$
משפט

בלעדי לכלכליסט

בקשה ראשונה לייצוגית נגד בנק שסירב לקבל כספי מכירת ביטקוין

בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד בנק הפועלים בהיקף של כ־75 מיליון שקל הוגשה לבית המשפט בתחילת השבוע. לטענת המבקש עידו שניאור, בבנק הפועלים סירבו להפקיד בחשבונו כספים שמקורם במכירת ביטקוין, אף שהרגולטור לא אסר זאת

לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשה בתחילת השבוע בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד בנק הפועלים בהיקף של כ־75 מיליון שקל בטענה כי הבנק סירב להפקיד כספים של לקוח שהתקבלו כתוצאה ממימוש מטבעות דיגיטליים.

 

ל"כלכליסט" נודע כי מדובר בבקשה לאישור תביעה ייצוגית ובשלב זה טרם הוגשה תגובת הבנק וטרם ניתנה החלטה שיפוטית אם לאשר דיון בבקשה כייצוגית או לדחותה. אם בית המשפט יאשר לדון בתביעה כתביעה ייצוגית, זו תהיה התביעה הייצוגית הראשונה שמוגשת בנושא זה.

 

ביטקוין ביטקוין צילום: שאטרסטוק

 

 

המבקש עידו שניאור טוען, באמצעות עו"ד ליאור להב, כי פנה לבנק הפועלים ב־2017 בבקשה להפקיד בחשבונו כספים שמקורם במכירת מטבעות ביטקוין שהחזיק. "הבנק סירב לבצע הפקדת כספים אלו, למרות שהמבקש הנו לקוח הבנק ועבר את הליך פתיחת החשבון,

עו"ד ליאור להב עו"ד ליאור להב צילום: אופוסמדיה

במסגרתו התבקש והמציא תדפיס משכורות אחרונות, תדפיס עו"ש ועוד. חמור מכך, הבנק לא ביצע כל ניסיון לקבל מהמבקש נתונים בדבר מקורם המדויק של הכספים. שעה שהיו מסמכים אלו מונחים בפני הבנק, היו מניחים דעתו והוא היה למד עד מהרה כי מקורם של הכספים אינו בהלבנת הון או שאינם מיועדים למימון טרור. כך נוהג הבנק בכל לקוחותיו המבקשים לבצע הפקדה של כספים שמקורם במימוש מטבעות דיגיטליים", נטען בבקשה.

 

במסגרת הבקשה לאישור תביעה ייצוגית טוען שניאור כי "עניינה של בקשה זו הנו בהפרת החובה המוטלת על בנק הפועלים מכוח הוראות חוק הבנקאות הקובע כי תאגיד בנקאי לא יסרב, סירוב בלתי סביר, לקבל פיקדון כספי במטבע ישראלי או במטבע חוץ". לטענת המבקש, כאשר לקוחות פונים אל הבנק כדי לבצע הפקדה של כספים שהתקבלו בידם כתוצאה ממימוש מטבעות דיגיטליים, מודיע הבנק ללקוחות אלו שהוא אינו מוכן שתבוצע הפקדה, ומשיב פניהם ריקם. "סירוב זה הנו בלתי סביר", נטען.

 

עוד נטען במסגרת הבקשה כי "מטבעות דיגיטליים מוכרים למערכת הבנקאית זה עידן ועידנים, ולא מדובר בנכסים דיגיטליים שבאו במפתיע לעולם רק לאחרונה והבנקים אינם מכירים אותם". לפיכך, טוען המבקש כי החלטת בנק הפועלים אינה יכולה ליפול במסגרת מתחם הסבירות,

"מקום שלמעשה אינו מקיים כל הליך של קבלת החלטה, אלא פועל לפי קביעה מוקדמת שלא להתיר הפקדת כספים שמקורם במימוש מטבעות דיגיטליים", נטען.

 

המבקש טוען כי הנזק שגרמה הפרת חובתו של הבנק לקבל פיקדון כספי של כספים שמקורם במימוש מטבעות דיגיטליים מתבטא בעניינים אלו: "חברי הקבוצה אינם יכולים לעשות שימוש בכספים שהתקבלו בידיהם ממימוש מטבעות דיגיטליים ואלו שוכבים כאבן שאין לה הופכין ואינם בני מימוש", נטען.

 

מבנק הפועלים נמסר כי "התביעה טרם נמסרה לבנק".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x