שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
רכב

אם נוהגים, לא מעשנים. מה חושב על כך השר סמוטריץ?

ארגוני בריאות ביקשו משר התחבורה לאסור עישון על נהגים; הוא מסתייג: "יש לצמצם למינימום התערבות המדינה בחייהם הפרטיים של אזרחיה"

אודי עציון 08:2808.08.19

אחרי האיסור על עישון במקומות ציבוריים: שורה של ארגוני בריאות ביקשו משר התחבורה בצלאל סמוטריץ' לאסור בחוק על נהגים לעשן במהלך הנהיגה. הוא איננו מתלהב מהרעיון.

 

על הפנייה חתומים האגודה למלחמה בסרטן, איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית. במכתב לשר התחבורה נכתב בין היתר: "עישון במהלך הנהיגה מעלה את הסיכון למעורבות בתאונות דרכים. בסעיף 28 (א) לתקנות התעבורה נקבעה החובה החלה על כל נהג להחזיק בידיו את ההגה כל עוד הרכב בתנועה. ובכל זאת קבע המחוקק בסעיף 28 (ב) איסור ספציפי על שימוש בטלפון נייד בנהיגה, כולל איסור על אחיזתו, שליחת וקבלת מסרונים וכל שימוש אחר. אנו מפצירים בך להוסיף באופן מיידי לתקנות התעבורה תקנת משנה נוספת, המדגישה כי אין לעשן בזמן נהיגה, כדי למנוע הסחת הדעת. הוספת תקנת משנה נוספת תעזור להעלאת המודעות לבעיה קשה זו, תאפשר אכיפה יעילה יותר ותעזור במניעת תאונות ותמותה".

 

עוד כתבו: "אנו פועלים רבות כדי למגר את תופעת העישון, הן למניעת הנזק הרפואי למעשן והן למניעת הנזקים המשניים אשר גורם העישון לזולת. אנו מבקשים שתפעל בהקדם לשמירה על בריאות ובטיחות הנוסעים בזמן שהותם ברכב".

 

  צילום: שאטרסטוק

 

על המכתב חתומים דנה פרוסט, מקדמת הבריאות באגודה למלחמה בסרטן; ד"ר חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור וד"ר יעל בר־זאב, יו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון.

 

מלשכת שר התחבורה נמסר בתגובה: "כמובן שהיה נכון יותר לכולנו שלא היה עישון בכלל. עמדתו של השר היא שיש לצמצם למינימום את התערבות המדינה בחיים הפרטיים של אזרחיה".

 

 

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' צילום: אלכס קולומויסקי

 

ואיך נוהג העולם בסוגיה זו? באוסטרליה, בקנדה ובצרפת נאסר עישון ברכב אם יש בין הנוסעים קטינים מתחת לגיל 16, או 18. ביוון אסור בכלל לעשן ברכב פרטי בנימוק שהעשן גורם נזק לכל הנוסעים.

 

וקצת על נזקי העישון בישראל: על פי נתוני דו"ח שר הבריאות לשנת 2018, כ־20% מהישראלים מעשנים. מנתוני משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן עולה כי בכל יום מתים בישראל 22 בני אדם ממחלות הקשורות בעישון כמו סרטן ריאות, סרטן הגרון, מחלת ריאות חסימתית כרונית, התקפי לב, שבץ מוחי ומוות פתאומי. בכל שנה מתים בישראל כ־8,000 בני אדם מעישון, מהם כ־800 בגלל עישון כפוי (פאסיבי). 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x