שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

בלעדי לכלכליסט

אחרי השוחד: דן כהן ישלם עד 10 מיליון שקל לחברת החשמל

כהן, שופט מחוזי לשעבר, הורשע ב־2013 בקבלת שוחד מחברת סימנס בעת שכיהן בדירקטוריון חברת החשמל. בעבר שילם 10 מיליון שקל קנס למדינה במסגרת ההליך הפלילי וכעת הסכום הכולל עשוי להגיע ל־20 מיליון שקל

תומר גנון וליאור גוטמן 07:0524.06.19

שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע לשעבר דן כהן, שהורשע בקבלת שוחד בעת שכיהן כחבר דירקטוריון בחברת החשמל, ישיב לחברה עד 10 מיליון שקל בכפוף לתנאים שונים. המקדמה שישלם כהן במסגרת הסדר פשרה, שאושר על ידי בית המשפט בשבוע שעבר, תעמוד על כ־3.5 מיליון שקל ללא תנאים.

 

 

 

כהן הודה במסגרת הסדר טיעון ב־2013 בקבלת שוחד של 1.049 מיליון יורו מתאגיד האנרגיה הגרמני סימנס, בעת שכיהן כיו"ר ועדת המכרזים העליונה של חברת החשמל ב־2001. בתמורה היטה מכרז ענק לרכישת טורבינות גז בהיקף של 700 מיליון יורו. על כהן נגזרו במסגרת הסדר הטיעון בתיק הפלילי 6 שנות מאסר מתוכן ריצה 4 לאחר שאושר לו שחרור מוקדם. בנוסף למאסר הוא שילם למדינה קנס של 10 מיליון שקל.

 

במקביל להליך הפלילי נתבע כהן להשיב כספים לחברת החשמל, וחתם בשבוע שעבר על פשרה חסויה שפרטיה העיקריים אושרו אתמול לפרסום על ידי בית המשפט. בסופו של דבר כהן, המיוצג על ידי עורכי הדין מיקי שפיגלמן, ילנה וולוובסקי ועידן ריבה, ישלם בסך הכל עד 20 מיליון שקל על חלקו בפרשה. הקנס בהליך הפלילי, ועוד 10 מיליון שקל לחברת החשמל במסגרת הפשרה בתביעה האזרחית. אם יופר ההסכם, כך נמסר בתגובה מחברת החשמל, יחויב כהן בתשלומים נוספים בהתאם לתנאים שסוכמו.

 

דן כהן בעת שחרורו דן כהן בעת שחרורו צילום: אוראל כהן

 

השופט, המנכ"ל ואיש הקש

 

השוחד שקיבל כהן מסימנס הועבר אליו לחשבון של חברה זרה שהקים בשם Velshada. הכספים הגיעו דרך חשבונותיו בשוויץ של איש הקש ועד המדינה בפרשה, שלמה דניאל. זאת בעקבות הסכמות בין כהן לעד המדינה הנוסף, מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר אורן אהרונסון.

 

במסגרת הפשרה שאליה הגיעו גם אהרונסון ודניאל עם חברת החשמל בתביעה שהוגשה נגדם, ופרטיה נחשפו בשבוע שעבר ב"כלכליסט", הם ישלמו לה 9 מיליון ו־2 מיליון שקל בהתאמה. במידה ולא ישיבו את הכספים במועדים שנקבעו, הסכומים צפויים להיות מוכפלים.

 

התביעה האזרחית הכוללת הוגשה בהיקף של 13.5 מיליון יורו. מדובר בכספים שהעבירה סימנס לאהרונסון ודניאל כדי שישחדו בכירים בחברת החשמל. התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד נגד 8 מעורבים - 6 בכירים בעבר שהורשעו בקבלת השוחד בתמורה להטיית מכרזים, ושני עדי המדינה. טענתה המרכזית של חברת החשמל, באמצעות עו"ד יעקב שרביט ממשרד הרצוג פוקס נאמן, היתה שמדובר בכספים לא חוקיים ועל כן הם צריכים לחזור לקופתה.

 

נציין כי במסגרת ההליכים הפליליים הוטלו על ששת הבכירים לשעבר עונשי מאסר בפועל שנעים בין 28 חודשים ל־45 חודשים, וכן קנסות וחילוט שנעו בין 200 אלף שקל ל־1.7 מיליון שקל. תביעת חברת החשמל נגדם תמשך.

 

בסביבת החברה מציינים כי הם רואים בפסק הדין יישום של מדיניות הדירקטוריון לשקיפות ואפס סובלנות לשחיתות, זאת למרות שעברו יותר מ־15 שנה מהפרשה. עוד אומרים בחברה כי אם סוכמים את כל הכסף שהחברה החזירה לקופתה, לרבות מהתביעה האזרחית מול סימנס, אז מגיעים ליותר מ-100 מיליון שקל, סכום השקול לכחצי אחוז בתעריף החשמל הארצי.

 

סכומים גבוהים משהודה

 

כהן אומנם הודה בהליך הפלילי שקיבל 1.049 מיליון יורו, אולם בפועל סימנס העבירו לו סכומים גבוהים יותר. על פי מסלול העברות הכספים שנחשף בעבר ב"כלכליסט", לשתי חברות נוספות שהיו בשליטתו, Thunder Bay ו־APK, הועברו כספים נוספים מדניאל. בסך הכל, ובנוסף לכספים הנוספים שקיבל כהן מסימנס בין 2002 ל־2004 (תקופה שבה כבר לא היה בחברת החשמל), הסכום הסופי עמד על כ־4 מיליון דולר.

 

את הכספים הנוספים, כך טען כהן בכתב ההגנה שהגיש בתביעה האזרחית, שילמה לו חברת סימנס בגין ייעוץ ולובינג עבורה. "תשלומים אלה שולמו לכהן בגין שירותים אותם העניק לסימנס ביחס לפרויקטים שונים אותם ביקשה ליזום ללא כל קשר שהוא לחברת החשמל", נטען בכתב ההגנה, לטענת באי כוחו של כהן: "השירותים הוענקו כמובן על ידי הנתבע לסימנס בפועל ולא 'על הנייר'".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x