$
דעות

ההמלצה נגד ליצמן: אין זכות לפרוטקציה

צריך לשים גבולות לטיפול בפניות ציבור. שר אמור לטפל בעיקר בבעיות המאקרו של המערכת. יכול להיות שאם ליצמן היה מטפל יותר במדיניות המשרד ופחות בפניות של מקורבים, להרבה יותר ציבור היתה הרבה יותר בריאות

שחר אילן 08:2108.08.19

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בחשד שביצע עבירות מרמה והפרת אמונים כדי לסכל את הסגרתה לאוסטרליה של החשודה בפדופיליה מלכה לייפר, המקורבת לחסידות שלו, גור. כמו כן, היא ממליצה להעמיד אותו לדין על שוחד בניסיונו לבטל את סגירת המסעדה המועדפת עליו.

 

לכאורה, מדובר בעבירות קלאסיות של סיוע למקורבים, אבל לא אם תשאלו את עורכי ביטאון אגודת ישראל "המודיע", שמאמר המערכת שלו הוכתר אתמול בכותרת "אשריך שהוכפשת על סיוע לזולת". העיתון אף ידע לספר ש"המשטרה טופלת האשמות על שסייע לאנשים במצוקה".

 

חברי הכנסת של יהדות התורה הוציאו הודעות תמיכה בליצמן בזה אחר זה, במהלך שהזכיר את עצומת הנאמנות לנתניהו בליכוד בתחילת השבוע. סגן השר מאיר פרוש טען ש"חמור מאוד שפעילות לגיטימית ומתבקשת של שליח ציבור במסגרת עזרה לאזרח הקטן מהווה בסיס לחקירות". ח"כ אורי מקלב אף טען ש"זה ויכוח על משילות ועל מהות התפקיד של שליח ציבור".

 

 

מלכה לייפר ויעקב ליצמן מלכה לייפר ויעקב ליצמן צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי

 

כלומר, האסטרטגיה של יהדות התורה היא להציג את הנושא כמאבק על הזכות להיענות לפניות ציבור — נושא מרכזי בפעילות הח"כ החרדי. הם לא הראשונים שמנסים לגרור ציבור שלם לתיק פלילי אישי. שר הפנים אריה דרעי לפניהם הציג את פרשיות השחיתות שלו כפעילות למען מוסדות תורה. לניסיון הזה להציג עבירות (לכאורה) כאילו הן נעשו בשם הבוחרים יש מחיר לא פשוט. הוא מכפיש את הציבור החרדי כולו, כאילו הוא בעד עבריינות.

 

האמת היא שצריך לשים גבולות לטיפול של שר ואנשיו בפניות ציבור. הם רשאים להעביר את הפניות לגורמים המקצועיים ולבקש מהפקידים הסברים. הם בשום אופן לא רשאים להתערב בשיקול הדעת המקצועי של הפקידים, להפעיל עליהם לחצים פסולים או להציע להם תמורה על שינוי עמדתם. ובכלל, שר אמור לטפל בעיקר בבעיות המאקרו של המערכת. יכול להיות שאם ליצמן היה מטפל יותר במדיניות ופחות בפניות של מקורבים, להרבה יותר ציבור היתה הרבה יותר בריאות.

 

אבל גם אם נקבל את הטענה החרדית שטיפול אישי בפניות ציבור הוא מחובתו של שר, ספק גדול אם זה כולל מאבק באמצעים פליליים למניעת הסגרה של חשודה בעבירות חמורות וטיפול במסעדה האישית שלך. ליצמן לא נאבק על חופש הטיפול בפניות ציבור ומשילות אלא על חופש הפרוטקציוניזם, ההעדפות הפסולות והסיאוב, והאמת היא שאין זכות כזו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x