$
משפט

בוגרי "הנפקת החברים" נחלצו לעזרת נוחי דנקנר

חלק ממשתתפי ההנפקה שבגינה הורשע בהרצת מניות, פרשו מקבוצת הנפגעים הפוטנציאליים בתביעה ייצוגית של 90 מיליון שקל שהוגשה נגדו בפרשה. פרישתם עשויה להקטין את הפיצוי שישלם

תומר גנון וליטל דוברוביצקי 06:4214.07.19

באים לחלץ: כ-30 אנשי עסקים, פעילי שוק הון, שותפים לשעבר, בני משפחה ומקורבים לאיש העסקים נוחי דנקנר, שהשקיעו בעבר יחד עשרות מיליוני שקלים ב"הנפקת החברים" של אי.די.בי אחזקות שבעקבותיה הוא הורשע בהרצת מניות ומרצה שלוש שנות מאסר, חתמו על הודעות פרישה מקבוצת הנפגעים הפוטנציאליים בתביעה ייצוגית על סך 90 מיליון שקל שהוגשה נגדו על נזקי הפרשה. 

 

משמעות ההודעה היא שאותם מקורבים ומשקיעים, שרכשו מניות ואופציות של אי.די.בי אחזקות בתקופת הרצת המניות (21-23.2.2012), מבקשים מבית המשפט להחריג אותם מקבוצת הנפגעים הפוטנציאליים. בכך הם עשויים לגרום להקטנת הפיצוי שיוטל על דנקנר, ככל שתתקבל התביעה והוא יידרש לשלם כספים. הפרישה מהקבוצה כפופה לאישור בית המשפט.

 

 

 

לא כולם חתמו

 

בין המשתתפים "בהנפקת החברים", באופן ישיר או באמצעות חברות שבשליטתם, שחתמו על הודעת הפרישה נמצאים אנשי העסקים אילן בן דב, יאיר המבורגר, שלמה אליהו, רעיה ומיכאל שטראוס, עופר נמרודי, מיכאל הלוי, יעל אונגר ויורם אמיגה; פעילי שוק הון כגון איתן אלדר, גלי ליברמן, אייל בקשי, רון לבקוביץ' ושמואל פרנקל; ושחקני נוסטרו כגון אורן חלפון ואיתן סלמן.

 

בנוסף חתמו על ההודעות שותפים עסקיים של דנקנר כגון צבי לבנת, יצחק מנור, אבי פישר וארי ראב"ד; בני משפחה של דנקנר כגון אביו יצחק דנקנר ואחותו שלי ברגמן וכן דנקנר עצמו; גלעד טיסונה – חברו של עומר דנקנר בנו של נוחי; חברות פרטיות של דנקנר כגון גנדן הולדינגס וטומהוק; שותפו של דנקנר לתרמית ני"ע, שגם נתבע בעצמו, איתי שטרום וחברת קלוס טריידיניג שבבעלותו (לשעבר ISP). כמו כן חתמו חברות הפצה שהשתתפו בהנפקה כגון רוסאריו שירותי חיתום, לידר הנפקות ודיסקונט קפיטל חיתום.

 

מימין נוחי דנקנר, אילן בן דב, יאיר המבורגר ושלמה אליהו מימין נוחי דנקנר, אילן בן דב, יאיר המבורגר ושלמה אליהו צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן, עמית שעל

 

למרות הרשימה הארוכה, לפחות בשלב זה ישנם מקורבים נוספים לדנקנר שהשתתפו בהנפקה שטרם הגישו הודעת פרישה לבית המשפט. בין המשתתפים נמצאים אנשי העסקים יוסי ויליגר, שמעון וינטרוב ומאיר שמיר. לא ידוע האם בכוונתם לחתום בעתיד על הודעה או לא.

 

"פעילות תכסיסנית ומניפולטיבית"

 

דנקנר הגיש בחודש אפריל את הבקשה לאשר נוסח להודעה שעליה יחתמו מקורביו כהודעת פרישה.

 

בבקשה שהוגשה באמצעות עורכי דינו ניר כהן ואמיר בן ארצי, לא הסביר דנקנר מדוע יסכימו החברים, שהשקיעו מכיסם עשרות מיליוני שקלים וחלקם ספגו הפסדים, לחתום על הודעה שבה הם מבקשים לא להיכלל בקבוצה ולקבל, אולי, פיצוי. נציין כי מדובר בדרך כלל במנגנון בתביעות ייצוגיות שנעשה בו שימוש דווקא על ידי מי שמתכוון לתבוע בנפרד את נזקיו.

 

בתגובה לבקשה שהגיש התובע הייצוגי, אריה רהב, באמצעות עוה"ד סיני אליאס ואיתן חיימוביץ', הוא טוען שמדובר בפעולה שמטרתה "לחלץ" את דנקנר מהפיצוי הכספי הגדול שהוא עשוי לשלם תוך ביצוע "פעילות תכסיסנית ומניפולטיבית".

 

"המשמעות האמיתית של בקשת דנקנר", כתבו עורכי הדין לבית המשפט, "הנה החתמת חברי קבוצה פוטנציאליים על טופסי פרישה, שתכליתם האמיתית להוות ויתור על פיצוי שצפוי לצמוח להם כתוצאה מפעילות המרמה שבה הוא נטל חלק. המניפולציה ברורה: הוא מעוניין לזכות בוויתור של גורמים שונים על זכותם לפיצוי. דהיינו, כל מעייניו נוגעים רק לו עצמו ולאינטרס האישי שלו".

 

"ההודעות ייבחנו לגופן"

 

בחודש מאי דחתה שופטת המחלקה הכלכלית במחוזי ת"א, רות רונן, את הבקשה של דנקנר להגיש בשמם של הנפגעים הודעה. יחד עם זאת היא לא סגרה את הדלת, והודיעה שאם יוגשו הודעות על ידי נפגעים פוטנציאליים היא תדון בבקשות לגופן.

 

"הבקשה הנוגעת לנוסח של הודעות פרישה אינה בקשה שדנקנר הוא צד לה", כתבה רונן בהחלטה. "דנקנר איננו כמובן מי שעתיד להגיש הודעות פרישה - אלא, אם בכלל, חברים פוטנציאליים בקבוצה אותה מבקש המבקש לייצג. לכן דנקנר אינו בעל-הדין הנכון להגשת בקשה הנוגעת לנוסח ההודעות, אין לו עניין בנוסח שלהן, ולא ניתן לקבל את בקשתו בהקשר זה.

 

בהחלטתה קבעה רונן כאמור כי היא אינה דוחה על הסף אפשרות שמשתתפי ההנפקה יגישו בעצמם הודעות פרישה. "ככל שיהיו חברי קבוצה שיבקשו להודיע על פרישה מהקבוצה - יהיה עליהם להגיש הודעות פרישה. מוקדם מדי לקבוע האם הודעות אלה יהיו 'מקובלות בנוסחן' אם לאו. אם וכאשר יוגשו ההודעות - הן ייבחנו על פי האמור בהן ועל פי נסיבותיהן, וככל שיהיה בכך צורך, יורה בית המשפט על תיקונן או שינויין".

 

כאמור, בעקבות ההחלטה הגישו חלק מהחברים הודעות. כעת תצטרך רונן, כפי שכתבה, להחליט האם היא מקבלת את ההודעות או דוחה אותן, ולנמק מדוע.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x