$
דעות

דעה

אלשטיין מסתבך: המושיע שזקוק לישועה

נראה כי מרחב התמרון של אלשטיין מצטמצם. עד כה, הוא ביקש מהמשקיעים לשים בו את מבטחו בזכות אחזקותיו מעבר לים, אולם כעת האחזקות האלו רועדות

ירדן רוז'נסקי 08:0914.08.19

כשאדוארדו אלשטיין הפציע לראשונה בציבוריות הישראלית, כשותפו־מושיעו של נוחי דנקנר, איש במשק המקומי לא ידע במי מדובר. גם לאחר שעשה סיבוב פרסה, התנער מדנקנר והפך לבעל השליטה באי.די.בי, הוא עדיין נותר בגדר תעלומה, בין היתר משום שהועמדו סימני שאלה רבים אודות העסקים שלו בארגנטינה וארה"ב, והדרכים שבהן הוא צבר את הונו.

 

 

לא מדובר רק ברכילות של אנשי שוק ההון. באחרונה אלשטיין ויתר על הניסיון לקבל את השליטה בחברת הביטוח כלל, משום שהרגולטור אותת לו שלא ייתן לו את השליטה בחברה, בין השאר משום שלא ברור מה היקף ההון שלו.

אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה ב אי די בי אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה ב אי די בי צילום: אוראל כהן

 

סימן השאלה המרכזי היה מה מחפש אותו יהודי באי.די.בי, שכן כבר באותה העת רבים טענו שהעסק לא יכול להניב תשואה משמעותית, אם בכלל. בזמנו, אלשטיין נימק את ההשקעה באי.די.בי ממניעי ציונות. יהודי חם.

 

ואכן, מאז שקיבל לידיו את השליטה במה שהיה הקונצרן הגדול בארץ, אלשטיין מצא את עצמו בצד הנותן ולא בצד המקבל. הוא הזרים לאי.די.בי קרוב ל־3 מיליארד שקל, והסכומים האלו לא הספיקו לה על מנת להרים את הראש מעל המים. בין לבין, אלשטיין נקט בשלל מהלכים מוזרים שהביאו ליותר מהרמת גבה מצד השוק המקומי. מדובר בשורה של עסקאות בעלי עניין, כמו ניסיון למכירת בניין הליפסטיק בניו יורק מחברה פרטית שלו לחברה ציבורית שבשליטת דסק"ש, שעברה בעצמה לידיו בעסקת בעלי עניין אחרת שעקפה בבוטות את חוק הריכוזיות.

 

זו לא הפעם הראשונה שבה אי.די.בי — שמתקשה לעמוד בתשלומים למחזיקי האג”ח, והשווי הנכסי הנקי שלה שלילי בהיקף של כמעט חצי מיליארד שקל — נקלעת לקשיים תחת הבעלים הנוכחיים. בכל הפעמים הקודמות אלשטיין פתח את הכיס, אבל כעת נראה כי מרחב התמרון שלו מצטמצם. עד כה, אלשטיין ביקש מהמשקיעים לשים בו את מבטחו בזכות אחזקותיו מעבר לים, אולם כעת האחזקות האלו רועדות.

 

מניית אירסה, חברה שפועלת בארגנטינה ונסחרת בנאסד"ק, ירדה בכ־38% שלשום לאור תוצאות הבחירות המקדימות במדינה, תוך שהיא משלימה צניחה של קרוב ל־90% מתחילת השנה. מנייתה של חברה אחרת שבשליטתו — קרסוד — צנחה גם היא ב־40%.

 

במקביל, חלק מנושי אי.די.בי פתוח כבר דוחפים להסדר חוב. האם המושיע מארגנטינה יצליח להושיע את עצמו? ייתכן. אך המפגש בין המשברים, ששונים זה מזה בתכלית, עלול להוביל את אלשטיין לאבד את הקונצרן, כפי שהאדם שחשב שהוא מושיעו איבד אותו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x