$
משפט

היועמ"ש נגד אקוניס: "החלטתו בעניין פרופ' יעל אמתי - חורגת ממתחם הסבירות"

מנדלבליט ופרקליט המדינה מסרו את תגובתם לבג"ץ, שביטל את החלטתו המקורית של השר שלא למנות את פרופ' אמתי לנמועצת הנגידים של קרן גרמניה-ישראל משום שחתמה בעבר על עצומה נגד השירות בשטחים. בג"ץ הורה גם להחזיר את הסוגיה לשולחנו של השר לבחינה מחודשת

משה גורלי 17:5526.06.19

החלטתו החדשה של שר המדע אופיר אקוניס שלא למנות את פרופ' יעל אמתי לנגידה במועצת הנגידים של קרן גרמניה-ישראל, מאחר שחתמה בעבר על עצומה נגד שירות בשטחים, חורגת ממתחם הסבירות. כך קובעים היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה בתגובת המדינה שהוגשה היום (ד') לבג"ץ.

 

 

 

 

בג"ץ ביטל את החלטתו המקורית של השר, אולם הורה להחזיר את הסוגיה לשולחנו לבחינה מחודשת. בהתאם לפסק הדין נדרש השר לשקול את קביעת בית המשפט לפיה חתימתה של פרופ' אמתי על העצומה אינה עבירה פלילית, כשמדובר באירוע חופש ביטוי במהותו שאירע לפני 16 שנה כשאמתי לא כיהנה במשרה ציבורית.

 

 

פרופ' יעל אמיתי פרופ' יעל אמיתי

 

במסגרת התגובה הובהר כי לאור חשיבות ההגנה על חופש הביטוי, לא כל התבטאות או מעשה חד-פעמיים, יוכלו להוות עילה למניעת מינוי מקצועי מובהק. יש לכך אפקט מצנן על חופש הביטוי, באופן שעלול להרתיע אנשים מפני ביטויים בעניינים שנויים במחלוקת, מחשש שאלה ישמשו נגדם בעתיד לבוא, כאשר יהיו מועמדים לתפקיד כזה או אחר.

 

 

אביחי מנדלבליט ושי ניצן אביחי מנדלבליט ושי ניצן צילום: יאיר שגיא

 

בתגובה נאמר עוד, כי לנוכח בקשת השר אקוניס לייצג את עצמו בעתירה, החליט היועץ המשפטי לאפשר לשר להביא בפני בית המשפט את עמדתו הנפרדת בכתב, כפי שהתאפשר לו בעתירה הקודמת, וכן יתאפשר לשר לטעון את טענותיו שלו באופן אישי בעל פה בדיון שיתקיים בעתירה, ככל שיבקש לעשות כן.

 

התגובה הוגשה באמצעות מנהל מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, עו"ד ענר הלמן, ועו"ד יונתן נד"ב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x