדרסה ברגל גסה, והוא מדבר על 'קשיים משפטיים'. חשובה לנו עמדתו הנורמטיבית שאיננה".

 

עתה יש להמתין לעמדה זו כשהמדינה תידרש להצדיק בה את המהלך בפני שופטי בג"ץ ולא להסתפק בהחלטות ועדות המינויים והחריגים של נציבות שירות המדינה. היא תצטרך להשיב למה לא היה מנוס מהחלפת פלמור בתקופת בחירות ואיך קרה שלא נמצא בכל שירות המדינה ממלא מקום זמני.

 

נדמה שההתעקשות הזו של בג"ץ למצות את השאלה העקרונית של חוקיות המינויים לפני בחירות תפתח חזית נוספת אל מול הממשלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x