$
משפט

אוחנה בפרידה מפלמור: "הדחה? איני מעלה זאת על דעתי"

טקס הפרידה ממנכ"לית משרד המשפטים נערך היום בהשתתפות בכירי המשרד; שר המשפטים אוחנה, שפיטר את פלמור: "יש פער עצום בין האירוע, לאופן שבו שסוקר"; פלמור: "חייבת תודה לשר על מגה ההספדים שזכיתי להם"

משה גורלי 11:3107.08.19

בכירי משרד המשפטים התכנסו היום (ד') לטקס פרידה מאמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים המכהנת בתפקידה מ-2014, שהסתיים לאחר שפיטר אותה שר המשפטים אמיר אוחנה, לפני שלושה שבועות. הפיטורים גרמו לסערה, שכן אוחנה מכהן בממשלת המעבר, וביצע אותם ללא אישור של נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ, כנדרש בחוק.

 

 

 

אוחנה פנה לפלמור ואמר לה כי "את מסיימת את תפקידך עם הרבה מאוד דברים להתגאות בהם, עם הרבה כבוד, הערכה והוקרה; מודה לך על השנים הטובות והארוכות ומאחל מכל ליבי שתמשיכי להוסיף ולתרום מכישוריך עוד שנים רבות בכל תחום בו תעסקי, ואני בטוח כי כך יהיה. הרגע הזה הוא הרגע שלך".

אמי פלמור אמי פלמור צילום: אוראל כהן

 

"אוחנה התייחס גם לסערה הציבורית שפרצה עקב הפיטורים, ואמר: "לפעמים, וכל מי שנמצא במוקד עין הציבור מכיר זאת, יש פער עצום בין האירוע האמיתי, לאירוע כפי שהוא מסוקר בכלי התקשורת. כך היה גם במקרה הזה. אירוע כמעט שגרתי, במסגרתו לאחר חמש וחצי שנות עשיה ופעילות מנכ"ל מתחלף, הפך באחת לדרמה גדולה כשבכותרות מרוחות בגדול המילים 'הדחה' על נגזרותיה ודומותיה, שמעולם לא נאמרו על ידי ואף אינני מעלה אותם בדעתי.

  

אמיר אוחנה אמי פלמור ואביחי מנדלבליט במסיבת הפרידה אמיר אוחנה אמי פלמור ואביחי מנדלבליט במסיבת הפרידה צילום: אוהד צויגנברג

  

עוד אמר השר, שלדבריו הפיטורים יצאו בהודעה משותפת: "נדמה כי לא היה מי שיקשיב. זה לא מעניין. זו לא כותרת. הנראטיב הרצוי היה שונה. אולי עכשיו יקשיבו".

 

 

אמיר אוחנה אמיר אוחנה צילום: אוהד צויגנברג

 

יותר מדי חומות ופחות מדי גשרים

 

"אני חייבת תודה לשר אמיר אוחנה על מגה ההספדים שזכיתי להם", כך פתחה פלמור את נאום פרידתה. ואכן, רק אחרי מותם זוכים אנשים לכמות מופרזת כזו של שבחים וסופרלטיבים. כאלה שבחייהם לא היו זוכים לשמוע. ופלמור זכתה. ונותרה רק התהייה, איך למרות כל הדברים הטובים שהרעיפו עליה שר המשפטים והיועץ המשפט לממשלה אביחי מנדלבליט, הם הגיעו למסקנה (ביחד עם נציב שירות המדינה) ש"אין מנוס" מלהשתחרר ממנה בטרם עת.

 

בדבריה דיברה פלמור על משפחתה שמוצאה ברומניה: "שעברה ממשטר מלוכני לפשיסטי לנאצי ולקומוניסטי, הם נרדפו על ידי כולם. בבית ספגתי ערכים יהודיים, ציוניים ודמוקרטיים. אני משרתת ציבור גאה. הרביתי לצטט את ניוטון שאמר אנשים בונים יותר מדי חומות ופחות מדי גשרים. אני מאמינה בשירות ציבורי ממלכתי, מקצועי, באיזון בין השחקנים, במתינות, ביכולת לבנות גשרים. בממלכתיות שלא רואה אותנו ככאלה שבאו עם אג'נדה מהבית. אנחנו ארגון מקצועי שלא מתנצל על תפקידו. ולכל מי שמבקר אותנו אני אומרת - בואו לשירות הציבורי, תיכנסו לרחבת הריקודים ממשו את זכותכם והיו משרתי ציבור".

 

מלבד השר והיועץ, בירכו פרקליט המדינה שי ניצן, ומנכ"לי האוצר והבריאות, שי באב"ד ומשה בר סימן טוב. כולם היו נרגשים עד עמקי נשמתם, אסירי תודה והתפעלות מפועלה של פלמור. "השר אוחנה, אתה מאבד את המנכל"ית הכי טובה", אמר באב"ד, "מדינת ישראל מאבדת אחד ממשרתי הציבור הכי טובים שלה".

 

ובכן, אוחנה לא איבד שום דבר. נכון, פלמור תכננה לסיים את כהונתה לאחר הבחירות ולפנותו למנכ"ל שיביא עמו שר המשפטים בממשלה הבאה. היא לא תכננה "ללכת לאיבוד" כפי שקרה.

 

 

היועמ"ש מנדלבליט היועמ"ש מנדלבליט צילום: יאיר שגיא

 

ניצן, דיבר על המהפכות הערכיות והניהוליות שחוללה - במשרד, במאבק בפוליגמיה ובעיקר במאבק בגזענות שהממשלה אימצה ויישמה את דו"ח הוועדה בראשותה.

 

כמו כן, היועמ"ש מנדלבליט ציין את עוצמתה של פלמור, כמנהלת וגם כנושאת ונותנת בדיוני תקציב מייגעים. 20 תקנים חדשים לפרקליטים למשל, שהצליחה להשיג מהאוצר בדיוני התקציב. ובעיקר דיבר על "הלב של אמי שמחובר לשליחות הציבורית, כפי שהתפילין של יד מחוברים לתפילין של ראש".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x