$
משפט

שאלת סמכויות הרגולטור מול אלה של ביהמ"ש תידון בהרכב מורחב

המשנה לנשיאת העליון, חנן מלצר, קבע דיון נוסף בהרכב של שבעה שופטים בשאלה למי המילה האחרונה - לרגולטור או לבית המשפט; זאת לאחר שבשנה שעברה דחה העליון תביעה ייצוגית נגד חברות הביטוח על גביית יתר בהסתמכו על עמדת המפקחת לשעבר דורית סלינגר והפך בכך החלטה של המחוזי

משה גורלי 08:2014.07.19

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון חנן מלצר קבע בשבוע שעבר דיון נוסף בהרכב של שבעה שופטים בשאלה למי המילה האחרונה - לרגולטור ולהחלטות שהוא מקבל או לבית המשפט. במקרה הזה הרגולטורית היא המפקחת על הביטוח לשעבר דורית סלינגר.

 

 

 

במאי 2018 דחה בית המשפט העליון תביעה ייצוגית שהוגשה נגד חברות הביטוח על גביית יתר - בין השאר בהסתמכו על עמדת המפקחת - ובכך הפך את החלטת בית המשפט המחוזי. התובעים טענו כי חברות הביטוח הפניקס, הראל, כלל, מנורה ומגדל גבו ממבוטחיהן במשך שנים שלא כדין תוספת בשיעור 6%-4% מהפרמייה עבור פריסה לתשלומים חודשיים. השופט רחמים כהן מבית המשפט המחוזי פסק לטובתם, בסוברו כי הוא מוסמך לפרש את חוזריה של סלינגר, ובכך הכריע בניגוד לעמדתה של סלינגר עצמה. אלא שהחלטתו זו נהפכה בבית המשפט העליון, שקבע כי בית המשפט המחוזי היה צריך לפסוק בהתאם לעמדת המפקחת על הביטוח.

 

והנה, אף על פי ששלושת שופטי בית המשפט העליון יעל וילנר, אורי שהם ודוד מינץ פסקו פה אחד לטובת חברות הביטוח והמפקחת, החליט מלצר לאפשר את הדיון הנוסף, כשהוא קורא ליועץ המשפטי לממשלה לשקול את הצטרפותו להליך.

 

דורית סלינגר דורית סלינגר צילום: אביגיל עוזי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x