שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

דעה

נתניהוקרטיה: כך מעוותת הליכוד את גבולות הדמוקרטיה

ההצהרה שעליה חתמו חברי הליכוד על תמיכה בלעדית בנתניהו לראשות הממשלה היא המחשה נוספת לכך שבליכוד של ימינו נתניהו הוא חזות הכול

ירדן רוז'נסקי 23:5004.08.19

אביגדור ליברמן, הטריקסטר של מערכת הבחירות הנוכחית, שלף בשבת שפן מהכובע שהמאכל האהוב עליו הוא הגזרים שבמעון ראש הממשלה בבלפור. "אם נתניהו לא יסכים לממשלת אחדות, אפנה לחברי הליכוד בבקשה שיבחרו מועמד מוסכם אחר", אמר יו"ר ישראל ביתנו, שאף נקב בשמו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כמועמד פוטנציאלי.

 

התגובה לא איחרה לבוא. זה התחיל עם ציוץ של יאיר נתניהו, שכבר נמחק, שבו הוא קבע כי ליברמן ואדלשטיין רוקמים פוטש נגד אביו; המשיך עם היוזמה הספק-עצמאית של ח"כ דוד ביטן, יו"ר הקואליציה לשעבר, להחתים את כל 40 המקומות הראשונים ברשימת הליכוד לכנסת על הצהרה שלפיה לא יסכימו להחליף את נתניהו באף מועמד אחר; ונגמר בהבטחה מאפיוזית משהו של ביטן שלפיה הוא יפרסם ברבים את שמות אלו שלא יסכימו לחתום. לפי הודעת הליכוד, עד הצהריים, כל חברי הרשימה של המפלגה חתמו על הצהרת הנאמנות.

 

מדוע יש צורך בהצהרה כזו מצד מועמדיה של מפלגה דמוקרטית - היחידה במפה הפוליטית, לטענת חלק מחבריה – בעלת מסורת דמוקרטית, שבחרה באופן דמוקרטי את היו"ר ואת מועמדה לראשות הממשלה של מדינת ישראל הדמוקרטית?

רה"מ נתניהו רה"מ נתניהו צילום: רויטרס

 

 

תגובת השרשרת הזו מסמלת היטב את התהליך שעברה מפלגת הליכוד תחת הנהגת נתניהו, ממפלגת שלטון, דמוקרטית במובן מהותי, למפלגה של שלטון יחיד בעלת מנגנון של דמוקרטיה פורמלית במקרה הטוב. בליכוד של ימינו, נתניהו הוא חזות הכול.

 

קמפיין המפלגה ממוקד בו, ובו בלבד; המצע של המפלגה אינו קיים, ומעל לכל במה משיבים חבריה כי הישגי נתניהו בשנות כהונתו הם-הם המצע שלה; צוותי המשא ומתן הקואליציוני מטעמה ממוקדים בפעלולים שיבטיחו הענקת חסינות ממשפט, בדרך כזו או אחרת, ליו"ר; לאיש מחברי הרשימה אסור להביע אספירציות פוליטיות בפומבי ללא ההקדמה "רק לאחר עידן נתניהו, שיימשך, בתקווה, עוד שנים ארוכות"; וכעת על חברי המפלגה להישבע אמונים לראש ממשלה אחד, חרף העובדה שבישראל אין בחירה ישירה, ושבמערכת הבחירות הנוכחית והקודמת, נתניהו לא זכה במועמדות באופן דמוקרטי במסגרת הפריימריז, בניגוד למה שבליכוד טוענים כל העת. לאחר בחירות 2015 העביר נתניהו החלטה במזכירות הליכוד שהוא בכל מקרה המועמד לראשות הממשלה מטעם המפלגה בבחירות הבאות.

 

לפי האמירה הידועה של פרוטגורס, האדם הוא מידת כל הדברים. בליכוד של ימינו, כך נדמה, המידות כולן נקבעות על פי אדם אחד בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x